mliečna diéta

Mliečna diéta – skúsenosti, pozitíva a negatíva

Posledná aktuálizácia prebehla 16. februára 2021. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Mliečna diéta nie je pre každého

Mliečna diéta – jej zakladateľom a šíriteľom je český obezitológ a endokrinológ Rajko Doleček, ktorý sa postaral o jej popularitu hlavne v Českej republike. V diéte ide hlavne o presné a jasné dodržiavanie stravovacích pravidiel počas trinástich dní.
Pri tejto diéte sa je 5x denne približne s 3-hodinovými odstupmi. Prijímajú sa prevažne bielkoviny a väčšina stravy je variant mliečneho výrobku. Dodržuje sa aj dostatočný pitný režim, do troch litrov nesladených tekutín denne. Jedálniček zahŕňa hlavne mlieko a mliečne výrobky ako jogurty, tvarohy, syry a podobne. Postupne sa pridáva chudé hydinové mäso a dostatok zeleniny.

Stručný prehľad

 • jej zakladateľom je český obezitológ Rajko Doleček
 • strava sa konzumuje 5 x denne zhruba každé tri hodiny
 • prevažnú časť stravy tvoria potraviny mliečneho pôvodu
 • neodporúča sa ju dodržiavať dlhšie ako 13 dní
 • pomerne veľké riziko vzniku jojo efektu

Mliečna diéta je v strave až priveľmi obmedzená, telo síce má dostatok bielkovín a vďaka pitnému režimu vyplavuje z tela aj tuky, nevýhodou ale je, že chýba dostatok živín a tiež úplne absentuje dostatok sacharidov. Nevýhodou je silné hladovanie a tiež môže nastať aj trvalé poškodenie organizmu. Najväčšiu nevýhodu pri mliečnej diéte vidíme v tom, že značná časť populácie má na mlieko alergiu, čo znamená, že je pre nich absolútne nevhodná.

Varianty mliečnej diéty

Mliečna diéta už v názve určuje, čo bude pilierom jej jedálnička počas diétneho obdobia. Čiže pokiaľ máte alergiu na kazeín či laktózu, nemusíte sa viac touto diétou zaoberať, môže byť pre vás až životne nebezpečná.   Príjem presne definovaných potravín, ich kombinácií a množstva prebieha aj v presne stanovených časových intervaloch 5x denne s trojhodinovými prestávkami medzi jedlami. Samozrejme za najdôležitejšiu informáciu považujú ľudia s nadváhou dĺžku trvania takejto diéty a koľko približne môžu schudnúť. Ten normálny, 13 dňový režim chudnutia zabezpečí redukciu váhy od piatich do desiatich kilogramov počas tohto obdobia. Tento údaj sa ale môže aj mierne odlišovať, závisí to od mnohých faktorov. Pre ľudí, ktorým sa 13 dní zdá naozaj veľa, existuje aj 8 dňová varianta. Ide však až o 5 dní menej ako pri trinástich dňoch, teda aj redukcia váhy bude menšia.

Tým najmenej odporúčaným variantom je 16 dňová mliečna diéta. Pre ľudský organizmus to môže byť už naozaj veľká záťaž, preto ju každému odporučiť nemôžeme a ani nesmieme. Hlavne pracujúci ľudia a ľudia ktorí majú akýkoľvek zdravotný problém by sa jej mali vyhnúť.

Pri mliečnej diéte musíme dať do pozornosti aj dodržiavanie pitného režimu, ktorý nesmie zahŕňať sladené vody.

Laktózová intolerancia

Dostávame sa k bodu, ktorý potvrdzuje, že mliečna diéta naozaj nie je pre každého. Veľký pozor by ste si mali dávať v prípade, ak uvažujete nad takouto formou stravy a zároveň trpíte laktózovou intoleranciou. Laktózová intolerancia predstavuje stav, počas ktorého nie je jednotlivec schopný stráviť laktózu, teda cukor obsiahnutý v mliečnych výrobkoch. Tento stav je zväčša dedičného charakteru, a preto ak poznáte príbuzného, ktorý s týmto nepríjemným problémom zápasí, je veľká šanca, že postihne aj vás.

Tento zdravotný stav si nevyberá vek, a teda môže postihnúť nielen dospelých, ale aj deti. Typickými príznakmi sú plynatosť, nevoľnosť, silné bolesti brucha, hnačky či nadúvanie. Zahoďte teda všetky úvahy o mliečnej diéte a vyhľadajte iné riešenie pre váš problém. Mliečna diéta vyslovene nie je vhodná pre ľudí trpiacich laktózovou intoleranciou.

?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?

Stravovanie ketomix na 7 dní

 Nepoznáte KetoMix?  mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka  s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.

Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.

?Obsah diéty:

 • Proteínové kokteily
 • Polievky
 • Kaše, omelety
 • Pečivo
 • Sladkosti a ďalšie.

?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?

Alebo si prečítaj recenziu?

Čo hovorí veda?

Mnohí ľudia pocítili na vlastnej koži pozitívne výsledky 13-dňovej mliečnej diéty, no napriek tomu je dôležité zodpovedať dilemu, či mliečna diéta nášmu organizmu neškodí. Samotná diéta neškodí, no jej praktizovanie môže spôsobiť rôzne komplikácie súvisiace s nedostatočným príjmom iných živín, vitamínov či minerálnych látok. Prízvukujeme aj tzv. jojo efekt, ktorý vzniká potláčaním hladu a spomalením nášho organizmu.

Odborníci varujú aj pred prílišnou jednotvárnosťou stravy, hladom, ktorý môže v dôsledku nej pociťovať. Výsledkom môže byť taktiež prejedanie sa, prípadne slabý energetický príjem vyznačujúci sa pocitmi únavy, tráviacimi problémami, závratmi či nespavosťou. Rada odborníkov preto znie, mliečna diéta nie je pre každého a už vôbec nepredstavuje dlhodobú metódu zbavovania sa nadbytočných kíl. Mlieko je výborné na nahrádzanie určitých jedál, no v žiadnom prípade neslúži ako náhrada pestrej a vyváženej stravy.

Mliečna diéta teda áno, no s mierou. Nezabúdajúc pritom aj na inú stravu, ktorá je bohatá na iné živiny nevyhnutné pre našu energiu či celkové fyzické či duševné zdravie.

V čom je pozitívna

Medzi veľké pozitíva mliečnej diéty patrí samozrejme rýchla redukcia váhy, čo býva hlavným argumentom, prečo chcú ľudia túto diétu vyskúšať. Chudnete aj napriek tomu, že necvičíte a ani nepraktizujete žiaden šport, plus vám váha nepadá zo svaloviny ale priamo z tukov. Úbytok z váhy môže byť pokojne až 10 kg za 13-dňové obdobie, čo je naozaj veľká výhoda. Podľa tvorcu tejto diéty je odskúšaná, funguje takmer na každého a vraj by vám váha mala vydržať až dva roky.

Naopak negatíva

Rôzny výživový poradcovia trvajú na tom, aby táto diéta netrvala dlhšie ako 13 dní, keď že za toto obdobie už dôjde k výraznému chudnutiu, s ktorým sa musí telo vysporiadať. Pokiaľ sa po jej ukončení vrátite k predchádzajúcemu životnému štýlu, koledujete si aj o poriadny jo-jo efekt, ktorý na seba nenechá dlho čakať. Mliečna diéta z dlhodobého hľadiska nie je ani veľmi zdravá, pretože obrovské množstvo bielkovín značne zaťažuje organizmus a má tiež vážny nedostatok iných výživných látok ako sú vitamíny či minerály.

Potraviny vhodné a nevhodné

mliečna diéta

Takmer všetky mliečne výroby, chudé druhy mäsa a rýb či vajcia a zelenina sú vhodné potraviny.

Všetky prílohy k jedlám, rôzny tučné výrobky, sladené nápoje či alkohol a káva sú počas tejto kúry nevhodné.

Jedlá podávame po 3 hodinách. Pokiaľ teda raňajkami začneme o 9, pridávame po 3 hodiny 5x za deň. 9-12-15-18-21 hod.

Mliečna diéta – jedálniček a rozpis

Pri 13 dňovej diéte môže vyzerať jedálniček aj takto:

 1. deň – 5x denne po 250ml mlieka
 2. deň – ráno tvaroh 150g, desiata biely jogurt, obed kuracie mäso 150g, olovrant tvaroh 250g a večera 2 vajcia
 3. deň – ráno zeleninu 100g, desiata ovocie 100g, obed 100g salámy, olovrant 250ml mlieka a večera 150g mäsa
 4. deň – ráno mlieko 250ml, desiata zelenina 100g , obed biely jogurt , olovrant ovocie 100g a večera 100g. salámy
 5. deň – ráno biely jogurt , desiata 100g zeleniny, obed 150g varené chudé mäso , olovrant 250ml mlieka a večera  2 vajcia s čajom
 6. deň – ráno dve vajcia s čajom, desiata , obed 100g salámy, olovrant 250ml mlieka a večera  tvaroh 250g
 7. deň – ráno tvaroch 250g, desiata 100g zeleniny , obed kuracie mäso, olovrant 100g ovocia a večera 100g salámy
 8. deň – ráno zeleniny 100g, desiata 100g ovocia, obed 100g salámy, olovrant acido mlieko 250ml a večera tvaroh 250g
 9. deň – ráno ovocie 100g, desiata biely jogurt, obed chudé mäso varené, olovrant 100g ovocia a večera 250ml mlieka
 10. deň – ráno biely jogurt, desiata 100g ovocia, obed 100g salámy , olovrant mlieko kyslé 250ml a večera 2 vajcia s čajom
 11. deň – ráno zelenina 100g, desiata biely jogurt, obed 150g kuracieho mäsa, olovrant 2 vajcia s čajom a večera  biely jogurt
 12. deň – ráno 2 vajcia s čajom, desiata zelenina 100g, obed 150g mäsa z kuraciny, olovrant tvaroh 250g a večera acido mlieko 250ml
 13. deň – ráno 100g ovocia, desiata 250ml mlieka, obed 100g salámy, olovrant biely jogurt a večera 250g tvarohu

Mliečne výrobky, ktoré sa môžu použiť v jedálničku

 • Mlieko - 1 l (1000 g) - 470 kcal, mlieko je jedným z hlavných predstaviteľov mliečnej diéty; táto tekutina nie je náhradou za pravidelný pitný režim v podobe vody.
 • Grécky jogurt - 150 g - 183 kcal, jogurty patria do skupiny mliečnych výrobkov, ktoré sú obľúbenými potravinami na konzumáciu najmä na raňajky. Toto platí aj v rámci mliečnej diéty.
 • Odtučnený tvaroh 0,5% - 250 g - 165 kcal, tvaroh je potravina, ktorá je veľmi výnimočná nadpriemerným obsahom bielkovín, nízkym obsahom tukov a taktiež nízkymi kalorickými hodnotami.
 • Syr Gouda 40% tuku - 100 g - 344 kcal, syry sa vo všeobecnosti vyznačujú dobrou energetickou hodnotou, ktorú zabezpečujú tuky, a nadpriemerným obsahom bielkovín.
 • Mozzarella - 100 g - 238 kcal, v porovnaní so syrmi ako Gouda či Ementál ťahá Mozzarella z hľadiska obsahu tukov a bielkovín za kratší koniec.
 • Cottage Cheese - 150 g - 138 kcal, Cottage cheese je z hľadiska nutričných hodnôt naozajstný klenot medzi mliečnymi výrobkami. Nízka energetická hodnota, vysoký podiel bielkovín či minimum tukov a sacharidov.
 • Kozí syr - 100 g - 219 kcal, v porovnaní s bežnými kravskými syrmi má kozí syr nielen jedinečnú chuť, ale taktiež nižšiu energetickú hodnotu. Ide o alternatívu k bežným kravským syrom.
 • Mliečny nápoj - 100 g - 76 kcal, približne 9 g bielkovín, minimum tukov a 9 g sacharidov sa rovná nízkej energetickej hodnote. Pre prísun energie zvoľte radšej iný druh mliečneho výrobku alebo inú potravinu.
 • Termix - 100 g - 121 kcal, termix je vhodné konzumovať v ranných hodinách ako náhradu jogurtu či iného mliečneho výrobku.
 • Acidofilné mlieko - 300 g - 124 kcal, za zmienku stojí aj acidofilné mlieko, ktoré môžete kombinovať s klasickým kravským mliekom, prípadne ho konzumovať ako náhradu bežného mlieka.

Mliečna diéta - dôležité zásady

 • Denne treba prijať dostatočné množstvo tekutín v podobe nesladenej vody alebo minerálky, dovolené je ochucovať s citrónom
 • Kávu možno kombinovať iba vtedy, keď sa prijíma mlieko
 • Z vareného mäsa možno piť v podobe polievky vývar
 • Zeleninu možno variť alebo dusiť
 • Mäso sa nesolí alebo len minimálne
 • Vždy iba netučný tvaroh
 • Jogurty musia byť vždy so živými kultúrami

Náš názor

Ak máte radi mliečne výrobky, smelo do toho. Avšak treba si dať jednoznačne pozor na nedostatok vitamínov a sacharidov. Určite ju neužívajte dlhšie a častejšie. Mohla by vám spôsobiť mnohé zdravotné problémy, napríklad od padania vlasov až po alergické reakcie.

Predsa len pôsobí dosť striktne a monotónne. Veľmi sa pri jedení nezabavíte a veľkou nevýhodou ešte je, že mlieko zahlieňuje, takže sa zrejme budete musieť zásobiť mnohými vreckovkami.

Časté otázky na mliečnu diétu

Je mliečna diéta bezpečná?

Mliečna diéta ako taká nepredstavuje z krátkodobého hľadiska pre naše telo žiaden problém. Môže však priniesť aj svoje ,,temné stránky", ktoré sa pretavia do vašej únavy, malátnosti, podráždenosti či poruchy spánku, nakoľko energetický príjem z mliečnych výrobkov nedokáže uspokojiť všetky potreby nášho tela.

Aké sú skúsenosti a recenzie?

Mliečna diéta a jej výsledky závisia od konkrétneho človeka. Totižto mnohí ľudia sa sťažujú na rôzne vedľajšie účinky ako bolesť hlavy, nevoľnosť či nervozita. Výsledky sú vo všeobecnosti pozitívne, no mnohí ľudia si po absolvovaní 13 dní nevedia predstaviť, že by túto až občas krutú diétu museli podstúpiť.

Naozaj stačí iba 13 dňová mliečna diéta?

Jednoznačne áno. Mnohí ľudia dokázali schudnúť aj 10 či viac kg, čo však následne kompenzoval jojo efekt. Odborníci a ani my neodporúčame mliečnu diétu viesť opakovane nakoľko môže narušiť zdravé fungovanie nášho organizmu.

V CZ : Mléčna dieta

Ak máte skúsenosti s mliečnou diétou a jej fungovaním, budeme radi ak v časti diskusie vyjadríte svoj názor a vytvoríte tak hodnotné fórum.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné diety na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
KetoMix
Ketomix stravovanie na 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoDiet
2 týždenný balíček basic 2 ketodiet

⚖️ - chudnutie od 6kg do 12kg
⏰ - od 6 do 12 týždňov
💰 - od 110 eur do 204 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoFit
ketofit 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 3kg do 15kg
⏰ - od 1 do 9 týždňov
💰 - od 54 eur do 190,3 eur
ano 5 hviezdičiek
ProfiDiet
profidiet recenzia

⚖️ - chudnutie od 2kg do 16kg
⏰ - od 2 do 14 týždňov
💰 - od 51 eur do 219,9 eur
ano 4 hviezdičky
MyKeto

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 12 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky
Prodietix
dieta prodietix s

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor