chudnutie z bokov

Ako schudnúť z bokov

Trable menom široké boky

Boky patria medzi veľmi výraznú partiu ženského tela a tuk sa na nich usádza veľmi ľahko. Na začiatok je dobré si povedať, že schudnúť výhradne len z jednej časti tela je prakticky nemožné. Samozrejme, dajú sa posilniť svaly problematickej partie konkrétnej časti tela pomocou cvikov, ktoré sú na to určené. Avšak zbaviť sa tuku, zmenšiť objem, schudnúť z bokov, nejde bez toho, aby ste zoštíhlily i celkový dojem z vášho tela.

 Ak sa vám už podarilo schudnúť, ale nadmerného tuku z bokov sa vám stále nedarí zbaviť, nezúfajte. V tomto článku sa dozviete, ako sa dajú dosiahnuť štíhlejšie boky či už upravenou stravou alebo prispôsobeným cvičením práve na túto problematiku. 

Obsah článku

  1. Dôvody ukladania tuku v bokoch
  2. Kalorický deficit
  3. Cviky na telo
  4. Záver

Dôvody ukladania nadmerného množstva tuku na bokoch

Ak sa vám tuk na tele ukladá nerovnomerne, v tomto prípade konkrétne na bokoch, môže za to v prvom prípade hlavne genetika. V takom prípade nemá veľmi význam prehane sa trápiť. Genetiku neoklamete. S tým, čo ste dostali do vienka sa len musíte naučiť pracovať. Ak pravidelne cvičíte, zdravo sa stravujete, no nešťastných širokých bokov sa nie a nie zbaviť, môžte to tiež obrátiť na svoju prednosť.

Určite ste v poslednom období postrehli boom zaoblenejších kriviek, úzkeho pásu a väčšieho zadku a bokov, ktorý spopularizovala najmä americká rodina Kardashian. V kurze už nie sú len vychudnuté, chodiace vešiaky na šaty, do popredia sa dostávajú tiež ženskejšie postavy. Avšak samozrejme, nerozprávame sa tu o nejakom chvíľkovom trende, v prvom rade tu ide o vaše zdravie a celkovú spokojnosť s vaším telom. No je dobré si uvedomiť, že každé telo je rozdielne a inak krásne. Najdôležitejší je váš pocit zo seba a nie tlak spoločnosti.

Typ svojej postavy nezmeníte, ak máte prirodzene širšie boky a užší pás či vrchnú časť tela, veľa s tým nenarobíte. A ak sa vám už podarilo schudnúť, zmenšil sa objem vášho brucha, tak sa i opticky zvýraznil rozdiel medzi vrchnou a spodnou časťou trupu. No ak sa s tým nehodláte len tak zmieriť a chcete svoje telo a boky ešte trošku potrápiť, môžte skúsiť nasledujúce tipy.

Kalorický deficit

Kalorický deficit v skratke a veľmi zjednodušené znamená, že musíte viac kalórií spáliť pohybovou aktivitou, ako prijať do svojho tela prostredníctvom potravy. Kalorický deficit rovná sa, výdaj energie musí prevyšovať jej príjem. To či sme v kalorickom deficite by mala určovať naša strava, nie tréning. Asi pre každého je jednoduchšie a efektívnejšie, radšej si kontrolovať si svoj energický príjem ako energický výdaj. To znamená, radšej si upraviť stravu, jesť viac alebo menej, ako prispôsobovať svoj pohyb, cvičenie pri diéte. Viacmenej, inak ako stravou si nastaviť kalorický deficit ani nejde, keďže pohybu môžete vždy počas dňa pridať, avšak jedlo po príjme sa už odobrať nedá. Nebavíme sa tu samozrejme o nejakých poruchách príjmu potravy, ale o zdravom chudnutí.

Do svojho jedálnička môžte zaradiť potraviny s nižšou kalorickou hodnotou ako ovocie, zelenina, chudé mäso, nízkotučné mliečne výrobky. Taktiež nezabúdajte piť čistú vodu. Ak ju veľmi neobľubujete a považujete ju za nápoj bez chuti, môžte si do tej pridať napríklad plátok citrónu či kúsky uhorky.

Kalorický deficit si musí nastaviť každý sám. Je v tomto prípade dobré kontaktovať osobného trénera, ktorý vám nastaví jedálniček presne na mieru. Najmä, ak sa tejto problematike dostatočne nerozumiete. Je lepšie zainvestovať do svojho zdravia a obrátiť sa v tomto prípade na odborníka ako si spôsobiť iné ťažkosti alebo si ešte aj ublížiť.

Cviky zamerané na celé telo

Ako sme už spomenuli na začiatku, schudnúť výhradne z jednej časti tela je nemožné, tak to jednoducho nefunguje. Najefektívnejšia metóda, ktorou môžte docieliť zbavenie sa tých posledných tukových vankúšikov na bokoch, je rovnomerné precvičovanie celého tela. Zamerať sa výhradne na schudnutie z bokov a cvičiť len tieto partie je teda veľmi nevhodná taktika. Ak sa lokálne zameriate len na jednu zo svalových partií, tak v nej dokonca stimulujete výraznejší nárast svalu, nie ubúdanie tuku, čím môžete docieliť, že vaše boky budú pôsobiť ešte mohutnejšie.

Posilňovanie

Dostatočný stimul svalov dosiahnete najmä silovým tréningom. Čím viac budete vykonávať základné náročné cviky, tým viac donútite svoje telo spaľovať tuk. Odporúčajú sa najmä opakované drepy, výpady, príťahy, horizontálne alebo vertikálne tlaky. Ak nemáte skúsenosti s cvičením a neviete presne ako ktorý cvik vykonávať tak, aby mal čo najväčšiu účinnosť, odporúčame sa obrátiť na trénera. Vysvetlí vám základné cviky a techniky, nestane sa tak, že by ste cvičili „zbytočne“. Tým myslíme nesprávnym spôsobom, ktorý nebude mať takú účinnosť ako dokonale precvičený cvik.

Kardio

Je dobré do svojho cvičebného plánu zaradiť nielen posilňovacie, ale i aeróbne aktivity ako napríklad beh, korčuľovanie, bicyklovanie, skákanie so švihadlom, ktoré búrajú tuky a spaľujete pri nich najviac kalórií. Rovnako tiež precvičujete celé telo. Bohužiaľ, nedá sa zabrániť ubytku tuku z celého tela. To znamená, že neschudnete len z vašich problematických bokov, ale celkovo sa zoštíhli celé vaše telo. Preto sa treba pripraviť, že dole s vašími nešťastnými bokmi môžu ísť i vaše prsia, zadok a stehná či iné partie. Samozrejme, všetko je to veľmi individuálne.

Na záver

Chudnutie z bokov je náročné, pretože sa jedná o veľmi problematickú partiu. Treba si i uvedomiť či už nejdete do extrému a nesnažíte sa o nemožné. Čo znamená snahu zúžiť a zbaviť sa už nielen tukov na bokoch, ale širokej panvy, ktorú bohužiaľ nezmeníte. Treba si uvedomiť či ide vo vašom prípade skutočne o nadbytočný tuk a nie len „kosti“, jednoducho geneticky i vizuálne širšiu panvu.

Zdravie je prvoradné, i keď samozrejme, my ženy sme na seba prehnane citlivé a sebakritické. Najdôležitejšie je byť sama so sebou spokojná, ale neprestávať na sebe pracovať, zdravo jesť, pohybovať sa. Odrazí sa to nielen na vašej postave, ale i celkovej vašej spokojnosti, zdraví a psychickej rovnováhe.

Ďakujeme, že ste vyjadrili svoj názor

Warning: Undefined array key "mts_social_button_layout" in /data/a/6/a6502c3d-558e-4ced-abaa-4687afcd5dba/tabletky-na-chudnutie.sk/web/wp-content/themes/mts_schema/functions/theme-actions.php on line 461

Napíš nám svoj názor