atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta – skúsenosti, jedálniček aj recepty

Posledná aktuálizácia prebehla 16. februára 2021. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Atkinsonova diéta – funguje ale je náročná

Atkinsonova diéta patrí medzi veľmi známe a zároveň aj obľúbené diéty, prostredníctvom ktorej je možné bežne schudnúť až 7 kg počas prvých týždňov. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov je potrebné dodržiavať prísne pravidlá stravovania. Môžeme povedať, že jedálniček Atkinsonovej diéty je pomerne jasný a jednoduchý, za to však môže väčšine ľudí spôsobovať problémy a to pre absenciu dostatočného množstva sacharidov.

Stručný prehľad

 • princíp diéty je založený na prísun nižšieho množstva sacharidov
 • skladá sa z troch fáz
 • v rozumnej miere nemusíte obmedzovať prísun tukov a mäsa
 • nestráca sa hmotnosť zo svalov
 • odporúča sa dodržiavať ju 6 až 8 týždňov

Podstata

Objaviteľom Atkinsonovej diéty je dr. Atkinson z Ameriky. Táto diéta je veľmi podobná proteínovej diéte, lebo je založená predovšetkým na konzumácií bielkovín, čiže mäsa. Sacharidov je dovolených iba 20g denne (čo je naozaj dosť málo) a doplňuje sa prevažne ovocím. Atkinsonova diéta, ktorá zakazuje jesť sacharidy, si získala svojich fanúšikov po celom svete. Na druhej strane však má aj svojich stálych odporcov. Problémy v Amerike spôsobila prekvapivo výrobcom pekárenských výrobkov, ktorým vo veľkej miere klesli zisky. Taktiež argumentovali tým, že celozrnné výrobky sú nenahraditeľné. Nech už má ktokoľvek na to akýkoľvek názor, pravdou je, že táto diéta má skvelé výsledky.

Odborný pohľad a skúsenosti

„Atkinsonovu diétu odporúčam dodržiavať len do 4 týždňov a to pre jej vedľajšie účinky, ktoré môže spôsobovať. Znemožňuje organizmu správne fungovať z dôvodu nedostatku vlákniny a celkovo zeleniny a ovocia. Tieto nedostatky v strave potom môžu spôsobiť črevné ťažkosti napríklad zápchu, „upozorňuje Koušová.
Také množstvo mäsitých výrobkov skonzumoval aj žurnalista Pavel Páral

Už pred 40 rokmi bol v Amerike objavený diétny plán kardiológom dr. Atkinsonom, ktorý zostavil diétu na základe nízkej konzumácie sacharidov a zvýšeného príjmu bielkovín a tukov.

* V tom čase to bol pomerne veľký šok pre spoločnosť, nakoľko do vtedy sa diéty základy na zvýšenom príjme cukru a tuky boli úplne zakázané.

* Veľa ľudí, ktorí mali priamu skúsenosť s touto diétou si pochvaľovali nielen redukciu hmotnosti, ale nápravu metabolických porúch, či odstránenie alergií či bolesti hlavy.

Takmer nulový príjem sacharidov môže veľmi negatívne ovplyvňovať tvorbu a reguláciu inzulínu pričom zvýšený príjem bielkovín vo veľkej miere zaťažuje obličky, kde sa len ťažko odbúrava. „Atkinsonova diéta je teda nevhodná pre ľudí s cukrovkou, s kardiovaskulárnymi ochoreniami a ani pre ľudí, ktorí majú problémi s obličkami“, dodáva Koušová.

Na druhej strane, určite sa dajú nájsť na Atkinsonovej diéte aj pozitíva. Jedným z nich celkom isto bude znížený príjem cukrov, teda hlavne toho rafinovaného, od ktoré sme až príliš závislí.

?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?

Stravovanie ketomix na 7 dní

 Nepoznáte KetoMix?  mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka  s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.

Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.

?Obsah diéty:

 • Proteínové kokteily
 • Polievky
 • Kaše, omelety
 • Pečivo
 • Sladkosti a ďalšie.

?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?

Alebo si prečítaj recenziu?

„Z pohľadu psychiky bude určite ťažké vzdať sa sladkostí ako sú pekárenské výrobky, cukrovinky, rôznych sladených nápojov a celkovo tejto skupiny potravín, ktoré bývajú aj ťažkým alergénom ale určite to môže prospieť každému. A to všetko bez ohľadu na to či chcete zhodiť nadbytočné kilogrami alebo nie. Čiže ak budete pri Atkinsonovej diéte sacharidy konzumovať, treba si zvoliť iba tie komplexné“ odporúča nutričná poradkyňa.

Postup pri Atkinsovej diéte

Atkinsonova diéta sa skladá z troch fáz. V prvej fáze takzvaného budovania dodržiavame podmienku, že konzumujeme iba 20g sacharidov počas dňa. Táto fáza má trvanie do 14 dní. Vo fáze č. 2 začíname postupne pridávať 5g cukrov každý týždeň až pokým neschudneme na požadovanú váhu. V záverečnej, teda tretej fáze konzumujete už len mierne odlišnú stravu od úplne normálnej – teda podmienkou je konzumácia celozrnného pečiva na miesto klasického (bieleho). Ako zaujímavosť môže poslúžiť fakt, že ľudia s nadváhou, ktorí sa celý život snažili schudnúť prostredníctvom rôznych diét a nedarilo sa im to, pri Atkinsonovej diéte schudli pomerne ľahko a rýchlo. Podiel na tom určite bude mať aj to, že predtým bolo vo väčšine prípadov dodávaných telu mnoho sacharidov.

Aké sú výhody Atkinsovej diéty?

Veľká výhoda pri tejto diéte spočíva v tom, že sa nijako nemusíte obmezovať pri konzumácií rôznych druhov mäsa a tiež tukov – v rozumnej miere. Ďalším pozitívom je, že pri tejto diéte nebudete strácať hmotnosť zo svalov, teda svalstvo ostáva, čo môžu oceniť hlavne športovci. Hoci pri iných diétach sa často krát zhadzuje hmotnosť vďaka úbytku svaloviny, pri Atkinsonovej diéte je to vďaka tuku (aj napriek tomu, že ho môžete konzumovať)

Nevýhody

Medzi tie najväčšie nevýhody treba zaradiť práve spomínané obmedzenie sacharidov na minimum, pretože väčšina ľudí má na cukry silný návyk už od malička (rohlíky, biely chleba, ryža či zemiaky). Takmer celkové vylúčenie sacharidov bude pre väčšinu z vás takmer určite znamenať šok, hlavne z pohľadu nedostatočného pocitu energie. Bude sa vám veľmi cnieť za bežnými sacharidovými potravinami, preto treba mať pri tejto diéte silnú vôľu.

Atkinsonova diéta – za druhú veľkú nevýhodu považujeme to, že túto diétu (ako aj mnoho iných) nemožno dodržiavať dlhodobo. Odporúča sa 6 až 8 týždňov. Mnoho výživových poradcov sa dokonca zhoduje na polovičnej dĺžke, teda maximálne 4 týždne.

Povolené & nepovolené potraviny

Povolené potraviny sú:

 • mäso (všetky druhy)
 • šunka
 • steaky
 • ryby (tuniak, losos a iné)
 • morské plody
 • vajcia
 • syry (kravské alebo kozie)
 • olivový, kokosový alebo avokádový olej

Jesť naopak nemôžete:

 • údeniny
 • klobásy
 • rastlinné tuky (slnečnicoý, repkový, tekvicový olej)

Atkinsonova diéta – jedálniček

atkinsonova diéta recepty

Prvé dva týždne je jedálniček takmer bez sacharidov, presnejšie maximálny povolený denný príjem sacharidov je 20 gramov.

 • Raňajky: 2 kusy miešaných vajíčok, šunky do 40 g, základ cibuľa a olej
 • Olovrant: jogurt do 200g
 • Obed: kuracie prsia 150g so šalátom bez prílohy
 • Olovrant: šalát na balkánsky spôsobo (paprika, syr, uhorka, rajčina a cibuľa)
 • Večera: rybie filé so zeleninou

Súčet:
Energie: 4 550 kJ
Bielkoviny: 100 g
Sacharidy: 20 g
Tuky: 70 g
Cholesterol: 650 mg

Jedálniček II

 • Raňajky: 3 kusy kuracích párkov
 • Olovrant: nízkotučný jogurt s vločkami (150g)
 • Obed: hovädzí steak asi 20g so zeleninou
 • Olovrant: 1 vajce na tvrdo
 • Večera: syrečky 100g so zeleninou

Súčet:
Energia: 3 650 kJ
Bielkoviny: 85 g
Sacharidy: 20 g
Tuky: 50 g
Cholesterol: 650 mg

V CZ: Atkinsonova dieta

Atkinsonova diéta – ak máte skúsenosti takýmto stravovaním, budeme radi ak sa vyjadríte v diskusii a vytvoríme spolu tak hodnotné fórum.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné diety na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
KetoMix
Ketomix stravovanie na 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoDiet
2 týždenný balíček basic 2 ketodiet

⚖️ - chudnutie od 6kg do 12kg
⏰ - od 6 do 12 týždňov
💰 - od 110 eur do 204 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoFit
ketofit 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 3kg do 15kg
⏰ - od 1 do 9 týždňov
💰 - od 54 eur do 190,3 eur
ano 5 hviezdičiek
ProfiDiet
profidiet recenzia

⚖️ - chudnutie od 2kg do 16kg
⏰ - od 2 do 14 týždňov
💰 - od 51 eur do 219,9 eur
ano 4 hviezdičky
MyKeto

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 12 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky
Prodietix
dieta prodietix s

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor