Proteíny na chudnutie

Ak ste jedným z ľudí, čo sa z času na čas zamyslia nad tým, čo robiť so svojou postavou, určite ste už vyskúšali množstvo alternatív. Alebo možno ešte len hľadáte tú prvú na vyskúšanie?

Samozrejme, pri chudnutí je prvoradý pohyb, ten nenahradí nikdy úplne nič, ale existuje mnoho spôsobov ako si pomôcť popri ňom alebo čiastočne aj bez neho. Môžete skúsiť rôzne diéty, bylinky na chudnutie alebo zázračné pilulky, ktoré málokedy fungujú. A čo môžete skúsiť ešte? Napríklad proteíny na chudnutie!

Obsah článku

 1. Proteíny na chudnutie
 2. Kedy prijímať proteíny
 3. Srvátkové proteiny
 4. Príklady proteínov na chudnutie
 5. Záver

Proteíny na chudnutie

Proteíny na chudnutie sú určené pre všetkých, hocijakého veku či pohlavia, ktorí túžia po krajšej postave a zbavení sa nadbytočných kíl. Proteíny na chudnutie majú  formu proteínových nápojov, ktoré môžete vypiť miesto raňajok, desiaty, alebo kedykoľvek, keď vás pochytí hlad no nechcete zbytočne jesť. Obsahujú veľké množstvo bielkovín, takže Vás dokonale zasýtia a okrem toho na ich trávenie organizmus potrebuje veľké množstvo energie, čím dochádza k chudnutiu.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Keď sa povie proteíny, väčšina z Vás si asi predstaví posilňovanie a naberanie svalovej hmoty. Nie je to však naozaj len o tom! Len treba užívať tie správne.

Vybrať vhodný proteín nie je úplne ľahké, no základ je jasný. Ak chcete chudnúť, vyberiete taký , ktorý má menej kalórií, sacharidov a cukrov.

Ako pri iných potravinách tak aj pri proteíne treba vedieť, že  netreba prijímať viac ako vydávame, ak chceme zhodiť nadbytočné kilá. Ak by ste začali byť enormné množstvá proteínov a nič pri tom nerobiť, zaručene neschudnete, naopak naberiete váhu. Preto treba zvoliť správne množstvo a v správnu dobu, primerane našim pohybovým aktivitám.

Kedy je najlepšie prijímať proteíny (nie len pri chudnutí) ?

Pri väčšine nápojov máte písané, kedy je odporúčané ich užívať. Riaďte sa skôr inštrukciou ktorú nájdete na obale, uvedené termíny sú skôr orientačné a nemusia sa vzťahovať na všetky typy proteínov.

 • Ráno – keď vstanete a nemáte čas raňajkovať, proteínový nápoj vám rozhodne nezaberie veľa času. Aby ste nabrali energiu do dňa, potrebujete kombináciu rýchlo aj pomaly sa tráviacich proteínov. Takýmto príkladom môže byť srvátkový proteín, ku ktorému buď namixujete kazeín, alebo nejaké jedlo v podobe vajíčok či syra.
 • Pred tréningom – Konkrétne tak 20 minút pred tréningom je ideálny čas na to prijať dávku bielkovín. A proteínový nápoj Vám ich rýchlo zadováži.
 • Po tréningu – Kombinácia rýchlo a pomaly sa tráviaceho proteínu ako pri raňajkách zabezpečí pre telo rýchlu regeneráciu po cvičení
 • Počas dňa – Miesto rôznych maškŕt v prípade hladu by ste mali uprednostniť radšej proteíny, ktoré sa pomaly trávia. Napríklad kazeín.
 • Večer – Niekomu to môže znieť zvláštne, no aj večer je dobré telu dodať pomaly tráviace sa bielkoviny. Opäť teda kazeín.

Samozrejme, nemusíte si dávkovať proteín každý z vymenovaných termínov. Tie sú len orientačné, na to, kedy je to vhodné pre maximálny účinok. Tiež myslite na to, aký druh proteínu treba kedy použiť, ak chcete dosiahnuť želané výsledky, musíte o nich vedieť viac ako len ich príchute.

Srvátkové proteíny = proteíny na chudnutie

Whey proteín je srvátkový proteín, ktorý je vyrábaný z mlieka spracovaného do práškovej formy. Do surového prášku sa samozrejme pridávajú príchute a vitamíny či minerály. Podľa druhu proteínu aj iné prísady. Po tom ako je spracovaný a v tejto podobe zakúpený sa pripravuje veľmi jednoducho. Stačí ho vsypať do hocijakej tekutiny, najlepšie vody či odtučneného mlieka. Mal by obsahovať buď žiadne alebo veľmi málo cukrov a malý podiel sacharidov.

Whey proteínov je na trhu veľké množstvo, a vyberať teda máte naozaj z čoho. Tu je pár na ilustráciu:

Príklady proteínov na chudnutie:

100% Whey Gold Standard 450 g

Najlepšie hodnotený proteín z tejto stránky. Odporúča sa používať ráno alebo prípadne pred tréningom. Má tri príchute: čokoládovú, vanilkovú a jahodovú.

Jedno balenie vystačí na 15 dávok proteínu.

Obsahuje:

Kalórie110 kcal
Bielkoviny24,2 g
Sacharidy1,3 g
z toho cukry1,1 g
Tuky0,9 g
z toho nasýtené0,5 g
trans tuky0 g
Sodík77 mg

Cena:  16,90€ (aktuálna cena tu)

100% Whey Protein Professional 920g

Druhý najlepšie hodnotený proteín zo stránky bodyworld.sk. Obsahuje zmes tráviacich enzýmov, aby sa aminokyseliny z bielkovín lepšie zužitkovali. V tomto balení vyšli limitované edície v príchuti ananás a čerešňový jogurt.

Obsahuje 30 dávok v jednom balení.

Obsahuje:

Kalórie112 kcal
Tuky2 g
z toho nasýtené0,7 g
Sacharidy1,4 g
z toho cukry1,4 g
Bielkoviny22 g
Soľ0,41 g
Amino Acid Matrix1300 mg
L-Glutamín800 mg
L-Leucín250 mg
L-Izoleucín125 mg
L-Valín125 mg
Zmes tráviacích enzýmov24 mg
Bromelaín12 mg
Papaín12 mg

Cena: 19,99€ (aktuálna cena tu)

Proteín Delite – Scitec Nutrition 1 000g

Tento proteín je zase jeden z vedúcich na stránke Gymbeam. Má 63% obsah bielkovín s rôznou rýchlosťou uvoľňovania. Špecifický je tiež tým, že obsahuje kúsky ovocia alebo čokolády, podľa príchute. Užívať by sa mal dvakrát denne a to po tréningu a ako večerné jedlo.

Obsahuje:

Kalórie122 kcal
Kalórie z tuku6 kcal
Tuk celkom2,5 g
Cholesterol25 mg
Sacharidy celkom6 g
Cukry3 g
Vláknina1,5 g
Bielkoviny19 g
Draslík37,5 mg
Sodík165 mg
Amino zmes (dextróza, L-glutamín, Taurín)485 mg

Cena: teraz len za 22,85€ (aktuálna cena tu)

Proteín Just Whey 1000 g

Just Whey je srvátkový viaczložkový proteín. Má až 75% obsahu bielkovín. Ochucovaný býva holandským kakaom a stéviou a je dokonca obohatený o tráviace enzýmy.  Je tiež bohatý na vitamíny a má vysokú biologickú hodnotu.

Obsahuje:

Energetická hodnota480,3 kJ / 113,2 kcal
Tuky1,7 g
   z toho nasýtené tuky1,2 g
Sacharidy2 g
   z toho cukry1,8 g
Bielkoviny22,5 g
Magnézium citrát100 mg
Oxid zinočnatý10 mg
Vápnik134 mg
Draslík140 mg
Fosfor83,7 mg
Sodík60,5 mg
Vitamín E20 mg
Vitamín B65 mg
DigeZyme®80 mg

Cena: špeciálna akcia 19,95€ + GymBeam fľaša ako darček! (aktuálna cena tu)

Zhrnutie

Toto bolo len pár ukážkových proteínov, ktoré môžete zvoliť pre svoj chudnúci režim. Samozrejme, ako je písané vyššie, je veľmi dobré si pred zakúpením proteínu  riadne preštudovať zloženie a vybrať si taký, čo neobsahuje látky, ktoré k chudnutiu nepotrebujete a sú naopak určené na naberanie svalovej hmoty.  Proteíny na chudnutie by sa mali kombinovať s cvičením, ak chcete dosiahnuť riadne výsledky.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]
Vyjadrite svoj názor

   Leave a reply