Raw strava

Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

O čom je raw strava?

V dnešnej dobe existuje toľko druhov diét, na koľko potravín si len spomeniete. Napríklad melón a máme tu melónovú diétu, mrkva a opäť mrkvová diéta, zeler a zelerová diéta a mohli by sme pokračovať, pokým nevyčerpáme takmer všetky známe potraviny. V podstate to má svoje výhody.

Mali by ste VEDIEŤ
Chcete reálne schudnúť 5 a viac kilogramov? KetoMIX je aktuálna novinka už aj na Slovensku, kde pomocou predpripravených jedál navodíte stav ketózy a vaša váha pôjde rapídne dole! Chcem si prečítať o KetoMIX programe 

Obsah článku

 1. Prehľad
 2. Ako byť vitariánom
 3. Medicínsky pohľad
 4. Vplyv na rakovinu
 5. Výhody
 6. Riziká

Stručný prehľad

 • podstata spočíva v jedení surovej a čerstvej stravy
 • odporúča ju česká výživová poradkyňa Cecília Jílková
 • pri tejto diéte sa neodporúča konzumácia alkoholu a kávy
 • u starších ľudí sa môžu vyskytnúť problémy s trávením
 • strava pri tejto diéte je pestrá a veľké množstvo živín

Napríklad, ak ste sa rozhodli zmeniť vaše stravovanie, môžete si vybrať zo stoviek diét, ktorá vám vyhovuje. Nemáte radi citróny a špenát, tak si zvolíte banánovú diétu. Máte radi prírodu a ste naturálny typ človeka? V tom prípade sa dajte na raw food a staňte sa vitariánom, v ktorom je raw strava základ.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Buďte vitariánom

V poslednom období sa presadzuje ďalší fenomén v oblasti diét a to raw strava,  ktorá je nazývaná aj ako živá strava, surová strava, raw food alebo prirodzená strava.  Tento druh stravovacích návykov je založený na konzumovaní potravín v čo možno najpôvodnejšej podobe, teda v podobe v akej sa vyskytujú v prírode. Ak máte radi mäso, pečené, varené a grilované jedlo, zákusky, sladkosti, polievky a malinovky, nebudeme vám klamať, budete to mať naozaj ťažké. A to z toho dôvodu, že podstata raw je v jedení surovej a čerstvej strave, poprípade ohriatej alebo usušenej do 42-45°C.

Nekonzumujú sa potraviny ako je mäso, mlieko, cukor a nič čo by ste získali zo zvieracej ríši. Jednoducho povedané, stanú sa z vás vegáni a váš každodenný jedálniček bude pozostávať zo surovej a čerstvej stravy, poprípade z niečoho naklíčeného, čerstvého, rozmixovaného, pomletého, odšťaveného, nastrúhaného, nakrájaného, usušeného alebo ohriatého do 45°C.

Nebuďte však skeptickí. Príroda aj napriek toľkému obmedzovaniu pripravila pre raw labužníkov široký výber potravín. Budete konzumovať rôzne druhy zeleniny a ovocia, bylinky, orechy, semienka, teda surovú rastlinnú stravu. Ak sa dáte na túto náročnú, no zdraviu prospešnú cestu a raw strava Vám bude vyhovovať, stane sa z vás vitarián.

Hlavnou myšlienkou celého stravovacieho fenoménu je, že tepelne neupravená potrava, teda surová je tvorená enzýmami, baktériami a mikroorganizmami, ktoré pomáhajú pri trávení. Takéto jedlo je bohaté na antioxidanty a má vyššie nutričné hodnoty.

Čo na to medicína?

Moderná medicína obsahuje zmes výhod a nevýhod tejto stravy. Štúdie ukázali, že niektoré potraviny, ako je brokolica, cesnak atď. vykazujú lepši, zdraviu prospešnejší vplyv v surovom konzume a naopak, potraviny, ktoré sú pre ľudský organizmus prospešnejšie až po tepelnej úprave. Medzi tieto potraviny patrí fazuľa, paradajky, mrkva atď.

Príroda, chudnutie, zdravie

Príroda to zariadila tak, že ak sa ju konečne naučíme počúvať, budeme plní energie, zdraví a štíhli. Okrem prírody sa však musíme naučiť počúvať aj naše telo, ktoré často kričí “nejedz ten krémeš” a vy ho predsa nepočúvnete. Naučte sa oboje a budete takí, na akého vás navádza príroda a vaše telo. Živá strava neobsahuje žiaden rafinovaný cukor, oleje a tak sa vo vašom tele neukladá nič, čo by spôsobilo priberanie a čo by obsahovalo karcinogénne alebo rakovinové látky. Tým sa vám zníži hladina cholesterolu, cukor v krvi, zlepší sa vám vaša pleť, zmiznú cukríkové pupáčiky a akné, prestanú vám padať vlasy a pod. O tom, či sa pri raw strave chudne alebo priberá vie svoje aj česká výživová poradkyňa z centra celostnej medicíny Cecília Jílková.

Raw strava a rakovina

Viacerí odborníci sa zhodli, že zmenou životného štýlu a úpravou stravy je možné vyliečiť rakovinu. Ako je to možné? Ide o to, že každá bunka v našom tele potrebuje k životu kyslík, ale rakovinové bunky kyslík nepotrebujú, sú vyživované glukózou. Glukóza je pre telo najväčším zdrojom energie, ale nie je jediným. Ak telu prestaneme dodávať cukor vo všetkých formách, telo sa nastaví na náhradný zdroj energie.  Samozrejme toto vyjadrenie treba brať s určitou rezervou a v prípade takéhoto ochorenia je vždy nutné sa riadiť lekárom. 

Týmto náhradným zdrojom sú ketóny, ktoré vznikajú pri nízkej hladine cukru v krvi, kedy telo z mastných kyselín začne vyrábať ketóny. Ketóny nahrádzajú cukry a mastné kyseliny nie sú nič iné ako telesný tuk. Rakovinové bunky nemajú schopnosť vyživovať sa prostredníctvom ketónov. Nemajú z čoho žiť a tak začnú odumierať. Nato, aby sme naše telo priviedli do stavu ketózy je potrebné, aby sme prijímali veľmi nízke množstvo sacharidov a malé množstvo bielkovín, ktoré môžeme docieliť aj prostredníctvom raw stravovania a kokosovým olejom.

Výhody raw jedálnička

 • surová strava obsahuje menšie množstvo tuku, sodíku;
 • obsahuje vysokú dávku živín ako aj draslíku, horčíku, vlákniny a kyseliny listovej;
 • strava bez pridávania olejov, cukrov, ktorá znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi;
 • možná liečba rakoviny;
 • štúdie preukázali zlepšenie psychického stavu;
 • strata telesnej hmotnosti;

Zastavíme sa pri bode strata telesnej hmotnosti. Buďte opatrní, pretože prudké krátkodobé zníženie hmotnosti môže dlhodobejšie narušiť energetickú rovnováhu, ktorá môže byť základom pre vážne zdravotné problémy.

 • zvýšenie energie, pocit vitálnosti;
 • v prípade ak ide o aplikovanie režimu len na istú dobu, má pozitívne účinky pre ľudí, ktorí žijú uponáhľaný, vystresovaný život, v ktorom sa stravujú nezdravo a nadmerne. Pôsobí ako očista, detox ogranizmu;
 • ekologicky a ekonomicky šetrné stravovanie.

Riziká raw jedálnička

 • pre mnohých ľudí je tento typ konzumovanej potravy energeticky nedostatočný, hladovací;
 • hrozí nedostatok vitamínu B21, nižší príjem energie, bielkovín a  vápnika;
 • hrozí zníženie funkcie vstrebávania niektorých živín a vitamínov;
 • mierne znížená obranyschopnosť;
 • zníženie nielen zlého (LDL) cholesterolu, ale aj dobrého (HDL) cholesterolu a vitamínu B12;
 • štúdie preukázali, že pre rozvoj mozgu je nevyhnutná tepelná úprava potravín;
 • problémy s trávením u oslabených ľudí, starších ľudí či ľudí po chorobe;
 • obmedzené množstvo čerstvej surovej stravy počas zimných mesiacov.
 • tepelné upravenie zbavuje nežiaduce mikroorganizmy

Neodporúča sa

 • káva, alkohol, tabak;
 • znečistené zafajčené ovzdušie;
 • fluorizovaná a chlórová voda z vodovodu (namiesto nej sa odporúča konzumovať zeleninové a ovocné nápoje, ktoré získate odšťavením);
 • zohrievané tuky a proteíny;
 • nič pražené (napr. pražené orechy) – obsahujú karcinogénne látky.

Raw strava a názory nutričných odborníkov

Pri konzumácii akejkoľvek stravy, by sme mali voliť vždy len čerstvú. Čo sa však týka tej surovej, odporúča sa dodržiavať ju krátkodobo, skôr ako nejakú odľahčovaciu kúru, na detoxikáciu tela. Pri dlhodobom stravovaní sa môžu vyskytnúť problémy pri dospievajúcich dievčat, ktoré si môžu uškodiť a to tak, že sa postupne dopracujú k poruchám príjmu potravy. V rodinách, ktoré presadzujú raw stravu môže byť problém, že rodičia vedú od malička týmto štýlom stravovacích návykov aj svoje deti a nepodávajú im potraviny s vitamínmi a živinami, ktoré raw strava neobsahuje a ktoré sú pre zdravý rasť dieťaťa potrebné. Rovnako je to aj s tehotnými ženami, ktoré v tehotenstve potrebujú bielkoviny a vitamíny so živočíšnych zdrojov.

Každopádne surová raw strava môže byť zdraviu prospešná, no pri jej dlhodobej aplikácii zvážte svoj zdravotný stav, životné podmienky a svoje možnosti.

Účinný KetoMIX

ketomtix na 4 týždneKetoMIX je forma stravovacieho programu, ktorý zahŕňa predpripravené jedlá, ktoré uvedú váš metabolizmus do stavu ketózy. Tento stav spôsobí agresívne spaľovanie vašich tukov. 

Pri tomto type stravovania nehrozí jojo efekt, nakoľko sa stravujete prostredníctvom kompletnej jedálnej ponuky zahŕňajúcej kokteily, polievky, omelety a pod.+ vám odpadá starosť si takéto jedlá pripravovať.

Program obsahuje:

 • Kokteily, polievky, omelety, kaše + príchute
 • zdarma praktický shaker
 • kompletný manuál, recepty aj jedálniček

 

Môžete si vybrať stravovací program na mieru. Jedno jedlo vychádza v prepočte iba 1,4 eura. Stredný program obsahuje jedlá na 4 týždne, pri ktorom stabilne a postupne zhodíte až do 10kg.

Strava je pripravená špecialistami na nadváhu za účelom redukcie váhy. Dlhodobým užívaním (2 mesiace) viete spoľahlivo schudnúť viac ako 15 kg. Koľko chcete zhodiť kg záleží iba na vás.

alebo si prečítajte recenziu

Ako začať?

Chceli by ste sa dať na živé, čerstvé a surové stravovanie, ale neviete ako? Prvým podstatným krokom je naštudovať si čo najviac literatúry o tom, čo to tá raw strava vlastne je.   Dobrým štartom je prečítanie si knihy Škola živej stravy – easy raw food, ktorá obsahuje nielen návod nato, ako sa stať vitariánom, ale aj recepty na prípravu jedál. Prečítajte si skúsenosti ľudí ako sa im stravovanie znášalo, ako sa cítili. Ak máte nejaké zdravotné problémy, konzultujte stravovanie so svojim lekárom. Predpokladajme, že ste zdraví a odhodlaní začať takto žiť. V prípade, ak ste všehožrút, choďte nato postupne. Prvý týždeň napr. odoberte z jedálnička cukor, ďalší mäso atď. Alebo ak ste pevne rozhodnutí a odhodlaní, jednoducho zmeňte svoj život z dňa na deň.

Ak vás zaujíma viac, pozrite si video s Pietrom, ktorý na raw strave žije už pár rokov a deň bez nej si nevie ani predstaviť.

Raw maškrta

Ak si myslíte, že váš život odteraz bude len samá zelenina, ovocie a nebodaj klíčky, nemusíte sa až tak obávať. V mnohých kaviarňach a cukrárňach ponúkajú raw zákusky. Vy si jeden môžete pripraviť aj doma s týmto receptom:

Jahodová raw torta

Na korpus budete potrebovať:

 • jedna šálka ľubovoľných orechov
 • jedna šálka kokosu
 • pol šálky hrozienok

Svetlá naplň:

 • jeden a pol šálky kešu orieškov
 • tretina šálky kokosového oleja
 • tretina šálky medu
 • tretina šálky citrónovej šťavy

Čokoládová náplň:

 • tri polievkové lyžice kokosového oleja
 • tri polievkové lyžice medu
 • tri polievkové lyžice kakaa
 • jeden banán

Na ovocnú náplň potrebujete 200 gramov jahôd.

Inštrukcie: Kešu dáte do vody a necháte ich tam niekoľko hodín. Hrozienka namočíte len na hodinu. Najprv v mixéri rozmixujete orechy, potom pridáte kokos a hrozienka. Všetko bez vody, samozrejme. Dáte do formy a necháte v chlade.

Kešu scedíte a tiež rozmixujete. Pridáte olej, med, citrónovú šťavu a dôkladne  premiešate. Odložíte do chladničky a svetlá plnka je na svete. Jahody rozmixujete, podľa chuti pridáte med alebo citrónovú šťavu, primiešate približne tretinu svetlej plnky, vlejete do formy a dáte do mrazničky. Počkáte, kým stuhne a pridáte svetlú náplň.

Na čokoládový krém vhodíte kokosový olej, med, kakao a nakrájaný banán do mixéra a rozmixujete. Vlejete do formy a necháte v mrazničke poriadne stuhnúť. Pred podávaním necháte tortu zahriať na izbovú teplotu.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Leave a Reply