cyklistika

Cyklistika

Posledná aktuálizácia prebehla 24. marca 2017. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Športový trend súčasnosti – cyklistika

V nasledujúcom článku si trošičku priblížime cyklistiku a jej vplyv na naše telo, to či a ako sa dá s bicyklom schudnúť a samozrejme aj to, aký bicykel a akú výbavu by sme si mali kúpiť, aby bolo bicyklovanie čo možno najviac efektívne. Je to téma mne ako vášnivému cyklistovi veľmi blízka a teda sa Vás pokúsim previesť celým všeobecným svetom cyklistiky, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie.

Odkiaľ prišiel bicykel?

Ako je tomu pri väčšine tradičných športov, tak aj história cyklistiky siaha do ďalekej minulosti. Prvý bicykel bol navrhnutý už v 15. Storočí známym vynálezcom a maliarom Leonardom DaVincim. Tento návrh však nikdy nebol skompletizovaný. O výrobu prvého dvojkolesového pedálmi poháňaného tátoša sa zaslúžil istý ruský nevoľník až v roku 1800. Išlo o bicykel zostrojený zo železa, pričom sa pedále nachádzali na prednom kolese, ako to môžeme poznať z fotiek kde vidíme bicykle s mohutným predným kolesom a miniatúrnym zadným kolieskom.

Čo sa týka cyklistických podujatí, azda najznámejšie preteky sa konajú vo Francúzsku (ale aj v okolitých krajinách) sú samozrejme TourdeFrance, na ktorých nás už niekoľko rokov po sebe veľmi úspešne reprezentuje Peter Sagan, ktorý sa zaslúžil o obrovský nárast popularity cyklistiky ako takej.

Ako mám vybrať prvý bicykel správne?

Prvá otázka ktorú si musíte položiť je tá, koľko ste ochotný investovať. Samozrejme, že bicykle sú dostupné aj v cenovej relácií 200 až 300€, avšak široká škála výberu nám ponúka aj tátošovou s trojcifernou cenovkou.

Povedzme teda, že ste začiatočník, ktorý doteraz len občas prešiel na starom bicykli ktorý sa nachádzal doma do obchodu a späť. V tom prípade odporúčam bicykel strednej triedy, najlepšie vybrať typ XC (cross-country). Je to v podstate najuniverzálnejší typ bicykla, s ktorým sa nestratíte ako na ceste, tak v neupravenom poľnom či horskom teréne. Samozrejme to nieje bicykel stavaný na extrémne zjazdovanie a podobne.

Cyklistika – Na čo si mám dávať pozor?

Pri výbere bicykla dbáme hlavne na to, či nám bicykel ako taký sedí. Čo to znamená v praxi? Keď sa prevezieme na bicykli, neťahá nás chrbtica, nie sme nekomfortne natiahnutý či skrčený, nebáchame si kolenami do riadítok a podobne. Pri vyberaní veľkostí Vám samozrejme pomôžu veľkostné tabuľky, ktoré sú k dispozícií u všetkých predajcov, respektíve výrobcov bicyklov.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

  • Zelený čaj  400 mg
  • Kofein 200 mg
  • Citrus aurantium 400 mg
  • L-Karnitín 230 mg
  • Chilli 40 mg
  • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Ďalší dôležitý aspekt je výbava, ktorá je za danú sumu ponúkaná. Samozrejme, že pokiaľ kupujeme bicykel za 300 €, nemôžeme čakať hory doly, samozrejme sa však vždy dá niečo „vyšpekulovať“ a nájsť čo možno najlepšia dostupná alternatíva. Keďže ste začiatočník, samozrejme sa neočakáva že budete mať prehľad v rôznych komponentoch a teda odporúčame osloviť známeho, ktorý ma už čo to odbicyklované a vie aký je rozdiel medzi vzduchovou a olejovou vidlicou. Samozrejme, že aj predajcovia sú veľmi ochotní, avšak sa často môžeme stretnúť s akýmsi pretláčaním jednej ponúkanej značky – čo je pochopiteľné a nemáme to nikomu za zlé, Vás by to však mohlo ukrátiť o bicykel ktorý je značne lepšie vybavený, keďže s bicyklami je to ako s autami – niekde platíte za kvalitu, niekde jednoducho len za značku.

Pokiaľ sa rozhodnete, že skúsite šťastie v bazáre, taktiež odporúčame mať po ruke známeho ktorý sa vyzná, aby ste predišli kúpeniu mačky vo vreci. Pri kupovaní ojazdeného bicykla takisto nemusíte spraviť krok vedľa, keďže sa Vám môže dostať značne lepšej výbavy za nižšiu cenu, keďže cena bicykla padá už len po tom, ako na ňom výjdete z predajne, čo je takisto pochopiteľné.

Bicykel už mám, čo výbava?

Čo sa výbavy týka, je viacero či už potrebných, alebo nepotrebných doplnkov, niektoré z nich však určite odporúčame zakúpiť aby s cyklistika stala aj zábavou, napríklad:

  • Prilba (pretože nikdy neviete, čo sa môže stať), jej cena sa zmestí do 40 eur, odporúčame Však priplatiť, pretože zdravie máme len jedno
  • Fľaša, respektíve konštrukcia na ňu (pri vykonávaní fyzickej aktivity samozrejme vysmädnete a pri bicyklovaní tomu tiež nebude inak, je dobré vždy mať po ruke fľašu s vodou)
  • Okuliare (môže sa Vám to zdať ako zbytočný imidžový doplnok, pokiaľ však naberiete väčšiu rýchlosť, behom niekoľkých sekúnd Vám môže spadnúť nejaký predmet, respektíve vletieť hmyz do oka a nastáva veľmi nebezpečná situácia – okuliarmi takýmto situáciám predídeme)
  • BONUS: Cyklopočítač/tachometer (slúži pre Vás najmä pre porovnávacie štatistiky – včera som prešiel 10 kilometrov za 30 minút, dnes len za 28 J)

Zbavím sa na bicykli nadbytočného tuku?

Odpoveď je jednoznačne áno. Keďže cyklistika je o kardio cvičenie, mali by sme ho vykonávať v miernejšom tempe a v dlhšom časovom rozmedzí, kedy bude chudnutie veľmi efektívne.

Čo sa týka číselných hodnôt, bicykel je veľmi efektívny. Za hodinu pri priemernej rýchlosti 20 km/h  spálime takmer 800 kalórií, čo je veľmi slušná hodnota. Naviac, pri bicyklovaní neprecvičujete len nohy, ako si všetci neznalí ľudia myslia. Precvičuje sa takmer celé telo. Pokiaľ ideme do prudkého stúpania, zabrať dostávajú ruky, najmä predlaktia a takisto aj brucho. Pokiaľ ideme po rovine, precvičujeme taktiež celé telo, keďže na bicykli nemôžeme len „drevene“ sedieť, ale pracovať musí celé telo aby sme predišli zničeniu kĺbov.

Cyklistika – Prečo začať?

Odpovedí je hneď niekoľko. Začal by som tým, že je to efektívny spaľovač tukov a takisto vynikajúci prostriedok udržiavania sa vo forme, keďže ako som už spomínal neprecvičujeme len nohy, ale aj zvyšok tela čo je len a len prospešné.

Ako je tomu pri všetkých outdoorových športoch, aj v cyklistika prináša vplyv prírody a vonkajšieho prostredia na centrálnu nervovú sústavu veľmi pozitívny. Aj napriek tomu, že z bicyklovania prídete zničený, unavený a prakticky nevládny, určite sa nestane že prídete domov so zlou náladou – cyklistika je totižto instantný tvorca endorfínu. J

Treťou voľbou pozitíva tohto športu by som menoval praktickosť. Samozrejme, že bicykel nekúpime len za účelom športovania. Pokiaľ potrebujete niekam odbehnúť, schmatnete bicykel a idete. Pokiaľ máte prácu len pár kilometrov od domu – práve ste prišli na zdravé a ešte k tomu aj ekonomicky výhodné riešenie prepravy. Výhod je naozaj nespočetne veľa a preto rubriku nevýhody v tomto článku budem musieť vynechať, pretože ma žiadna nenapadla – azda len cena bicyklov, ktorá môže občas pribrzdiť rozvoj nádejného cyklistu, tento problém sa však vždy dá nejako vyriešiť.

Cyklistika je teda správny krok pre všetkých ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom chcú začať športovo vyžívať a majú chuť spoznávať ako prírodu, tak krásy tejto športovej disciplíny a v neposledných radoch aj jej praktickosť a efektívny vplyv na chudnutie.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor