nordic-walking-

Nordic walking

Posledná aktuálizácia prebehla 14. júna 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Jednoduchý šport plný výhod

Nordic walking, v preklade severská chôdza, je vhodný šport ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Ako vyplýva z názvu, ide o šport pochádzajúci zo severských krajín, konkrétne z Fínska.  Začali s ním v osemdesiatych rokoch minulého storočia ako tréningová metóda pre lyžiarov cez leto, keď boli ich možnosti obmedzené. Je jednoduchý, finančne nenáročný a prináša so sebou množstvo pozitív. 

Obsah článku

 1. Princípy
 2. Zameranie
 3. Výhody
 4. Strečing

Princípy Nordic Walking

Ako je spomenuté v úvode, severská chôdza je naozaj jednoduchá a vhodné pre každého, nehladiac na vek, pohlavie alebo telesnú stavbu. Ak by ste sa rozhodli Nordic walking skúsiť, veľa k tomu nepotrebujete. Stačia vám palice na chodenie. Poriadne ich vezmete do rúk, aby vám siahali približne po pás a vydáte sa na cestu. Palice sú zakončené kovovým hrotom, ktorý sa skvelo hodí do trávnatých terénov. Ak bývate v „betónovej džungli“, môžete si na palice pripevniť gumené konce.

Pri chôdzi nemáte čo pokaziť. Stačí mať trup otočený rovnakým smerom akým kráčate, vykročiť napríklad pravou nohou spolu s ľavou rukou držiacou palicu. Palice vám dodajú dostatočnú podporu, takže nezaťažíte kolená ako napríklad pri behu. Dôležité je, aby ste šli o niečo rýchlejšie ako pri klasickej chôdzi. Nie však príliš rýchlo, aby ste sa priveľmi nezadýchali, prípadne si nespôsobili nepríjemnosti alebo zranenie. Vždy dbajte na svoje možnosti a schopnosti a nenadceňujte ich.

Nie sú palice ako palice

Aj keď sa v prípade nordic walking jedná o finančne nenáročnú aktivitu, úplne bez investície to nepôjde. Palice na nordic walking nie sú totožné s trekingovými alebo lyžiarskymi palicami. Preto sa nespoliehajte na ne a kúpte si originálnu pomôcku. Cena je rôzna, avšak nové palice si môžete kúpiť už od 30€.

Na začiatok sú vhodné teleskopické palice, na ktorých si môžete nastaviť ideálnu výšku. Sú tiež ľahšie a majú komplexnejší úchop, ktorý istí vaše ruky, aby držali na mieste a nešmýkali sa.

Existujú aj palice pre pokročilých, ku ktorým sú špeciálne rukavice. Tie môžete pripevniť k paliciam a tak dosiahnuť ešte lepšie držanie.

Pre koho je určený

Pre každého. Skutočne všetci môžu skúsiť nordic walking. Deti, dospelí a aj seniori. Stačí, ak viete trochu pridať do kroku, zvýšiť tempo a nebojíte sa pobytu na čerstvom vzduchu.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?

Stravovanie ketomix na 7 dní

 Nepoznáte KetoMix?  mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka  s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.

Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.

?Obsah diéty:

 • Proteínové kokteily
 • Polievky
 • Kaše, omelety
 • Pečivo
 • Sladkosti a ďalšie.

?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?

Alebo si prečítaj recenziu?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

 • Zelený čaj  400 mg
 • Kofein 200 mg
 • Citrus aurantium 400 mg
 • L-Karnitín 230 mg
 • Chilli 40 mg
 • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Dodatočná výbava

Palice sú úplný základ, bez ktorých to proste nepôjde. Nie ste však odkázaní len na ne. Môžete do svojej výbavy zaradiť ešte mnoho iných vecí, ktoré vám vychádzku viditeľne spríjemnia. Medzi nepovinnú výbavu patrí nesporne kvalitná obuv. Pevná podrážka, vzdušný materiál a krytie celej nohy, aby ste mali oporu a boli fixovaní.

Ďalej je to pokrývka hlavy. Cez leto svieti slnko viac než počas ostatných ročných období a úpal je to posledné, čo by ste chceli chytiť. Nezabúdajte ani na pitný režim. Na prechádzku sa môžete vybrať s niekým, alebo so slúchadlami v ušiach. S dobou hudbou budete mať aktívnejšie tempo a môžete kráčať podľa melódie, čo by vám mohlo značne pomôcť. Ak pôjdete vo dvojici alebo v skupine, môžete sa pokojne rozprávať počas celej prechádzky, pretože s dychom budete zaručene stíhať.

Výhody Nordic Walking

Pri otázke „Prečo práve nordic walking?“ vás presvedčí možno práve množstvo výhod. Nenechajte sa ponúkať a prečítajte si, čo získate pravidelným praktikovaním severskej chôdze, aspoň dvakrát do týždňa.

 • šetrí kĺby

Vďaka paliciam sa pri chôdzi tlmí záťaž pôsobená kolenám. Časť ťarchy preberá na seba horná časť tela, takže ak ste doteraz odmietali cvičiť kvôli boľavým kolenám, máme pre vás dobrú správu. Vaše kolená si odpočinú, možno sa váš stav dokonca zlepší. Severská chôdza má preukázateľne dobrý vplyv nie len na kolená, ale aj na krčnú chrbticu

 • zlepšuje držanie tela

Pri pohybe ako takom sa zlepšuje nie len zdravie, ale aj výzor. Po dlhodobom chodení na severský spôsob si budete môcť všimnúť, že nemáte problém s hrbením. Budete vystretí, čím budete pôsobiť vyššie a aj sebavedomejšie.

 • zlepšuje kondíciu

Vyjsť po schodoch bez zadýchania už nebude problém. Zadýchaní nebudete dokonca ani pri nordic walking! Stačí si udržať rovnomerné svižné tempo a uvidíte, ako rýchlo začnete pociťovať zmeny. Budete sa cítiť plní energie, vitálni a schopní prekonať akúkoľvek prekážku bez toho, aby ste zo seba dostali dušu v posilňovni alebo pri behu.

 • tvaruje postavu

Nie je nutné trápiť sa zákernými diétami a úmorným cvičením. Všetko, čo vám stačí je neprejedať sa sladkým, mastným, vyprážaným, dve palice a voľný priestor. Pomáha pri tvarovaní ramien a nôh, dámam môže pomôcť pri celulitíde. Stačí niekoľko hodín do týždňa a o pozitívnu zmenu máte postarané. Nie len že sa zbavíte nejakých kíl navyše, ale aj vytvarujete niektoré problémové partie.

 • pomáha pri niektorých chorobách

Moderná medicína robí zázraky a v žiadnom prípade ju nenahrádzajte ničím iným! V správnom množstve však môže v liečbe pomôcť aj šport, strava alebo iné aktivity. Nordic walking so sebou prináša takisto rad možností, ako bojovať s istými druhmi chorôb. Severská chôdza môže pomôcť napríklad pri:

Rozcvička a strečing

Do akéhokoľvek športu a pohybovej aktivity by ste sa nemali vrhať príliš dychtivo a rýchlo. Je potrebné, aby ste svoje telo na nadchádzajúci pohyb pripravili. Rovnako dôležité je aj svaly upokojiť. Preto je podstatný strečing a rozcvička.

Zakaždým pred cvičením si dajte niekoľko minút na dôkladné „prebratie“ svalov. Minimálne jej však dajte 10 minút. Môžete sa ponaťahovať doma alebo vonku v parku, v lese alebo na akomkoľvek mieste, kde máte v pláne cvičiť. Znížite tak riziko zranenia a zlepšíte krvnú reguláciu.

Rovnako dôležitý je aj strečing, ktorý aplikujete po cviku. Rovnako ako pri rozcvičke, aj strečingu venujte aspoň 10 minút. Dôkladne sa ponaťahujte, aby sa svaly rýchlejšie zregenerovali. Zlepší sa aj pohyblivosť kĺbov.

 

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné diety na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
KetoMix
Ketomix stravovanie na 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoDiet
2 týždenný balíček basic 2 ketodiet

⚖️ - chudnutie od 6kg do 12kg
⏰ - od 6 do 12 týždňov
💰 - od 110 eur do 204 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoFit
ketofit 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 3kg do 15kg
⏰ - od 1 do 9 týždňov
💰 - od 54 eur do 190,3 eur
ano 5 hviezdičiek
ProfiDiet
profidiet recenzia

⚖️ - chudnutie od 2kg do 16kg
⏰ - od 2 do 14 týždňov
💰 - od 51 eur do 219,9 eur
ano 4 hviezdičky
MyKeto

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 12 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky
Prodietix
dieta prodietix s

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor