l-carnitín

L-carnitín – najznámejšia aminokyselina na chudnutie

Posledná aktuálizácia prebehla 5. marca 2020. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

 Čo je úlohou L-carnitínu?

Carnitín je látka, resp. špecifická aminokyselina, ktorá má dve formy. Jednou je D-carnitín a tou druhou L-carnitín, ako uvádza Wikipédia. Carnitín naše telo nevie využiť, zatiaľ čo L-carnitín disponuje pozitívnymi vplyvmi na náš organizmus, v ktorom sa prirodzene produkuje. Táto živina hrá dôležitú úlohu v energetickom metabolizme a metabolizme tukov. Úlohou l-carnitínu je zabezpečiť a podporovať transport mastných kyselín  s dlhým reťazcom cez membránu mitochondrií, kde nastáva proces, z ktorého vznikne ATP, teda látka, ktorá využíva svaly ako okamžitý zdroj energie. Táto látka je rovnaká, ako látka, ktorá vzniká používaním creatinu.

Prijatá dávka zabezpečuje rýchlejší prísun kyslíka do buniek. Pri pravidelnom doplňovaní látky majú svalové bunky k dispozícii viac ATP a kyslíka. Tieto látky sú nevyhnutné k podávaniu intenzívneho výkonu a energie, ktorú l-carnitín zabezpečuje. Telo túto energiu získava vďaka nemu priamo z tukov.

Okrem iného sa l-carnitín používa aj ako prevencia a liečba infarktu, angíny pektoris a na ďalšie srdcové ochorenia.

Hlavné pozitíva

 • zabezpečuje premenu tukových zásob na energiu, ktorá sa podieľa na zásobovaní životne dôležitých orgánov,
 • má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém,
 • podporuje srdcovú výkonnosť,
 • lieči a pôsobí ako prevencia proti infarktu, angíny pektoris a ďalšie,
 • zlepšuje činnosť pečene,
 • podporuje pohyblivosť spermií a tým zvyšuje plodnosť u mužov,
 • tlmí produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch
 • dostupný v internetových lekárňach a predajniach zameraných na suplementy.

detailne rozpísať

Nedostatok látky a možné problémy

Telo človeka obsahuje približne 20-25g l-carnitínu. Niektoré orgány, napr. srdce, pečeň, svaly, bunky imunitného systému, ľadviny, mozog, nervy, atď. potrebujú na svoju správnu činnosť vysokú dávku energie a disponujú  vysokou hladinou látky l-carnitín, avšak bez dostatočného prísunu klesá ich funkcia. Nedostatok tejto látky v spomínaných orgánoch so sebou nesie aj rad problémov.  Medzi prejavy, ktoré signalizujú jeho nedostatok patrí zvýšená hladina tukov v krvi a ich následné ukladanie v podobe tukových zásob, únava, vyčerpanosť, rôzne srdcové ochorenia, cirhóza pečene a pod.

L – Carnitín – Spaľovač tukov

Ako sme už spomenuli, vďaka tejto látke sa energia získava z tukov. Energia z tukov, ako každá získaná energia podporuje výdrž a zvyšuje výkon pri športových tréningoch. Urýchľuje rekonvalescenciu nielen po náročnom športovom výkone, ale aj pri ochoreniach, a to tak, že zabezpečuje prísun energie do srdca a buniek imunitného systému. Týmto procesom spomaľuje nástup únavy pri námahe.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

 • Zelený čaj  400 mg
 • Kofein 200 mg
 • Citrus aurantium 400 mg
 • L-Karnitín 230 mg
 • Chilli 40 mg
 • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Kde sa nachádza?

Táto výnimočná aminokyselina sa nachádza v bežnej strave. V najväčšom množstve ho tvorí ovčie mäso, jahňacie, menej bravčové, hovädzie a najmenej kuracie mäso a mliečne výrobky. Denne  prijmeme zhruba 30-300mg carnitínu.

Potraviny a obsah L-carnitínu v nich (hodnoty sú len orientačné)

 • hovädzina 1000 – 2200 mg/kg
 • bravčovina 200 – 300 mg/kg
 • hydina 60 – 300 mg/kg
 • mliečne výrobky 10 – 100 mg/kg
 • ovocie, zelenina, obilniny 0 – 10 mg/kg

Formy L-carnitínu

Dávkovanie L-Carnitínu

Denná dávka prípravku závisí od vašej celkovej aktivity. Znamená to, že pri vysokej dennej fyzickej a športovej aktivite sa denná dávka pohybuje vo vyšších hodnotách, ako keď sa vôbec nehýbete. Jedna dávka či krátkodobé užívanie neprinesie viditeľné efekty. Minimálne množstvo je 1 g každý deň, aspoň 3 týždne. Ak ste však aktívny športovec, posilňujete, dodržiavate redukčnú diétu alebo ste vegetariánom, potom sa toto množstvo pohybuje od 2-5 g. Jednotlivé množstvo je potrebné rozdeliť do malých 2 – 3 dávok počas dňa. Najvhodnejšie je užívať l-carnitín v ranných hodinách, nie večer, pretože môže spôsobiť nespavosť.

Mýty a fakty o l-carnitíne

 Hodnotenie

Mnohé fóra, napr. Zdravie.sk, Diva.sk a ďalšie sú plné skúseností ľudí s látkou l-carnitín. Ľudia, ktorí ho brali bez vyššej fyzickej aktivity nezhodili ani gram, ale ľudia, ktorí pri užívaní vykonávali vysoko namáhavé silové či vytrvalostné aktivity schudli. Dokonca mnohí športovci sa nedohodli na tom, či táto špecifická aminokyselina naozaj funguje. Pravdepodobne je to individuálne. Znamená to, že kúpu prípravku prehodnoťte v závislosti od vašej dennej športovej výkonnosti a od toho, koľko peňazí ste ochotný vraziť do niečoho, čoho garanciu nezaručujú všetci tí, ktorí prípravok užívali. Ak však aj neschudnete, nebuďte zúfalý. Užívaním látky l-carnitín minimálne urobíte to, že svojmu telu, orgánom a všetkým bunkám dodáte pre správnu činnosť potrebnú dávku l karnitínu.

Správne užívanie

Už ste sa dočítali, že k tomu, aby ste schudli, musíte športovať. Môžete skúšať loptové hry, behanie, chôdzu, plávanie, beh a iné. Je jedno, či pôjde o kardio alebo silové cvičenie. Energiu potrebujete pri oboch druhoch. Niektorí užívatelia si pochvaľujú, že sa vďaka l-carnitínu viac potia. Potenie si spájame so spaľovaním tukov a chudnutím, takže je to dobrý sprievodný jav. Nevýhodou môže byť, že sa budete musieť častejšie sprchovať.

L-carnitín – upozornenie

Prípravok L-carnitín nie je náhradou pestrej stravy, nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Skladujte na suchom a tmavom mieste. Neužívajte po prekročení minimálnej trvanlivosti uvedenom na obale.

Vedľajšie účinky

Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky pri užívaní a dodržiavaní dennej dávky. Pri prekročení odporúčaného množstva  sa môžu vyskytnúť žalúdočné problémy, hnačka.

Otázky na L-carnitín

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor