Posledná aktuálizácia prebehla 4. januára 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska
Obsah článku
BMI (alebo po našom index telesnej hmotnosti)
Body Mass Index – fráza, s ktorou sa na internete, alebo aj v bežnom živote stretávame, v skratke BMI. Veľa ľudí nevie, čo to vlastne to BMI je, o čom hovorí a či je také dôležité, ako sa na prvý pohľad zdá.
Základná definícia
Body mass index (ako ste sa v nadpise dočítali) v preklade znamená index telesnej hmotnosti. V súčasnosti je to jedna z najvyužívanejších techník na určovanie stupňa obezity (o ktorej sa dočítate viac v ďalšom článku). Jednoducho povedané, výsledná hodnota, ktorú vypočítate pomocou BMI kalkulačky by Vás mala informovať o tom, či ste obézny, podvýživený alebo ste na tom fyzicky dobre.
Ako si vypočítam BMI?
Body mass index sa počíta podľa jednoduchého vzorca:
Ak teda nájdeme na internete kalkulačku, zadáme svoju hmotnosť v kilogramoch a svoju telesnú výšku na druhú. Napríklad by to bolo:
83/1,8×1,8 = 25
Podľa tabuľkových hodnôt je teda moje BMI v poriadku. Tabuľkové hodnoty sú nasledovné:
- BMI menšie ako 19 – Podváha
Podváha môže byť (vo väčšine prípadov aj je) takisto nebezpečná ako veľká obezita. Pokiaľ je teda Váš BMI index veľmi nízky, mali by ste to okamžite konzultovať s Vaším lekárom.
- BMI v rozmedzí 20-25 – Norma
Pokiaľ je Vaša výsledná hodnota v rozmedzí 20-25, všetko by malo byť v poriadku a nepotrebujete konzultáciu s odborníkom o prípadnej diéte či priberaní.
- BMI väčšie ako 25 – nadváha
V prípade že ste ľahko nad 25, je dosť možné že máte nábeh na nadváhu (alebo ňou trpíte). V tomto prípad nie je nutná odborná konzultácia, odporúča sa začať žiť aktívnejšie, športovať a samozrejme zdravšie sa stravovať.
- BMI väčšie ako 30 – obezita
Ak je vaša výsledná hodnota vyššia ako tridsať, je pravdepodobné že trpíte obezitou a v tomto prípade je odporúčané navštíviť lekára a poradiť sa s ním o následnej liečbe.
Pozor – kalkulačky na internete nie sú presné!
Na rôznych internetových portáloch nájdeme more kalkulačiek indexu telesnej hodnoty, treba však byť opatrný pri radosti či smútení po výpočte, keďže nie sú presné. Je to len obrazný ukazateľ, ktorý nepočíta s rôznymi aspektami, ako je napríklad percentuálne zastúpenie tuku v tele a podobne. V praxi to znamená, že kulturista, ktorý meria 1,75 metra ale váži 85 kilogramov by mal BMI vyššie ako 25 a podľa tejto kalkulačky by bol obézny – čo je nezmysel, keďže má len nízke percentuálne zastúpenie tuku v tele.
Takisto výpočet nie je presný pre ľudí, ktorý v poslednej dobe veľa schudli a následne znova pribrali, keďže je pravdepodobné, že pri rapídnom chudnutí opadla aj svalová hmota a teda BMI index nám môže ukázať priaznivú hodnotu aj napriek tomu, že máme v tele 30% tuku, keďže dobre vieme, že tuk váži v rovnakom objeme menej ako sval.
Čísla nehovoria za vás
Čísla nie sú vašou osobnosťou. Nespoliehajte sa na ne. Ak vám ukáže nepekné číslo, neznamená, že sa budete trápiť etxrémnym cvičením a radikálnymi diétami. Hlavné je byť sám so sebou spokojný. Ak vaše BMI zasahuje desatinou čísla do kategórie „nadváha“, nič sa nedeje. Ak vám vaše kilo navyše nepôsobí žiadne zdravotné problémy, nie je dôvod na smútok, nebodaj depresie. Naučte sa mať radi samých seba. Avšak všetkého s mierou. Ak viete, že vaše telo kvôli niečomu trpí, napríklad kilám naviac, venujte mu pozornosť a niečo zmeňte.
Ako teda zistím, či trpím obezitou/podvýživou?
Metód na zistenie týchto ochorení je viac. Samozrejme pri extrémnych prípadoch stačí pohľad do zrkadla a je evidentné, že s našim telom niečo nie je v poriadku. V ostatných prípadoch je tu napríklad meranie obvodu pása. Prečo? Pretože meter jednoducho neoklamete, ak Vám ukáže hodnotu vyššiu ako 90, je jasné že už niečo nieje v poriadku. Ak zase ukáže veľmi nízke hodnoty, takisto by ste mali navštíviť najbližšieho odborníka.
Druhou a pravdepodobne najpresnejšou metódou je navštíviť lekára. Ten nebude do úvahy brať len Vašu výšku a hmotnosť, ale aj ostaté faktory ako napríklad stavba tela, percentuálne zastúpenie tuku, genetické danosti – napríklad pri ženách úzky pás a široký zadok a stehná a podobne.
Nevešajte hlavu, vždy sa s tým dá niečo robiť!
Ak už Vám aj lekár potvrdil že ste obézny/podvýživený, netreba vešať hlavu, pretože vždy to môžete napraviť. Samozrejme v prvom rade počúvať lekárove rady, ale v skratke to napravíte poctivou zdravou stravou, poctivým tvrdým tréningom a zdravým spánkom. Sú to jednoduché tri kroky. Keď si na ne zvyknete, stane sa z nich rutina, bez ktorej si nebudete vedieť predstaviť bežný deň.
BMI môže zarmútiť/potešiť, avšak nie vždy oprávnene
Výpočtom BMI indexu teda zistíme ako sú na tom naše telesné proporcie a teda či sme obézni, podvýživení alebo sme na tom dobre. Vypočítame ho ako podiel hmotnosti a výšky na druhú. Táto hodnota je však veľmi, veľmi a ešte jedno veľmi obrazná, pretože nepočíta s rôznymi faktormi ako napríklad podiel svalov voči tuku, stavbou tela a podobne.
BMI index teda neplatí pre deti mladšie ako 18 rokov, pretože sú stále vo vývoji a je priskoro hovoriť o podvýžive, alebo obezite (aj keď nie vo všetkých prípadoch). Najpresnejšiu diagnózu Vám samozrejme určí lekár a preto v prípade, že si nie ste istý, jednoznačne odporúčame navštíviť odborníka, ktorý Vám všetko objasní.