Potraviny na chudnutie

Posledná aktuálizácia prebehla 12. júna 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Chudnutie je veľakrát spomínaná téma. Ako cvičiť, aký diétny program zvoliť, či si pomôcť nejakými prípravkami, a tak ďalej.  Chudnutie je samo o sebe veľmi komplexný proces, ktorému prospejete telesnou aktivitou, teda cvičením. Avšak popri cvičení musíte aj vedieť, ako sa správne stravovať.  Aké jedlá sú vhodné a aké nie? Poďme sa na to dnes pozrieť trošku z bližšia a skúsme zistiť, aké sú vhodné potraviny na chudnutie.

Obsah článku

 1. Grepfruit
 2. Tekvica
 3. Čučoriedky
 4. Vajíčka
 5. Fazuľa
 6. Orechy
 7. Záver

Potraviny na chudnutie

Je možné, že už ste skúsili nejaké diétne programy, a buď nefungovali, nevydržali ste, alebo sa zakrátko kilá objavili zase späť. To sa pri množstve, často zmätočných, informácii, ktoré viete nájsť o chudnutí na internete či ženských magazínoch môže kľudne stať.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Čo je ale fakt, je to, že pre každého zaberá niečo iné viac, niečo iné menej. Ale odbúravať tuky a regulovať svoju telesnú hmotnosť môžete aj bez diétovania a pri rôznej strave. Existujú vyslovene potraviny, ktoré podporujú chudnutie, a preto by ste ich mali zvážiť zaradiť do svojho jedálnička častejšie.

Tieto potraviny sú nosičmi veľkého množstva nutričných hodnôt, ktoré sú obalené len malým množstvom kalórií. Zasýtia vás, stabilizujú hladiny cukru v krvi, a množstvo iného! Samozrejme, ich jedením neschudnete, no k Vášmu chudnutiu napríklad pri cvičení výrazne pomôžu.

Strava pri chudnúcom procese by mala byť pestrá, preto nejedzte stále dokolečka to isté. Váš jedálniček si z potravín na chudnutie zostavte čo najprecíznejšie, a to povedie k úspechu. Je veľmi prospešné sledovať pri jeho zostavovaní nutričnú a energetickú hodnotu potravín.

Grepfruit

Alebo famózny a známy spaľovač tukov! Štúdie odborníkov zistili, že vplyv grepfruitu na chudnutie naozaj nie je výmysel. Pri pokusoch zistili, že zjedenie polovice grepu pred jedlom pomohlo znižovať hmotnosť výskumnej vzorky. Popri nich rovnako vykonávali experiment na efekt chudnutia pri grepfruitových tabletkách, grepovom džúse a čerstvom grepfruite. Nikoho asi neprekvapí, že čerstvý grep bez pochyby vyhral s najväčšou účinnosťou.

Červený grep znižuje úroveň tukov v krvi, a obsahuje vysoký podiel látok, ktoré pomáhajú pri boji so zákernou rakovinou. Rovnako kaloricky je na tom veľmi dobre, polovica grepu totiž obsahuje iba 39 kalórií, a pri tom Vás ako desiata pokojne zasýti.

Grep môžete pridať do ovocného šalátu, vytlačiť si z neho šťavu, alebo jesť len tak samotný.

Tekvica

Jeden z najväčších pomocníkov chudnutia! Jej pozitívny vplyv na zdravie ale aj regulovanie hmotnosti bol dokazovaný desiatkami dohladateľných štúdií, preto by sme ju nemali ako potravinu na chudnutie rozhodne obísť.

Znižuje hladinu cukru v krvi a napríklad čistá konzervovaná obsahuje 80 kalórií a množstvo vlákniny. Rovnako ako grep zasýti, a ešte aj takmer nekaloricky (oproti iným jedlám, čo by ste mohli zvoliť na obed). Na prípravu tekvice nepotrebujete nič zvláštneho a jestvuje z nej celá rada zdravých receptov. Prívarok? Polievka? Pečená tekvica? Všetko chutí výborne, a hneď máte aj viacero kombinácií a príležitostí pri ktorých ju môžete konzumovať.

Čučoriedky

Čučoriedky alebo aj iné bobuľovité ovocie sú niečím, s čím ste sa pri téme chudnutia už rozhodne museli stretnúť. Majú veľmi málo kalórií a naopak veľmi veľa vlákniny a živín. Rovnako nezvyšujú hladiny cukru v krvi, a môžete ich jesť viac-menej kopy. Znižujú cholesterol a majú najvyšší antioxidačný efekt zo všetkých ovocí, ktoré môžete jesť.

Dokonca vo výskumoch vedci prišli na to, že konzumácia čučoriedok je prevencia pred demenciou. Tak prečo jedným šupom nepomôcť aj svojej postave aj svojmu mozgu!

Čučoriedky môžete pojedať len tak samé, alebo napríklad s inými bobuľovinami, prípadne v bielom jogurte, ovocnom šaláte… a vôbec v čomkoľvek do čoho Vám pasujú.

Vajíčka

Najlepší proteínový zdroj na aký viete jednoducho natrafiť. Podľa výskumov sú vajíčka vhodné najmä na raňajky, pretože znižujú pocit hladu a jednoducho človeka zasýtia.

Možno ste prišli do styku s poverou, že by sa konzumovať mali pri chudnutí iba bielka, no žĺtok nie je o nič horší, ba dokonca obsahuje veľa prospešných látok ako napríklad luteín či cholín. Áno, žĺtko obsahuje tuk, ale ten prispeje k pocitu sýtosti po tom, čo vajíčko zjete. Takže áno, v konečnom dôsledku Vám prospeje konzumácia celého vajíčka.

 Vajíčka si viete pripraviť na tvrdo, na hniličku, ako volské oko, ako prílohu ku špenátu či iným prívarkom. Tak smelo do obchodu, kúpiť si zásobu vajíčok, kým sú ešte lacné. 

Fazuľa

Alebo šampión v oblasti vlákniny. Naozaj, nejestvuje totiž potravina, ktorá by sa obsahom vlákniny vyrovnala fazuli. Napríklad šálka fazule obsahuje 15-17 gramov vlákniny a do toho aj 15-17 gramov bielkovín! Možno nie tak dokonalých ako nájdete vo vajíčku, no stále zdraviu prospešných. Rovnako je prírodným atioxidantom.

Vláknina pomáha normalizovať pohyby čriev, udržiava ich čistí a zdravé. Znižuje riziko cukrovky, a výrazne pomáha pri chudnutí. Zaplní vás žalúdok, spomalí vstrebávanie cukrov do krvi a zabraňuje výkyvom hladiny inzulínu.

Navyše príprava fazule môže byť zasa veľmi pestrá, môžete urobiť polievku, prívarok, omáčku či ňou ochutiť zeleninový šalát.

Orechy

S orechmi treba ale opatrne. Orechy sú súčasťou mnohých diétnych programov, napriek tomu, že obsahujú naozaj veľa kalórií. A prečo? Obsahujú množstvo energie a nakopnú vás do dňa, aj po konzumácii menšieho množstva.

V štúdii na Nurses Health studies prišli na to, že ľudia, ktorí orechy jedli, boli v konečnom dôsledku chudší ako ľudia, ktorý ich nekonzumovali. Odporúčané množstvo na deň sa ale aj tak pohybuje okolo 30-45g.

Orechy majú pozitívny vplyv na stav srdca aj ako prevencia pred demenciou, cukrovkou či infarktom. K Vášmu jedálničku by ste ich ako potraviny na chudnutie mali ale zaradiť skôr sporadicky, ako maškrtu, miesto všelijakých cukríkov/čokolád a podobne.

Účinný KetoMIX

ketomtix na 4 týždneKetoMIX je forma stravovacieho programu, ktorý zahŕňa predpripravené jedlá, ktoré uvedú váš metabolizmus do stavu ketózy. Tento stav spôsobí agresívne spaľovanie vašich tukov. 

Pri tomto type stravovania nehrozí jojo efekt, nakoľko sa stravujete prostredníctvom kompletnej jedálnej ponuky zahŕňajúcej kokteily, polievky, omelety a pod.+ vám odpadá starosť si takéto jedlá pripravovať.

Program obsahuje:

 • Kokteily, polievky, omelety, kaše + príchute
 • zdarma praktický shaker
 • kompletný manuál, recepty aj jedálniček

 

Môžete si vybrať stravovací program na mieru. Jedno jedlo vychádza v prepočte iba 1,4 eura. Stredný program obsahuje jedlá na 4 týždne, pri ktorom stabilne a postupne zhodíte až do 10kg.

Strava je pripravená špecialistami na nadváhu za účelom redukcie váhy. Dlhodobým užívaním (2 mesiace) viete spoľahlivo schudnúť viac ako 15 kg. Koľko chcete zhodiť kg záleží iba na vás.

alebo si prečítajte recenziu

Trpíte nadváhou, ste často hladný a neviete schudnúť? Fykotín je skvelé riešenie na podporu chudnutia a udržiavanie štíhlej postavy.

Ďalšie potraviny na chudnutie, ktoré by ste mohli zvážiť pri zostavovaní svojho jedálnička:

  • Mliečne nízkotučné výrobky: nízkotučné biele jogurty, nízkotučné mlieka, syry, tvaroh,…
  • Ovocie akéhokoľvek druhu: ale najlepšie iba do 15tej hodiny, respektívne dopoludnia
  • Sója: sójové mlieko, tofu
  • Šošovica, cífer: jednoducho strukoviny
  • Kvalitné šunky s veľkým obsahom mäsa
  • Pečivo: voľte celozrnné, tmavé pečivo alebo knackebroty
  • Ovsené vločky: či samotné, alebo ako súčasť v cereáliách či musli
  • Olej: používať čo najmenej, a ak, tak olivový
  • Zelenina: vyvarujte sa veľkým množstvám zemiakov či kukurice, skúste skôr brokolicu, špenát
  • Mäso: kvalitné hovädzie či kuracie mäso prednostne
  • Rybie mäso: najmä losos
  • Kyslá kapusta: obsahuje veľa vitamínu C a prirodzene aktivuje črevnú mikroflóru

Záver

Potraviny na chudnutie síce nespôsobujú sami o sebe úbytok váhy, ale výrazne k nemu dopomáhajú, ak sa oň snažíte napríklad fyzickou aktivitou. Existuje ešte množstvo potravín, ktoré by ste mohli zradiť do jedálnička na chudnutie, a sú o nich dokonca napísané aj niektoré knižné publikácie. Na inšpiráciu Vám ale hádam postačí aj náš krátky zoznam, a verte, ak otestujete, rozhodne neobanujete! Nič z vyššie uvedených potravín Vaše chudnutie nezosabotuje, naopak, len mu môže pomôcť. Preto smelo na nákup a experimentuje, čo sa všetko dá z potravín na chudnutie vytvoriť!

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Leave a Reply