Dukanova diéta – jedálniček, recepty aj fórum

Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Dukanova diéta. Charakterizuje ju nedostatok vitamínov

Dukanova diéta navrhnutá podľa francúzskeho experta na výživu Pierra Dukana sa stala takmer rovnako známou a obľúbenou ako Atkinsonova diéta. Pozitívnu reklamu mu urobila v čase jej rozširovania do povedomia ľudí matka anglickej princeznej Kate, ktorá držala túto diétu a výrazne schudla.

Mali by ste VEDIEŤ
Chcete reálne schudnúť 5 a viac kilogramov? KetoMIX je aktuálna novinka už aj na Slovensku, kde pomocou predpripravených jedál navodíte stav ketózy a vaša váha pôjde rapídne dole! Chcem si prečítať o KetoMIX programe 

Obsah článku

  1. Prehľad
  2. Fázy diéty
  3. Jedálniček
  4. Výhody/nevýhody
Tip pre Vás
Hľadáte preparát na schudnutie? KetoFit je top novinka na slovenskom trhu. Ide o špeciálne stravovanie, s ktorým ľahko schudnete! Chcem si prečítať o KetoFit programe 

Je ale možné dukanovu diétu aj odporučiť? Všetky dôležité informácie sme zhrnuli do nasledovných riadkov.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Stručný prehľad

 • navrhol ju francúzsky expert na výživu Pierre Dukan
 • pozostáva zo 4 fáz
 • môže viesť k vysokému krvnému tlaku
 • nie je nutné prepočítavanie energetickej hodnoty a váženie potravín
 • vysoká efektívnosť diéty

Útočná fáza

V tejto prvej fáze dukanovej diéty, ktorá trvá od jedného dňa až po desať dní môžete schudnúť nezanedbateľné 3kg, je ale potrebné dodržovať pitný režim – 3 litre nesladenej vody denne. Každý deň by ste mali zaradiť do svojho programu aj rýchlu chôdzu, nakoľko ide o veľmi dobrý prostriedok na spaľovanie energie aj pre ľudí s nadváhou. Každý deň by ste si mali dať za jednu lyžicu ovsených otrúb, ktoré nie je problém dostať v niektorom zo supermarketov.

Medzi povolené potraviny radíme: kuracie a morčacie mäso, hovädzie, králičie a teľacie (zakázané sú tučné kúsky a kože) ďalej ryby, pečeň, šunka, kôrovce, vajcia, jogurty s nízkym obsahom tuku, mlieko, nízkotučné syry, cesnaka cibuľa, bylinky a korenie, citrón, kečup aj horčica, a umelé sladidlá.

Dukanova diéta nedovoľuje tučné časti mäsa, kože, viac ako 4 vajcia za týždeň, tučné salámy.
Prvá fáza sa určuje podľa toho, koľko chcete schudnúť. Pokiaľ 5kg, tak sa drží 2 dni, pokiaľ 10 tak tri dni. Kto chce schudnúť 20kg tak 5 dní. Ak niekto trpí vysokou nadváhou a potrebuje zhodiť vyše 20 kg tak treba dodržiavať až 7 dní.

Dukanova diéta – Prechodná fáza

prechodnej fáze sa začínajú striedať dni z predchádzajúcej fázy, teda dni s bielkovinami a dni so zeleninou. Každý deň treba zjesť 2 lyžičky ovsených otrúb. Táto fáza sa drží dovtedy, pokým nedosiahnete vysnívanú postavu, teda neschudnete potrebné množstvo kíl.

Zelenina, ktorá sa povoľuje: mrkva, špenát, reďkovka, tekvica, paprika, brokolica, kapusta, zeler, huby a cuketa či špenát.

Potraviny, ktoré treba vylúčiť: pečivo, ryža, strukoviny, zemiaky, kukurica, cestoviny.

Tretia fáza – Udržiavacia

Takmer konečná fáza. Do tejto fázy prechádzame až vtedy, keď sme dosiahli požadované kilogramy. V tejto fáze sa pridáva jedno ovocie denne, teda okrem banánov, čerešní, orieškov a hrozna. Pridáme aj dva krajce chleba, najlepšie celozrnného a aspoň 50g syra denne.

Túto fázu dodržiavame tak dlho, ako veľa ste schudli. Teda pokiaľ ste schudli 5kg, dodržiavame 50 dní (5kg x 10).

Stabilizačná fáza

 • Nekončiaca fáza, dodržujeme ju prakticky celý život
 • Vždy vo štvrtok sa konzumujú výlučne bielkoviny
 • Každý deň je potrebné zjesť 3 lyžičky ovsených otrúb
 • Pokračovať denne aspoň 20 min pešej chôdze
 • Dostatočný pitný režim
 • Jedálniček zmeňte len z ľahka, musí byť podobný ako v tretej fáze

V záverečnej fáze je potrebné dodržiavať všetky horeuvedené zásady, aby nedošlo k jo-jo efektu.

Špecifikácie diéty

Pokiaľ ide o alkohol, môžete mať počas fázy konsolidácie a stabilizácie pohár vína.

Úroveň úsilia: stredné

Úprava jedla by nemala byť problémom a nepotrebujete žiadne exotické zložky. Ale budete mať dostatok obmedzenia v tom, čo môžete jesť na začiatku stravy.

Úroveň obmedzení: Jedenie hlavne bielkovín a ovsených otrúb môže byť únavné.

Varenie a nakupovanie: Je ľahké plánovať, nakupovať a pripravovať jedlo na tejto strave.

Balené potraviny alebo jedlá: Žiadne.

Schôdze osôb: Nie.

Cvičenie : Každodenná 20-minútová prechádzka je pre plán nevyhnutná.

Obmedzenia v strave

Vegetariánske alebo vegánske : Táto strava je založená na konzumácii množstva chudého mäsa, hydiny, rýb, mäkkýšov, mliečnych tukov a vajec. Seitan, tempeh a tofu sú dostupné varianty proteínov vo vegetácii – fazuľa, orechy a šošovka nie sú na zozname povolených potravín. V dňoch, kedy je všetko, čo máte jesť iba bielkovina (žiadne ovocie alebo zelenina nie je povolené), je pomerne náročné.

Diéta s nízkym obsahom tukov: Ak už ste v režime s nízkym obsahom tuku alebo máte srdcový stav, ktorý si vyžaduje jedlo s nízkym obsahom tuku, táto strava sa môže hodiť ako rukavice, keďže povolené potraviny – najmä bielkoviny, a ovocie – sú štíhle, nízkotučné alebo bez tuku.

Bezlepková: skoršie štádiá diéty môžu fungovať pre bezlepkovú diétu, ale keďže pravidlá sa uvoľňujú, nie sú prísne bezlepkové. Ak sa pokúšate úplne vyhnúť lepku, urobte zvyk z čítania popisu na potravinách.

Dukanova diéta – čo odborná verejnosť ?

Lekári vidia problém hlavne v tom, že je zásadne obmedzený príjem výživných látok, teda vitamínov a minerálov zo zeleniny a ovocia a tiež zvýšený príjem soli, ktorá vedie k vysokému krvnému tlaku. Je tiež známy fakt, že veľké množstvo výrazne zaťažuje obličky, čo môže viesť aj k ich zlyhaniu. Na vine sú predovšetkým potraviny živočíšneho pôvodu, ktoré ohrozujú aj kardiovaskulárny systém. Keď budete dlhodobo fungovať na dukanovej diéte, môžu vám začať vypadávať vlasy, hrozí zápach z úst, zápacha či dokonca rozvoj ťažkých.

Pozitívne charakteristiky dukanovej diéty

 • Diéta sa ľahko dodržiava a je zrozumiteľná
 • Efektivita diéty je zrejmá
 • Nie je nutné váženie potravín či počítanie ich energetickej hodnoty

Dukanova diéta a jej negatíva

V počiatočnej fáze proteínovej diéty nemá telo dostatok sacharidov, čo je dosť obmedzujúce.
Vitamíny a minerály treba dopĺňať prostredníctvom nejakého komplexu v tabletách. Veľký počet vajec má tiež vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.

Účinný KetoMIX

ketomtix na 4 týždneKetoMIX je forma stravovacieho programu, ktorý zahŕňa predpripravené jedlá, ktoré uvedú váš metabolizmus do stavu ketózy. Tento stav spôsobí agresívne spaľovanie vašich tukov. 

Pri tomto type stravovania nehrozí jojo efekt, nakoľko sa stravujete prostredníctvom kompletnej jedálnej ponuky zahŕňajúcej kokteily, polievky, omelety a pod.+ vám odpadá starosť si takéto jedlá pripravovať.

Program obsahuje:

 • Kokteily, polievky, omelety, kaše + príchute
 • zdarma praktický shaker
 • kompletný manuál, recepty aj jedálniček

 

Môžete si vybrať stravovací program na mieru. Jedno jedlo vychádza v prepočte iba 1,4 eura. Stredný program obsahuje jedlá na 4 týždne, pri ktorom stabilne a postupne zhodíte až do 10kg.

Strava je pripravená špecialistami na nadváhu za účelom redukcie váhy. Dlhodobým užívaním (2 mesiace) viete spoľahlivo schudnúť viac ako 15 kg. Koľko chcete zhodiť kg záleží iba na vás.

alebo si prečítajte recenziu

 

Bežny deň – jedálniček

dukanová dieta recepty

 • raňajky: morčacie mäso, biely jogurt a dve vajcia na tvrdo, čaj
 • desiata: jogurt s nízkym obsahom tuku
 • obed: kuracie mäso na grile so smotanou
 • desiata: jogurt s nízkym obsahom tuku
 • večera: ryba alebo biely jogurt

Dukanová diéta a tehotenstvo

Ak ste tehotná a uvažujete nad začatím dukanovej diéty, prípadne ju už dodržiavate a ocitli ste sa v druhom stave, nezúfajte, dukanova diéta pre vás nekončí a nie je ani tabu. Stačí, ak ju mierne upravíte. Zvýšite podiel ovocia, môžete pridať mliečne výrobky do 20% a všeobecne všetko, čo je nevyhnutné pre zdravie vás a vašeho dieťatka. Hlavným cieľom je, aby ste boli zdraví. Najlepšie však bude, ak sa poradíte vopred so svojím lekárom.

V CZ: Dukanova dieta

Môžeme skonštatovať, že základom stravovania podľa Dukana je hlavne mäso.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Leave a Reply