cvičím a nechudnem

Cvičím a nechudnem

Veľmi častý scenár a zároveň nočná mora každej ženy. Zistíte, že ste sa za nejakú dobu jemne zaoblili, a rozhodnete sa s tým ako správna žena niečo robiť! A tak šup ho cvičiť! Beháte okolo domu, beháte do fitka, beháte do schodov. Skúsili ste jogu, spinning a aj všetky cviky na doma. No stále nie a nie dosiahnuť vytúženú figúru. Vôbec nechudnete, akoby ste s cvičením ani nezačali. Čo za to môže?

 Chudnutie vyžaduje istú dávku sebazaprenia a disciplínu. Pravidelné cvičenie. Odpustenie si kebabu, či horúcej čokolády. No ak cvičíme, a zistíme, že efekty sa nedostavujú, veľmi ľahko naša morálka upadne. Poďme sa spolu pozrieť na to, prečo sa to deje. 

Obsah článku

  1. Cvičím a nechudnem!
  2. Stres
  3. Nesrávne cvičenie
  4. Nesprávne stravovanie
  5. Fitness kuchárka

Cvičím a nechudnem! Čo s tým?

Treba vziať do úvahy, že nie je chudnutie ako chudnutie. Ak sa na to pozeráte len zo stránky, že by ste mali mať menej kíl, idete na to nesprávne. Poďme sa pozrieť na jednoduchý fakt:

Svaly sú ťažšie ako tuk
Ak zvolíte nevhodný druh cvičenia, napríklad posilňovanie, veľmi ľahko sa môže stať, že sa tuk nezačne z Vášho tela vytrácať, ale začne sa meniť na svaly. Čo nie je v zásade vôbec zlá vec, ak ste potrebovali telo iba spevniť. Tento jav sa prejavuje najviac v prvých fázach cvičenia, keď ste ešte len začali. Svalová hmota sa buduje rýchlejšie, vytláča na povrch prebytočný tuk. A tak sa Vám môže zdať, že vyzeráte ešte nafúknetejšie, napriek tomu, že cvičíte ako blázon. Nevyzerá to vôbec vábne, ale riešenie je veľmi jednoduché. Trpezlivosť a dodržiavanie cvičenia. Ak pretrváte, prebytočný tuk sa časom spáli a nahradí ho svalová hmota, ktorá vyzerá oveľa lepšie.

Stresový faktor

Pracujete, máte nemálo povinnosti, do toho cvičíte a nebodaj ste skúsili ešte aj nejakú diétu. Toto sú veci, ktoré sami o sebe nie sú na škodu, ale ak sa skombinujú a vyvolajú vo Vašom tele stres, ľahko sa stanú príčinou Vášho nechudnutia. Ak cvičíte napríklad až príliš, telo sa nestíha regenerovať a svaly sa môžu jemne poškodzovať (takzvaný stav svalovice). Pri tomto stave uvoľní určité množstvo tekutiny, a nastáva v ňom hojaci proces. Preto sa Vám môže javiť, že ste pribrali, a možno ste na váhe skutočne aj pribrali. Je to preto, že ste zbytočne zavodnený.

Okrem toho sa pri strese uvoľňuje hormón kortizol, ktorý výrazne prispieva k usadzovaniu tukov, najmä v brušnej oblasti.
Rada je len uvoľniť sa, zmierniť tempo, a cvičenie si užiť vtedy, keď je naozaj naň čas a nie je pre Vás stresujúce.

Nesprávne cvičenie

Dobre zvolené cvičenie je tiež kľúčom k úspechu. Že kvalita je nad kvantitu platí aj pri tomto. Preto nie je dôležité cvičiť zbytočne veľa alebo so zbytočne veľkými záťažami, ako cvičiť správne a kvalitne.  Len ťažko zhodíte kilá, ak vaše cvičenie spočíva v pilates alebo zdvíhaní závaží. Na úbytok váhy veľmi dobre pôsobia aeróbne cviky a rôzne kardio cvičenia.

Ak ste náhodou dospeli k stavu, že ste cvičili až príliš a došli k stavu svalovice, odporúča sa svalovú únavu napríklad vychodiť na nejakej pomalej príjemnej prechádzke do prírody, alebo plávaním.

Zle zvolená diéta

Veľmi ľahko sa môže stať, že prepadnete čaru diét. Sľubujú hory doly a pomerne krátky čas. Tak prečo nie? Chvíľu sa odhladujete a potom si niečo doprajete. A tam je chyba. Ak je vaša diéta príliš striktná a Vy si popri nej občas doprajete aj normálne jedlo, prípadne s ňou zrazu skončíte, podporíte tým výrazne ukladanie tukov. Telo si začne tvoriť zásoby kvôli málu, ktoré sa mu dostáva. Preto ak diétovať, tak rozumne, s overenými metódami, a zbytočne sa nehladovať.

Zlý jedálniček

Keď už sme pri diétach, je na čase prejsť k hlavnému a najčastejšiemu dôvodu prečo cvičíte ale nechudnete. Strava. Možno sa Vám to nebude hneď zdať, ale strava je veľmi dôležitým faktorom pri Vašom chudnutí.

Ak máte radi percentá, môžeme hovoriť, až o 75% účasti podielu stravy na chudnutí.

Teraz ale nebudeme hovoriť o diétach. Na tie, ak nejde o detoxikačné diéty, by ste mali radšej zabudnúť. Jojo efekt je až príliš častým neželaným úkazom pri ich absolvovaní.  Hovoríme tu o zdravom stravovaní alebo aj o takzvanom fitness stravovaní.

Zdravé stravovanie nespočíva iba v tom, že do seba musíte natlačiť čo najviac pomarančov a mrkvy, aby ste o sebe mohli vyhlásiť, že sa zdravo stravujete. Ide o to jesť vyvážene, s mierou, ale najmä pravidelne.

Neznamená to, že si občas nemôžete dopriať niečo nezdravé, skočiť si na fastfood, či zmrzlinu. Ale nemalo by sa to diať na týždennej báze.  Musíte ustáliť svoj príjem živín, tukov a vitamínov, tak aby si ich telo nemalo tendenciu zbytočne ukladať. 

Fitness kuchárka

Samozrejme, aby ste sa mohli zdravo a fitness stravovať, musíte o tom aj niečo vedieť. Buď budete počítať prijaté kalórie, alebo si nájdete iný spôsob. Iným spôsobom môže byť aj priamo kuchárka vyvinutá na takého stravovanie popri cvičení.

Ako jej názov napovedá, slúži na inšpirovanie sa chutnými receptami popri cvičení. Ak teda cvičíte a nechudnete, mohli by ste jej dať šancu. Na trhu je viacero vydaní od rôznych autorov. Jedna z nich je napríklad ‚Z fitka do kuchyne 2 – alebo čo jesť celý deň a nepribrať‘ .

Táto publikácia obsahuje 80 receptov, ktoré si môžete pripraviť, a ktoré kľudne môže konzumovať aj celá rodina, lebo nejde o žiadne prísne a zbytočné diétovanie. Jej autorkami sú športové trénerky a inštruktorky, ktoré sa rozhodli podať svoje znalosti ďalej. Môžete sa tešiť na banánovo ovsené lievance, či lososa s cíferovou kašou. Nech ste v jedle akýkoľvek vyberavý, zaručene si tam nájdete aj niečo svoje.

Zhrnutie

Cvičiť a nechudnúť môže byť pre človeka veľmi deprimujúce. Vyzerá to, že všetka jeho snaha vychádza nazmar. Preto je dobré zamyslieť sa nad tým, prečo sa to deje a ako tomu možno predísť. Nestresujete sa zbytočne? Neprizeráte len na kilogramy? Alebo nebodaj nesprávne jete? Všetko sú to veci, ktoré sa dajú riešiť. Tak neváhajte, a inšpirujte sa k malej zmene.

3.2/5 - (5 votes)

Warning: Undefined array key "mts_social_button_layout" in /data/a/6/a6502c3d-558e-4ced-abaa-4687afcd5dba/tabletky-na-chudnutie.sk/web/wp-content/themes/mts_schema/functions/theme-actions.php on line 461

Napíš nám svoj názor