cheat day

Cheat day

Posledná aktuálizácia prebehla 25. apríla 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

cheat day

Každý to poznáme. Prišiel nový rok, nové predsavzatia. Nový rok, nová ja! Ale čo keď sú všetky diéty na nevydržanie? Keď Vás to už po prvom týždni prestáva baviť a neodvrátiteľne Vás priťahuje polička so sladkosťami?

Tak presne na to je tu Cheat Day! Deň na ktorý by sa nemalo zabúdať pri žiadnej diéte. Cheat Day je deň v týždni , ktorý si sami vymedzíte, a počas neho budete môcť zjesť čokoľvek, na čo budete mať chuť. Podvádzať budete v tomto prípade len svoj striktný jedálniček a sama seba.

TIP: Pozrite si všetky typy stravovania a diéty [wp-svg-icons icon=“arrow-up-right“ wrap=“i“]

Čo je to presne ten Cheat Day?

Ak by ste chceli doslovný preklad z anglického originálu, ide o takzvaný podvádzací deň  V slovenčine sa s ním môžete stretnúť tiež ako s krajším synonymom ‚odpúšťací deň‘ . Niekto ho ľudovo prezýva aj „prasací deň“, čo neznie ako niečo, čo chcete aplikovať do svojho diétneho plánu.

Avšak zdanie môže klamať, zavedenie tohto dňa vám vo vašej diéte naopak môže výrazne pomôcť. Tieto dni sú, verte-neverte, veľkým hitom aj u športovcov, či modeliek. Nikto predsa nevydrží držať diétu 365 dní v roku.

Zdá sa vám ako hlúposť, že by Vám deň, kedy budete jesť tučné a nie zdravé jedlá pomohol? Naopak!

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

 • Zelený čaj  400 mg
 • Kofein 200 mg
 • Citrus aurantium 400 mg
 • L-Karnitín 230 mg
 • Chilli 40 mg
 • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Prečo si zaviesť Cheat Day?

Dôvod je jednoduchý! Každý už vie, že napriek počiatočnému elánu do diéty, odhodlanie ľahko povädne, niekedy už po treťom-štvrtom dni jedenia hľuzovín a celozrnnej múky. A aj napriek prekonaniu sa, a krásnym výsledkom z prvého týždňa diéty, po siedmych a viacerých dňoch (u každého jedinca to môže byť individuálne) sa začne spaľovanie tukov pomaly ale iste spomaľovať. Telo si zvykne na znížený prísun živín a metabolizmus sa následne spomalí. Súvisí to s hormónom zvaným leptín

Čo je to leptín?

leptin

Ide o jeden z najvplyvnejších hormónov tela. Kritický je práve pre nás, ktorý chceme zhodiť nadbytočné kilá, pretože reguluje pocit hladu. Taktiež mozgu dáva signál o hladine tuku a o tom, kedy ju treba začať spaľovať. Veľmi ľahko ale jeho komunikáciu s mozgom prerušíme nesprávne zavedenými  vysoko-sacharidovými diétami a podobne.

Ak nejakým spôsobom zadusíte potrebu fyzického hladu, komunikácia leptínu a tkaniva sa preruší a vaše telo ho bude produkovať čoraz viac. Znamená to, že bude často neprirodzene hladný, tuk sa bude pomalšie až nulovo spaľovať, čiže vaše vyhliadky na schudnutie padnú ako domček z karát.

Ako tomu predísť?

Spomínaný Cheat day môže byť jednou z odpovedí. Nejde len o fyzické prerušenie diéty, funguje aj na psychologickej úrovni. Koľko krát človeka na diéte demotivuje najmä to, že už si nemôže dopriať svoje obľúbené palacinky, biftek, alebo čipsy. Jednoducho to vedomie, že si musí niečo odoprieť.

A preto, ako píše Oscar Wilde, najlepším spôsobom ako odolať pokušeniu, je podľahnúť mu. Týmto sa Vás ale nesnažíme naviesť na cestu jedenia vysoko kalorických alebo nezdravých jedál! Ako sa hovorí a vždy aj platí – všetko s mierou.

Teda aj keď si Cheat Day zavediete, nie je  ňom vítané, aby ste sa kvôli tomu, že je jeden krát do týždňa, úplne prejedli do prasknutia. Pointou tohto dňa je najesť sa toho, čo máte radi, ale v rozumnej miere. Nie teda vyjesť celú All-you-can-eat reštauráciu. Skôr si dopriať trebárs halušky so slaninou, alebo niečo iné, po čom vaše srdce (a žalúdok) celý týždeň túžilo.

Pomocou neho sa metabolizmus zase rozhýbe. Dostane viac živín, ako minimum, na ktoré ste ho donútili si zvyknúť, a začne opäť spaľovať. Nie, nebudete celý týždeň spaľovať to čo ste pojedli, naopak, podnietite spaľovanie aj z toho, čo budete zase jesť v nasledujúcich dňoch, a čo by inak nedostalo podnet spáliť.

Ako často a kedy si nastoliť Cheat Day?

hamburger cheat day

V diétnych plánoch je všetko veľmi subjektívne a rovnako tak je na tom  aj Cheat Day. Ak vydržíte diétu držať kľudne aj dva týždne, pred tým, ako pocítite nutkanie dať si nejaké zakázané ovocie, kľudne. Ale nie je nič zlé na tom mať Cheat Day aj každý týždeň. Alebo raz za dva týždne. 

Vymedzte si jeden deň v týždni, alebo jeden deň v mesiaci, naozaj, každý podľa potreby. Skúste tento deň dodržiavať, a nepresúvať podľa toho, ako vám vaše chute rozkážu. Ak je v nedeľu, tak je v nedeľu, nie v sobotu. Samozrejme, sú situácie, kedy ho musíte z nejakého dôvodu posunúť, nebudete predsa na rodinnej oslave alebo svadbe hladovať. Ale s rozumom, a čistým svedomím.

Na čo pamätať

Netreba zabúdať, že aj medzi koláčikmi a sladkými pochutinami sa dá vyberať zdravšie a kaloricky menej náročné alternatívy. Ak sa teda zo svojho Cheat Day dňa nechcete cítiť zbytočne previnilo, zamyslite sa aj nad týmto.

Nenáhlite sa pri jedení v tomto dni, ale to vlastne v žiadnom. Vezmite si všetok čas, ktorý potrebujete. Dobre poprežúvané sústa a vychutnanie si jedla, ktoré požívate, je presne pointou tohto dňa. Taktiež, ak jete pomaly, skôr si uvedomíte, že ste už vlastné plný, a viac jedla by ste zjedla už iba schuti.

Taktiež, že máte podvádzací – alebo odpúšťací – deň, neznamená, že sa nemôžete hýbať. Svoj metabolizmus v spaľovaní nakopnete ešte viac tým, že mu preukážete aj trochu zdravého pohybu. Nemusíte sa hneď hnať do fitnes centra, predsa len ste pred chvíľou zjedli chutný obed, ale malá prechádzka po štvrti alebo prírode vám rozhodne neublíži. A možno aj Váš prípadný domáci maznáčik by sa potešil dlhšej prechádzke.

5 pravidiel Cheat Day:

 1. Necíťte žiadnu vinu – Užite si to. Vychutnajte si to. Ak si dovolíte cítiť sa preto vinný, celý tento deň stráca pointu.
 2. Naplánujte si jedlo pre tento deň – Výber jedla by nemal byť úplne spontánnym rozhodnutím s prázdnym žalúdkom
 3. Nezabudnite na poznatky o veľkosti porcií – jedlo ktoré si doprajete máte schuti zjesť, nie sa ním úplne napchať a cítiť sa ťažko
 4. Limitujte si tieto dni – ako sme vyššie uviedli, jeden krát do týždňa, alebo raz za dva týždne je ideálne. Nie aby bol Cheat Day každý druhý deň.
 5. Preneste sa cez neho – Nenechajte tento deň aby znova prebudil Vaše tendencie jesť nezdravo. Zapojte svoje odhodlanie, užite si ho, a tešte sa na ďalší.

Výhody Cheat Day

 • Prestávka v dietovaní pomôže vašemu telu zrehabilitovať leptín a zároveň nabrať energiu.
 • Psychická úľava od neustáleho odopierania si, po dopriatí si jedla, na ktoré ste mali chuť sa budete cítiť psychicky lepšie a vyrovnanejšie.
 • Môžete ho brať ako odmenu za odmakaný týždeň, a každý vie, že systém odmien a trestov vždy odjakživa fungoval.
 • Funkčnosť, čo sa týka pomoci pri odbúravaní tukov. Keď organizmus dostane znova väčší príjem kalórií, ako je počas diéty už navyknutý, začne ich nanovo odbúravať.

Nevýhody Cheat Day

 • Pre veľa ľudí je jeden Cheat Day vyvolávateľom ich starých zlých zvyklostí, a teda návrat na zabehnuté koľaje bez diéty. Všetko je to ale o pevnej vôli.
 • Počas tohto dňa má veľa ľudí zbytočne sa prepchávať a potom zažívajú nepríjemné pocity nadutosti alebo problémov zo stolicou. Tu znova pripomíname- všetko s mierou.
 • Niektorí ľudia sa napriek tomu, že si ho doprajú potom cítia previnilo, a táto previnilosť môže viesť až k poruchám stravovania sa a odmietaniu jedla. Preto ako sme spomínali už vyššie, doprajte si ho, len ak viete, že to vaše svedomie zvládne. A pamätajte si. Jeden podvádzací deň vás neurobí tučnou. Rovnako ako jeden deň diéty vás neurobí chudou.

Cheat Day alebo Cheat Meal?

Ak ste si už niekedy túto tematiku vyhľadávala, možno ste prišli aj do styku s pojmom Cheat Meal.  Rovnako ako u Cheat Day, základ pochádza od slova ‚podvádzať‘ , akurát miesto podvádzacieho dňa ide o podvádzacie jedlo

Pri Cheat Meal je známe percentuálne 90/10 . Čo znamená, že 90% stravy, ktorú za deň prijmete by mala byť vyvážená a diétna, a zvyšných 10% môžete takpovediac zhrešiť. Taktiež to neznamená, že by ste si Cheat Meal museli dopriať každý deň, ale skôr jednoducho, keď to na vás príde. Treba ale stále dbať na to, čo to bude, a koľko toho bude.

Najpopulárnejšie pri diétach je ale percento 80/20, podporujúce diétnu konzumáciu sacharidov, bielkovín a tukov po 80% času, a zvyšných 20% tu vychádza na podvádzacie jedlo. Cheat Meals by ste si mali navrhnúť tak, aby nenarúšali úplne váš diétny režim, ale zároveň tak, aby ste odvrátili hlad po sladkom/slanom, a udržali sa na svojej ceste so zdravým stravovaním.

Nikto sa ešte skutočne nezhodol na tom, ktorá s týchto alternatív je lepšia, preto je to na každého subjektívnom zvážení. Nakoľko tu hrá veľkú úlohu psychika, ako sme už vyššie zmieňovali, vyberte si jednoducho tú variantu, ktorá vám príde príjemnejšia, a z ktorej by ste sa mala cítiť menej previnilo.

Príkladmi Cheat Meal z Instagramov známych food blogerov sú napríklad: pizza so zeleninou a mäsom, čokoládový koláč s celozrnnej múky, karé, detské cereálie, accaico, alebo dokonca pravé anglické raňajky. Fantázii sa medze nekladú.

Jedálniček s Cheat Day

Najlepším spôsobom ako reálne schudnúť je nechať si vypracovať jedálniček na mieru. Takýto jedálniček je pripravený pre Vás a Vaše potreby odborníkmi, a obsahuje súbor receptov rozdelených do odporúčaného počtu jedál na deň. Väčšinou ide o raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Jedlá v takomto jedálničku musia byť energeticky a nutrične vyvážené.

Príklad jedálnička:

deň 1
raňajky Ovsená kaša, orechy
desiata Veľký pomaranč
obed Dusený losos, celozrnná ryža
olovrant Veľké jablko
večera Cvikla, mozarella, topinka
deň 2
raňajky Pečivo s cottage
desiata Veľký pomaranč
obed Eggcheese s chlebom
olovrant Veľké jablko
večera Vajíčka a zemiaky na pare s kefírom
deň 3
raňajky Otrubová ovsená kaša s hrozienkami
desiata Veľký pomaranč
obed Cícerová konzerva
olovrant Veľké jablko
večera Pečené zemiaky a cibuľa na plechu
deň 4
raňajky Müsli (nie sladké z obchodu!)
desiata Veľký pomaranč
obed Kuracie prsia s batátmi na pare
olovrant Veľké jablko
večera Pstruh s varenými zemiakmi
deň 5
raňajky Chlieb s arašidovým maslom
desiata Veľký pomaranč
obed Špagety na štipľavo
olovrant Veľké jablko
večera Varený sladký zemiak, syr
deň 6
raňajky Kakao a chlieb s francúzskou nátierkou
desiata Veľký pomaranč
obed Brokolicový šalát s kuracími prsami, kuskus
olovrant Veľké jablko
večera Šošovica s vajcom, celozrnný chlieb
deň 7   CHEAT DAY
Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor