bylinky na chudnutie

Bylinky na chudnutie vol.2

Posledná aktuálizácia prebehla 14. júna 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Takmer každý sa aspoň raz v živote zamyslí, že by so svojou postavou mohol niečo robiť. Príliš široké boky, alebo bruško vykukujúce ponad opasok, alebo ten klasický stav po vianočných sviatkoch. A odpovede na to ako so sebou niečo robiť môžu byť rôzne. Niekto začne športovať, čo je výborné nie len pre chudnutie ale aj na kondičku a zdravie. Niekto cvičí doma, niekto chodí do posilňovne, na tom nezáleží. Niečo pre seba robí.

A keď len cvičenie nemá dostačujúce účinky, alebo ak jednoducho cvičiť nechceme či nemôžeme, siahneme po inej alternatíve. Diéty. Je veľmi veľké množstvo diét ktoré človek môže skúsiť. Oddelená strava, keto-diéty, klasické hladovanie sa.  Ale žiadna z diét sa nedá držať večne. Preto si občas radi pomôžeme rôznymi prípravkami na podporu chudnutia.  Väčšina z nich aj tak je bez účinku, no niektoré možno aj skutočne zaberú. Je ale nutné hneď siahať po chémii? Nenašlo by sa niečo tradičnejšou a zdravšou cestou? Čo napríklad bylinky? Pozrime sa na to!

Obsah článku

  1. Metabolizmus
  2. Bylinky na chudnutie
  3. Záver

Bylinky na chudnutie

Áno, je to tak. Ako pomoc pri chudnutí si môžete miesto rôznych piluliek radšej dopriať poriadnu dávku byliniek. Bylinky samé Vaše tukové zásoby síce nezničia, ale zlepšia Vaše trávenie, zabránia zbytočnému usadzovaniu sa vody v tele, či plynatosti. Bylinky sú chutné, voňavé a Váš jedálniček môžu len a len vylepšiť. A ako bonus podporujú metabolické procesy v tele alebo aj tlmia mlsné chute do jedla, či detoxikujú.

Metabolizmus

Keď sme spomínali podporu byliniek pri metabolických procesoch, poďme sa najprv pozrieť na to, čo to ten metabolizmus je. Metabolizmus predstavuje látkovú premenu v tele, ktorá vychádza z prijatej energie z jedál a nápojov, ktoré ste pojali a určuje to, koľko z tejto energie sa spáli a koľko sa uloží vo Vašom tele vo forme tuku.

Existujú ľudia, ktorý majú rýchly metabolizmus a nepriberajú ani keď jedia viac a a pritom pre chudnutie nič nerobia. Určite niekoho takého v okolí máte, a holt, niekto má na to šťastie. Samozrejme,  rýchlosť metabolizmu súvisí aj s vekom, a čím sme starší, tým pomalší náš metabolizmus zvykne byť. 

Kto sa trápi s pomalým metabolizmom, musí si pomôcť všelijako inak. Svojmu metabolizmu viete pomôcť napríklad pravidelnou stravou, kvalitným jedlom s dôrazom na vlákniny a bielkoviny a samozrejme, ako inak, cvičením.

Bylinky na chudnutie, ktoré to sú?

Petržlen

Petržlen je výbornou bylinou na pomoc pri znižovaní telesnej váhy. A ani za ním nemusíte utekať ďaleko, viete si ho vypestovať veľmi jednoducho aj u Vás na záhrade.

Účinky petržlenu: Petržlen podporuje činnosť obličiek a pôsobí ako silné diuretikum a teda odvádza nadmerné tekutiny z tela. Je tiež bohatý na vitamíny ako je vitamín C, A, K, B12 a B9.

Zvýšená váha býva totiž veľmi často spôsobená priveľkým množstvom vody v tele, takzvaným zavodneným organizmom.
Počas užívania petržlenu sa okrem vody z tela vyplavia aj mnohé toxické látky, ktoré bránia metabolizmu správne a rýchlejšie fungovať. Petržlen teda naštartuje Váš metabolizmus tak, že zvýši množstvo spaľovaných kalórií a zníži množstvo ukladaných tukov, pretože telo ich využije na výrobu energie.

?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?

Stravovanie ketomix na 7 dní

 Nepoznáte KetoMix?  mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka  s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.

Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.

?Obsah diéty:

 • Proteínové kokteily
 • Polievky
 • Kaše, omelety
 • Pečivo
 • Sladkosti a ďalšie.

?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?

Alebo si prečítaj recenziu?

 Tip na recept s petržlenom: Petržlenový čaj: Do čajníka vsypte 5 lyžíc čerstvej petržlenovej vňate a zalejte jedným litrom vody. Nechajte vylúhovať asi 20 minút a potom čaj zlejte. Postupne popíjajte tento čaj počas celého dňa. 1 liter na deň stačí, všetkého veľa môže uškodiť. 

 

Upozornenie: čaj nie je vhodný pre ľudí ktorý majú problémy s obličkami

Šalvia

Šalviu rovnako všetci určite poznáte. Ľudovo sa prezýva aj babské ucho. Užíva sa ako pri kašli či nespavosti, tak aj pri tráviacich problémoch.

Účinky šalvie: Šalvia pôsobí veľmi blahodarne na trávenie a na tlmenie žalúdočných bolestí. Taktiež eliminuje nadúvanie, čo Vám aj po nadúvavom obede zabezpečí efekt chudého bruška. V konečnom dôsledku z nej teda neschudnete, ale viete sa zbaviť nafúknutého žalúdku pri nadúvaní.

 Tip na recept so šalviou: Šalviový čaj  – zhruba 1 lyžička na 250 ml vody. Rovnako ju môžete veselo používať do bežných mäsových pokrmov. 

Púpava

Kto by nepoznal púpavu? Žltá jarná rastlinka, ktorú málokto vidí rád vo svojom trávniku a tak ju bez rozmýšlania radšej vytrhne. Púpava ale obsahuje množstvo vitamínov, ako sú vitamíny A,B,C a dokonca aj vápnik a železo.

Účinky púpavy: Púpava detoxikuje organizmus a je výborná na prečistenie organizmu po zime. Poskytne Vášmu metabolizmu riadnu detoxikáciu a naštartuje ho znovu fungovať výkonnejšie. O jej listoch je známe, že čistia krv, pomáhajú pri trávení a bránia tvorbe žlčových kameňov.

 Tip na recept: Mladé lístky púpavy sú výborné do ľahkých šalátov, z kvetov nájdete vyrábaný med Púpavový sirup: pripravíte zhruba z 200 kvetov púpavy, 4 l vody, 1, 5 kg cukru kryštál, 1 dkg droždia, 20 guľôčok jalovca, mletý zázvor, kôru z citróna, 2 kolieska citróna, hrozienka, pomarančovú kôru 

Žihľava – pŕhľava dvojdomá

Žihľava patrí medzi ďalšie z rastlín, ktoré vo svojej záhrade nechcete, najmä ak máte ratolesti, ktoré by sa o ňu pravidelne pŕhlili. Ale sama o sebe je jeden z najsilnejších čističov organizmu, aký u nás voľne v prírode nájdeme. Obsahuje triesloviny , vápnik, horčík či železo, vitamíny B a C. Má množstvo účinkov na pleť a aj vlasy, o žihľavovom šampóne ste už isto počuli.

Účinky žihľavy: Žihľava prečistí Váš tráviaci trakt a vďaka svojim močopudným účinkom Vás rýchlo prečistí od toxických látok. Tak nakopne metabolizmus k pohybu a spaľovaniu tukov.

 Tip na recept: Žihľava sa dá použiť do smoothie, polievky alebo aj šalátov. Žihľavový čaj: Pripravte si 1lyžičku sušených listov žihľavy na zhruba dve šálky vody a uvarte ako klasický čaj. Po zriedení dochuťte medom alebo škoricou 

Žerucha

O žeruche ste možno už možno počuli aj ako o najrýchlejšej zelenine. Prečo? Lebo rýchlosť a nenáročnosť jej pestovania je jednoducho až zázračná. Žeruche stačí veľmi málo k tomu, aby Vám doma vyrástla, pokojne aj vo vate, a plná vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny A,B,B,E aj K. Ďalej aj minerály ako draslík, vápnik, sodík, železo, fosfor a jód.

Účinky žeruchy: Pôsobí detixikačne na metabolizmus, preto je častou súčasťou detoxikačných diétnych kúr. Prečisťuje krv od toxínov a podporuje činnosť podžalúdkovej žľazy, pečene aj žlčníka. Pomáha stráviť aj mastné jedlá. Preto ak sa chystáte na ťažké jedlo, šalát zo žeruchy Vám pomôže v tom, aby sa ho toľko neuložilo v podobe utkov.

 Tip na recept: lístky žeruchy môžete používať do šalátov, nátierok, tvarohu a hodí sa skvelo aj rybím pokrmom 

Mäta prieporná

Mäta. Krásne vonia a sú z nej pripravované osviežujúce letné drinky ale aj liečivé čaje v zime. Ale tušili ste na čo všetko môže byť prospešná?

Účinky mäty: Mäta pomáha pri chudnutí tak, že pozitívne vplýva na tráviaci trat a zlepšuje jeho funkcie. Podporuje aj vylučovanie žalúdočných štiav a je výborná proti nadúvaniu. Pomáha aj proti prejedaniu sa. Stačí si pripraviť mätový čaj po jedle a možno už odoláte chuti na zákusok alebo sladkosť neskôr.

 Tip na recept:  Lyžiča sušenej mäty na 250 ml vriacej vody. Nechajte 7 minút lúhovať a popíjajte, kľudne aj celý deň. 

Oregano

Poznáme ho ako korenie a je typické najmú pre stredomorské kuchyne. Má veľmi výraznú vôňu a dochutí takmer každé jedlo. Ľudia ho používajú ak ako náhradu za chemické antibiotiká.

Účinky: Má protizápalové účinky a pomáha pri ťažkostiach s pečeňou a vylučovacou súpravou. Pomôže ako pri zápche, tak aj pri hnačkovitých ochoreniach. K chudnutiu pomáha svojim detoxikačných účinkom.

 Tip na recept: používajte ako koreninu, ale môžete zohnať aj oregánový olej, ktorý prečistí tráviaci trakt 

Rebríček obyčajný

Možno ho poznáte pod názvom Myší chvost. V oboch prípadoch ide o jednu a tú istú bylinku, ktorá sa vie dorásť aj do výšky 60 centimetrov. Okrem peknej vône je ale aj veľmi užitočný.

Účinky oregana: Rebríček detoxikuje organizmus, prečistí Vám krv a zlepší trávenie. Preto je skvelým pomocníkov ako pri zápche tak aj pri snahe schudnúť.

 Tip na recept: Požíva sa do čajov, alebo ako korenina do polievok a zeleninových jedál 

 

Upozornenie: nie je vhodný na dlhodobé používanie

Záver

Toto boli iba niektoré bylinky na chudnutie. Ich primárny účinok nemusí byť zameraný na stratu váhy, ale tým ako vedia nakopnúť Váš metabolizmus Vám zaiste trošku pomôžu. Preto skôr než siahnete po umelých prípravkoch, skúste to najskôr s prírodou. A nepomôžete tak len svojej váhe ale aj svojmu zdraviu.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné diety na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
KetoMix
Ketomix stravovanie na 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoDiet
2 týždenný balíček basic 2 ketodiet

⚖️ - chudnutie od 6kg do 12kg
⏰ - od 6 do 12 týždňov
💰 - od 110 eur do 204 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoFit
ketofit 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 3kg do 15kg
⏰ - od 1 do 9 týždňov
💰 - od 54 eur do 190,3 eur
ano 5 hviezdičiek
ProfiDiet
profidiet recenzia

⚖️ - chudnutie od 2kg do 16kg
⏰ - od 2 do 14 týždňov
💰 - od 51 eur do 219,9 eur
ano 4 hviezdičky
MyKeto

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 12 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky
Prodietix
dieta prodietix s

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor