zeleninový kebab

Aké sú najhoršie a najlepšie predjedlá, alebo letné nástrahy

Posledná aktuálizácia prebehla 11. septembra 2016. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Sedíte v reštaurácii a rozmýšľate aké predjedlo si zvoliť. Celý týždeň sa Vám úspešne darí držať Vaše chute na uzde a potom príde víkend, zaslúžený oddych a vy si máte chuť dopriať výborný obed, alebo večeru v reštaurácii, aby ste si aspoň na chvílu oddýchli od kuchyne a každodenného stresu.

Otvoríte jedálny lístok a hľadáte, hľadáte až nakoniec vyberiete niečo, čo budete v konečnom dôsledku ľutovať. Poviete si, veď je to len predjedlo, maličkosť, a keď si dám hlavné jedlo ľahké nič sa nestane. Opak je však pravdou, každé jedlo, ktoré zjeme má vplyv na naše telo. Ako si teda vybrať to spŕavne predjedlo a na ktoré sa naopak ani len nepozrieť?

Najhoršie predjedlá, ktoré si určite nevyberajte a ich zdravé alternatívy…

zeleninový kebab

Cibuľové krúžky

Jediný krúžok, ktorý jedením tohto jedla docielite budete ten Váš okolo pása. Pokiaľ ste fanúšikom vyprážaných cibuľových krúžkov, určite by ste mali vedieť, že porcia vo vašej obľúbenej reštaurácii obsahuje až 1949 kalórií, 161 gramov tuku a 4100 mg sodíka, čo je viac ako dvojnásobná odporúčaná dávka pre dospelých jedincov. A to nezabúdajte, že sme len pri predjedle.

Zdravá alternatíva: Zeleninový kebab

Grilovaná zelenina je výbornou nízkokalorickou alternatívou a navyše ak ju správne ochutíte koreninami aj veľmi chutnou. Ak takúto možnosť nemáte v ponuke, stačí požiadať obsluhu, aby Vám grilovanú zeleninu, ktorá je v jedálnom lístku ako príloha priniesli ako predjedlo. Vegetariánsky zeleninový kebab sa dá veľmi ľahko pripraviť, stačí ak sa na ihlicu napichnú cibuľa, červená a zelená paprika, huby, paradajky a cuketa. Pripravíte si bylinkovú marinádu s cesnakom a môžete si pochutiť na predjedle, ktoré ma približne 75 kalórií.

Nezdravé: syrové hranolky

V poslednej dobe sa u nás akoby roztrhlo vrece s rôznymi reštauráciami ponúkajúcimi domáce burgre a rôzne varianty jedál podobajúce sa na Americký ,,zdravý“ spôsob života. Syrové hranolky, sú hranolky, ktoré sú poliate rozpusteným syrom. Existujú rôzne varianty, ktoré môžu obsahovať napríklad aj opraženú slaninu, alebo rôzne majonézové dressingy. Predjedlo je nabité množstvom kalórií, veľa krát až 2000, 134 gramov tuku a 2800 miligramov sodíka.

Zdravá Alternatíva

Krabie koláčiky, alebo iné predjedlá z plodov mora. Vyberajte si ako zdravé alternatívy jedlá, ktoré si za normálnych okolností vo vašom jedálníčku nedoprajete, alebo ich jete príliš málo. Mušle, krabie koláčiky, alebo iné morské plody a dary mora, sú skvelým zdravým jedlom. Taký typický krabí koláčik podávaný s chilly omáčkou má približne len 300 kalórií, 20 gramov tuku a 960 mg sodíka.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

  • Zelený čaj  400 mg
  • Kofein 200 mg
  • Citrus aurantium 400 mg
  • L-Karnitín 230 mg
  • Chilli 40 mg
  • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Nezdravé: Plnené zemiaky

Zemiaky plnené syrom, mäsom a kyslou smotanou sú samozrejme veľmi lákavým a chutným predjedlom. Myslím si, že nie je nikto kto by si raz za čas na takejto pochútke nepochutil Možno jeden malý kúsok by bol aj málo kalorickým, avšak pri ňom nikdy neskončíme. Vždy to skončí pri väčších, alebo viacerých kúskoch, ktoré sú podavané a v konečnom dôsledku môže náš tanier obsahovať až 1340 kalórií, 94 gramov tuku a 1850 gramov sodíka.

Zdravou alternatívou k plneným zemiakom sú plnené šampiňóny

Taký plnený šampiňón, hoci plnený syrom a strúhankou má menej ako 50 kalórií. To znamená, že by ste mohli zjesť aj 6 kúskov a stále držíte svoj energetický príjem pod 300 kalóriami, spolu s 19 gramami tuku a 720 mg sodíka.

Najmä teraz v letných mesiacoch si väčšina z nás dopraje dovolenku na ktorej sa snaží naplno po celom roku oddychovať a dopriať si nejaké miestne špeciality. V prímorských letoviskách a takmer v každej reštaurácii nájdete v ponuke vyprážané kalamáre. Okrem kalamárov si budete môcť vybrať rôzne iné vyprážané alternatívy ako ryby, chobotnice a iné. Áno všetky tieto morské špeciality sú dobrou voľbou avšak nie keď sú obaľované, vyprážané a zaliate v kalóriách a tuku. Typická porcia v reštaurácii obsahuje až 900 kalórií, 54 gramov tuku a 2300 mg sodíka. A to sme k tomu ešte nepropočítali kalorickú nálož v podobe omáčky, ktorá sa zvyčajne k takémuto predjedlu podáva.

Namiesto toho si radšej vyberte krevetový kokteil, ktorý sa v ponuke bude určite nachádzať. Krevetový kokteil má nízky obsah nasýtených tukov a rovnako kalórií. Navyše krevety sú výborným zdrojom zdravých omega 3 mastných kyselín. Ak chcete zachovať nízku hodnotu kalórií tohto predjedla, zvoľte si ako možnosť k nemu omáčku na paradajkovej báze. Porcia kreviet s kokteilovou omáčkou má asi 140 kalórií.

Krémová rybacia polievka, poviete si že polievka, ktorá je pripravená z mušlí by mala byť zdravá a to najmä ak navyše obsahuje ďaľšie druhy morských plodov. Bohužiaľ pokiaľ bude pripravovaná na krémovom základe, zdravá a nízkokalorická určite nebude. Jedna miska takejto polievky má okolo 630 kalórií, 54 gramov tuku a 890 mg sodíka. Namiesto toho si vyberte rybaciu polievku pripravenú bez krému alebo zeleninovú polievku. Taký správny výber polievky môže ovplyvniť koľko jedla zjete pozvyšok dňa. Zdá sa Vám to neuveriteľné? Kľúčom je výber polievky s nízkym množstvom kalórií, ako sú napríklad zeleninové polievky založené na paradajkovom základe. Jedna miska polievky obsahuje 160 kalórií, 3,5 gramu tuku a 1240 mg sodíka. Vyhýbajte sa krémovým alternatívam aj keď vieme, že sú veľmi chutné. Obsahujú však viac kalórií aj nasýtených tukov.

Nezdravé: Kuracie krídelka

Typické predjedlo vo veľmi obľúbených pivárňach a rozšírených klubovniach. Kuracie krídelka samo o sebe nie sú extrémne kalorickým jedlom obsahuje síce viac ako 700 kalórií a 40 gramov tuku, ale omáčka ktorá sa k nim podáva z nich robí kalorickú nálož. Len omáčka im navyše pridá ďaľších 200 kalórií a 20 gramov tuku. To už máme 900 kalórií a 60 gramov tuku, plus viac ako 2000 mg sodíka ešte predtým ako nám na stôl prinesú hlavné jedlo.

Zdravá alternatíva: kuracie mäso so šalátom

prsia so zeleninou

Ak ste dostali chuť na pikantné kuracie kúsky, preskočte v jednálnom lístu možnosť kuracích krídelok a vyberte si alternatívu so šalátom. Takýto wrap si môžete vyrobiť aj doma, tak že si nakrájané pikantné kuracie mäso zabalíte do listu hlávkového šalátu. Každá porcia má len 160 kalórií a 7 gramov tuku. Ak si takúto porciu objednáte v reštaurácii, zvyčajne vám prinesú 4 porcie, ktoré majú asi 640 kalórií, 28 gramov tuku a 650 mg sodíka. Preto sa kľudne podeľte štyri kusy sú aj tak až, až ako predjedlo.

Nezdravé: Mozzarelové tyčinky

Ja viem či už v milovano-nenávidenom Mekáči, alebo aj doma, kto by si nepochutil na úžastných a chutných horúcich, roztápajúcich mozzarelových kúskoch obalených a vypražených v strúhanke. Hmm, chutných až do momentu kým nezistíte ich nutričné hodnoty. Typická porcia má 930 kalórií, 48 gramov tuku a 2640 mg sodíka a tým kladie aj za normálnych okolností vyhľadávanú mozzarelu na rovnakú úroveň ako kuracie krídelká s omáčkou. Keď  už mozzarelu tak si ju vyberte v ľahšej a najmä zdravšej forme. Takmer v každom jedálnom lístku určite nájdete v ponuke ako predjedlo mozzarelu podávanú s paradajkami a bazalkou. Navyše táto kombinácia úžasne chutí takže nebudete o nič ukrátený, teda okrem plného brucha a poobedňajšieho stonania kvôli ťažkému pocitu na žalúdku.

Nezdravé: Chilly syrové nachos

Kto by ich nemal rád, len tak si večer pochrumkávať pri telke alebo jedna z najvyhľadávanejších možností pri návšteve kina. Bohužiaľ nachos patria k najmenej zdravým alternatívam zdravého predkrmu. Keď zjete celú porciu sami bude vás to stáť až 1680 kalórií, neuveriteľných 107 gramov tuku a 4270 mg sodíka.

Zdravá alternatíva: Plátky zeleniny so salsou

Ak už máte pri telke, v kine alebo v reštaurácii potrebu niečo chrumkať. Vyberte si niečo čo bude mať aspoň nejaký pozitívny účinok na vaše zdravie. Rovnako je to aj veľmi dobrá alternatíva k chipsom. Stači keď si rozrežete akúľvek zeleninu podľa výberu, či už zelenú alebo červenú papriku, uhorku, cuketu, mrkvu alebo čokoľvek čo máte radi a môžete si namáčať v salse. Je to zábavný spôsob ako pridať viac zeleniny do vášho jedálníčka. Môžete si ponárať do salsy zeleninu podľa chuti a ostanete pod 50 kalóriami. Alebo skúšali ste už niekedy na kúsky nakrájanú mrkvu namáčať do humusu pripraveného z cíceru? Vrelo odporúčam, je to skvelá pochúťka a garantujem Vám, že si ju zamilujete.

Dúfam teda, že aspoň niektoré zo spomínaných alternatív Vám pomôžu pri výbere a nenecháte sa zlákať letnými nástrahami v podobe rýchleho občerstvenia za cenu neskorších výčitiek. Veď je predsa leto a my predsa chceme vyzerať v plavkách čo najlepšie. Samozrejme v konečnom dôsledku nejde len o náš vzhľad ale o to ako sa cítime a čo robíme pre naše zdravie.

Tak užívajme si leto v plnom prúde a hor sa do boja 🙂

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor