Diéta pri cukrovke typu 1 a 2

Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Diéta pri cukrovke je určená ľuďom, ktorý trpia ochorením cukrovka, nazývanou aj diabetes mellitus.  Diéta je súčasťou liečby cukrovky, celosvetovo rozšírenou chronickou chorobou.  Ide o ochorenie, pri ktorom ľudský organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru (glukózy) v krvi v normálnych medziach. Výsledkom je vyššia koncentrácia glukózy v krvi, pretože telo má málo inzulínu, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi. Ak je tento stav neliečený alebo je liečený nedostatočne niekoľko rokov, môže viesť k poškodeniu niektorých tkanív.

Mali by ste VEDIEŤ
Chcete reálne schudnúť 5 a viac kilogramov? KetoMIX je aktuálna novinka už aj na Slovensku, kde pomocou predpripravených jedál navodíte stav ketózy a vaša váha pôjde rapídne dole! Chcem si prečítať o KetoMIX programe 

Obsah článku

 1. Prehľad
 2. Typy cukrovky
 3. Príznaky cukrovky
 4. Diéta, liečba a postup
 5. Jedálniček

Stručný prehľad

 • diéta je súčasťou liečby cukrovky
 • princíp spočíva v zníženom príjme sacharidov v potrave
 • je nutné obmedziť živočíšne tuky
 • odporúča sa zakúpiť nutričnú váhu
 • konzumácia jedla ideálne prípravou varením, dusením, grilovaním a pečením

Základom diéty pri cukrovke je dosiahnutie glykémie a primeranej hmotnosti.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Pri cukrovke rozlišujeme dva typy:

Cukrovka typu 1 – vzniká v detstve, ale objavuje sa aj v mladosti či dokonca v dospelosti. Ide o absolútny nedostatok inzulínu. Ľudia trpiaci týmto typom cukrovky musia dodržiavať presne stanovenú diétu pre cukrovkárov, a to s uvedeným množstvom sacharidov. Doživotne sú závislí na podávaní inzulínu vo forme injekcií.

Cukrovka typu 2 – u väčšiny populácie sa vyskytuje v staršom veku, ale aj v dospelosti či v detstve. Ide o zníženú hladinu inzulínu alebo o normálnu hladinu, pričom ho organizmus nedokáže využiť. Vzniká pri preťažovaní tela zvýšenými dávkami sacharidov. Pacientovi je naordinovaná liečba vo forme tabliet (tzv. perorálne antidiabetiká) a diétou určenou pre cukrovkárov. V prípade, ak to nepostačuje, podáva sa aj inzulín. Väčšinu týchto ľudí je obéznych, a práve preto ide predovšetkým o docielenie primeranej telesnej hmotnosti prostredníctvom diéty pre diabetikov. Vždy je nutná diéta pri cukrovke.

Okrem spomínaných typov diabetes mellitus existuje aj tzv. tehotenská cukrovka. Ide o cukrovku v tehotenstve alebo gestačnú cukrovku, ktorá sa po prvýkrát identifikuje v tehotenstve a vo väčšine prípadov odznie krátko po pôrode.

Pri všetkých typoch cukrovke sa vyskytujú tieto príznaky:

 • výrazný smäd a s tým spojený nadmerný príjem tekutín a výdaj moču,
 • vysoká únava a nevýkonnosť,
 • strata telesnej hmotnosti,
 • opakovaný výskyt infekcií kože a ústnej dutiny,
 • pravdepodobné zhoršenie zraku…

Diéta pri cukrovke a liečba

Základom liečby všetkých typoch cukrovky je diéta, založená na zníženom počte sacharidov a dostatok pohybovej aktivity.

Ako vyzerá diéta pri cukrovke?

cukrovka nutričná váha

Pri diéte je dôležité držať sa nasledovných odporučení:

 • jedzte pravidelne v malých porciách vhodného jedla, odporúča sa 6x denne, pričom posledné jedlo by ste mali konzumovať 2-3 hodiny pred spánkom,
 • na začiatku ochorenia je nutné vážit množstvo potravín (na gramy), neskôr je možný odhad „od oka“,
 • doporučuje sa jedlo pripravovať varením, dusením, pečením, grilovaním,
 • vysmážanie nie je vhodné kvôli vysokému obsah tuku,
 • dôležité je prijať dostatočné množstvo bielkovín,
 • obmedziť najmä živočíšne tuky,
 • prijímať vlákninu, vitamíny a minerálne látky,
 • u sacharidov dbať na nízky glykemický index,
 • nevynechávať jednotlivé chody a nehladovať,

U diabetikov 2. typu sa odporúča dieta so zníženým obsahom energie, dôvodom je obezita a zníženie telesnej hmotnosti,

Je tiež potrebné čítať etikety, nutričné tabuľky a zamerať sa prevažne na kolónku “z toho cukry”. Pokiaľ podiel jednoduchých cukrov tvorí viac ako 5% celkových sacharidov, táto potravina nie je pre vás vhodná.

Úplne vylúčte potraviny, ktoré obsahujú tzv. voľné alebo tiež priame cukry:

 1. klasický biely cukor,
 2. džem,
 3. med,
 4. čokoláda,
 5. sladené nápoje,
 6. vysmážané jedlá
 7. a ďalšie sladké potraviny, ktorých by sa diabetici mali vyvarovať (sušienky, zmrzliny, torty, zákusky, pečené sladké veci – pečivo, koláče, buchty… )

Liečba cukrovky v tehotenstve

Diéta pri cukrovke vyžaduje okrem všeobecných zásad aj fyzickú aktivitu formou aeróbneho cvičenia, napríklad beh, ak to dovoľuje stav pacientky a schvaľuje ošetrujúci pôrodník.

Medzi jednotlivým konzumovaním jedla by nemala byť kratšia pauza ako 2 hodiny a dlhšia ako 4. Zásadná chyba v diéte je hladovanie alebo vynechávanie jedla. Prísnejšie redukčné diéty v tehotenstve nie sú doporučené. Nedoporučuje sa ani používanie sladidla.

Pár užitočných typov, ktoré vám pomôžu ustrážiť diétu pri cukrovke.

Existuje vzorec na prepočet sacharidov v jedle, avšak ak sa chcete tomuto prepočtu vyhnúť,  zakúpte si nutričnú váhu Po zadaní kódu potraviny sa vám na displeji objaví presný obsah sacharidov váženej porcii.

Pozor! Kukurica a zelený hrášok v skutočnosti nie sú zelenina a obsahujú vyššie množstvo sacharidov podobne ako prílohy – je potrebné ich vážiť.

Ak sa na potravine, ktorú ste si zakúpili nenachádza nutričná tabuľka, existujú už celé rady internetových kalorických tabuliek, ktoré vám poskytnú aspoň ako taký výživový prehľad o tom, čo sa práve chystáte konzumovať.

Dávajte si pozor pri konzumácii DIA potravín

Potraviny, ktoré nesú skratku DIA vyjadrujú, že pri výrobe nebol použitý repný cukor. Musíme však počítať s množstvom sacharidov v múke (sušienky, oblátky …) a započítať ich do povoleného množstva sacharidov denného príjmu. Do úvahy je potrebné brať aj energetickú hodnotu takto označeného výrobku, a to najmä pri pacientoch s nadváhou. Pacienti sa mylne domnievajú, že DIA výrobky môžu jesť bez obmedzenia. Týmto spôsobom dochádza často k diétnym chybám.

Dodržiavanie vhodnej diéty pri cukrovke pozitívne ovplyvňuje proces cukrovky až na 75%. V kombinácii s pohybom a s celkovou úpravou životného štýlu sa toto percento zvyšuje.

Správny životný štýl

Držte sa diéty pri cukrovke a aktívne sa pohybujte. Môžete tak predísť ďalším zdravotným komplikáciám, ako je vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenie, zlyhanie obličiek, slepota, diabetická noha. Žite zodpovedne a neponáhľajte sa, aby ste sa vyhli zbytočnému stretu. Doprajte si oddych a samozrejme sa vyhnite alkoholu.

Účinný KetoMIX

ketomtix na 4 týždneKetoMIX je forma stravovacieho programu, ktorý zahŕňa predpripravené jedlá, ktoré uvedú váš metabolizmus do stavu ketózy. Tento stav spôsobí agresívne spaľovanie vašich tukov. 

Pri tomto type stravovania nehrozí jojo efekt, nakoľko sa stravujete prostredníctvom kompletnej jedálnej ponuky zahŕňajúcej kokteily, polievky, omelety a pod.+ vám odpadá starosť si takéto jedlá pripravovať.

Program obsahuje:

 • Kokteily, polievky, omelety, kaše + príchute
 • zdarma praktický shaker
 • kompletný manuál, recepty aj jedálniček

 

Môžete si vybrať stravovací program na mieru. Jedno jedlo vychádza v prepočte iba 1,4 eura. Stredný program obsahuje jedlá na 4 týždne, pri ktorom stabilne a postupne zhodíte až do 10kg.

Strava je pripravená špecialistami na nadváhu za účelom redukcie váhy. Dlhodobým užívaním (2 mesiace) viete spoľahlivo schudnúť viac ako 15 kg. Koľko chcete zhodiť kg záleží iba na vás.

alebo si prečítajte recenziu

Diéta pri cukrovke – celý deň aj s receptom

Raňajky – šunka, 2 krajce chleba, maslo, nesladený čaj

Olovrant – kefírové mlieko, 1 krajec chleba

Obed – pórová polievka, plnené paradajky

Olovrant – 1 žemľa, maslo, uhorka

Večera – krupicová kaša so sladidlom, kakaom, maslo

Druhá večera – 1 žemľa, jablko

Plnené paradajky

Na prípravu potebujeme:

 • 4 veľké tvrdé paradajky,
 • 120 g hydinového mäsa,
 • 20 g ryže
 • 20 g oleja,
 • 1 vajce,
 • soľ.

Postup prípravy :

Z umytých paradajok zrežeme vrchy a vydlabeme dužinu. Umytú ryžu udusíme do mäkka v osolenej vode , zmiešame s pomletým hydinovým mäsom, osolíme, pridáme rozšľahané vajcia a dobre premiešame. Vzniknutou zmesou naplníme vydlabané paradajky, ktoré prikryjeme zrezanými vrchmi a naukladáme do olejom vymastenej nádoby. Podlejeme horúcou vodou a pod pokrievkou dusíme. Vydlabanú dužinu rozvaríme, prelisujeme a pridáme do šťavy k paradajkám.

Dobrú chuť.

Diéta pri cukrovke – máte s ňou skúsenosti? Ak áno, podeľte sa sa o ne v komentároch a pomôžte tak aj ďalším užívateľom.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Leave a Reply