Posledná aktuálizácia prebehla 15. februára 2021. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska
Obsah článku
Na očistu dobre poslúži ryžová diéta
Ryžová diéta slúži na celkovú očistu organizmu od odpadových látok. Nejde preto ani veľmi o redukčnú diétu ako o diétu na princípe detoxu. Celá diéta spočíva v konzumácií ryže. Samozrejme, vďaka obmedzeniu potravy a teda celkového príjmu dochádza aj k postupnému chudnutiu. Môžeme povedať, že ryžová diéta je pomerne komplikovaná a skôr funguje na princípe paradoxu. Na jednej strane ide o výživnú potravinu, teda ryža obsahuje dostatok nielen vitamínov a minerálov ale má aj dostatok energie. Na strane druhej, ryža je plná sacharidov a väčšina diét si zakladá na tom, sacharidy obmedzuje. Pri ryžovej diéte však cukry ešte niekoľko násobne pridávate. To však ale nemusí znamenať, že telo nesiahne aj na tukové zásoby, viď sacharidová diéta.
Stručný prehľad
- očistí organizmus od odpadových látok
- spočíva v konzumácií ryže
- odporúča sa ukončiť ju po 10 dňoch
- ryža sa nesmie nijako dochucovať ani soliť
Ako začať s ryžovou diétou
Ako väčšina diétnych programov, aj ryžová diéta má svoje limity, čo sa týka jej nasadenia. Väčšina jednotvárnych diét by sa mala ukončiť do 10-tich dní a inak to nie je ani pri ryžovej diéte. Celková dĺžka trvania sa odporúča na 3 až 5 dní, s maximálnou dĺžkou do 10 dní a môžete schudnúť až 5 kg za relatívne krátku dobu. Ako už z názvu vyplýva, základnou potravinou je ryža.
Najlepšia je Basmati alebo nelúpaná, ani jedna však nie je podmienkou a môžu sa rôzne striedať či kombinovať. Podmienkou je len prísny zákaz ochucovať a hlavne soliť ryžu. Základom pre úspešné zvládnutie ryžovej diéty je práve jej striedanie. Hoci teraz sa Vám môže zdať že všetky druhy ryže sú rovnaké, nie je tomu tak. AJ keď teraz máte pocit, že všetky druhy ryže sú v zásade rovnaké, počas diéty sa pravdepodobne všetko zmení a budete vedieť doceniť rôzne druhy ryže.
Druhy ryže
Existujú rôzne druhy ryže a medzi tie najobľubenejšie určite patrí lúpaná, pololúpaná, nelúpaná dlhozrnná, sladká či jazmínová. Jednou z najznámejších druhov je určite aj Basmati. Pri ryžovej diéte sa odporúča vyhnúť bielej ryžy. Je totiž zbavená povrchovej šupky (je lúpaná) a tým zbavená veľkej časti výživných látok a vlákniny, čím sa jej glykemický index vo veľkej miere zvyšuje. Má to však aj odvrátenú stranou a to že takáto ryža je lepšie a dosť ľahko stráviteľná, preto je ideálne ju teda aspoň čiastočne kombinovať s inými druhmi.
Glykemický index
Ryžu je vhodné vyberať nie len podľa druhu ale aj podľa glykemického indexu. O glykemickom indexe môžeme v krátkosti povedať, že ide o číslo, ktoré nám hovorí za akú dobu sa približne zvýši cukor, teda jeho hladina v krvi. Čiže potraviny, ktoré majú tento index vysoký spôsobujú vysokú glykémiu v krvi. V praxi to síce znamená, že energia v cukroch je rýchlo dostupná, ale zároveň aj rýchlo klesne pod požadovanú úroveň čoho následkom je opätovný pocit hladu.
Preto potraviny, ktoré majú GI vysoké spôsobujú rýchly pocit hladu, čo je v prípade diéty nežiadúci jav. Z tohto dôvodu sa vyžaduje konzumácia takých potravín, ktoré budú mať glykemický index čo najnižší a teda cukor v krvi bude kolísať miernejšie. To bude mať za následok, že ostanete dlhšie bez pocitu hladu, váš cukor bude stabilnejší, spotreba inzulínu vyrovnanejšia a dokonca sa vo významnej miere obmedzuje chuť na sladké. Ryžová diéta to môže zabezpečiť tiež, ale ako sme už spomenuli je potrebné si vybrať nelúpanú ryžu, ktorá má dostatok vlákniny a nízky GI.
Vhodná pri chorobách
Ryžová diéta nie je vhodná len pri chudnutí. Má mnoho pozitív aj pri liečbe niektorých chorôb. Medzi ne patria napríklad žalúdočné problémy, napríklad črevné, žlčníkové alebo pečeňové choroby. Isté zlepšenia sa vyskytujú aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Ak máte alergie alebo napríklad psoriáza, mohla by vám ryžová diéta skutočne pomôcť a vašu situáciu zlepšiť.
?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?
Nepoznáte KetoMix? mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.
Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.
?Obsah diéty:
- Proteínové kokteily
- Polievky
- Kaše, omelety
- Pečivo
- Sladkosti a ďalšie.
?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?
Ryžová diéta – pozitívne a negatívne vlastnosti
Pozitíva
Ryžová diéta spôsobí vďaka obmedzenému príjmu potravín a teda aj energie rýchle chudnutie, ale len do určitého bodu (povedzme pri 10 dňoch to bude cca 5kg). Preto nie je vhodná na dlhodobý redukčný plán vašej hmotnosti. Táto diéta významne detoxikuje organizmus a tiež prečistí celú tráviacu sústavu. Veľkým plusom tejto diéty je, že nedržíme pri nej hladovku, lebo telu dodávame dostatok energie vo forme sacharidov.
Niektorí odborníci tvrdia že ryžová diéta je výbornou prevenciou civilizačných ochorení a v niektorých prípadoch znižuje cholesterol. V ryži sú zastúpené aj vitamíny skupiny B a tiež minerály ako fosfor, draslík, horčík, železo a dostatok vlákniny.
Negatíva
Pri tejto diéte dostáva organizmus takmer výlučne iba nekvalitné bielkoviny a niektoré živiny vôbec. Je takmer isté, že za krátku dobu vám ryža prestane chutiť a ani zmena za iný druh nemusí pomôcť. Z počiatku je úbytok váhy pomerne rýchly, problém je však v tom že zhadzujete iba vodu a svalovinu.
Ďalšou nevýhodou je, že ryža obsahuje veľa sacharidov, z ktorými sa musí vysporiadať ešte pred tukovými zásobami. Na konci diéty, resp. po jej ukončení sa rýchlo dostaví jo-jo efekt a vy ste tam, kde pred desiatimi dňami. Je to zapríčinené hlavne návratom k pôvodnej, možno nevyváženej strave.
Vhodné a nevhodné potraviny
Povolené potraviny sú takmer výlučne ryža (sladká, jazmínová, nelúpaná, pololúpaná bežná aj Basmati). Z mäsa je to iba kuracina a chudé ryby. Pri zelenine sa medze nekladú, nemôže však spôsobovať nadúvanie. Voda môže byť iba neochutená a neperlivá. Zakázané sú všetky tuky, mliečne výrobky, sladké vody tučné druhy rýb a tiež mäsá ako bravčové, hovädzie a podobne.
Ryžová diéta – jedálniček
Princíp jedálnička je pri ryžovej diéte veľmi jednoduchý. Konzumuje sa prevažne ryža a to do 250g/denne. Taktiež dovolené druhy mäsa a neperlivé a nesladené vody, cez 3 litre za deň. Odporúča sa aby bola strava podávaná 5x denne. Po ukončení diéty sa kvalitne stravovať ešte aspoň týždeň aby sa znížila pravdepodobnosť silného jo-jo efektu.
Prvý deň ryžovej kúry:
- raňajky: ryža bežná biela do 50g
- desiata : ryža podľa vlastného výberu do 40g
- obed: celozrnná do 60g
- desiata: vlastný výber ryže do 40g
- večera: Basmati do 50g
Tento možný jedálniček má spolu 240g ryže.
Druhý deň ryžovej diéty:
- raňajky: Natural do 50g + bylinky
- desiata: sladká ryža do 40 g
- obed: celozrnná do 60g + 100g kuracích pŕs
- desiata: vlastný výber do 40g
- večera: Basmati do 50g + zelenina na pare
Tretí deň ryžovej diéty:
- raňajky: kaša z ryže (ochutená mliekom, maslom a medom)
- desiata: jazmínová do 40g + neštiplavé bylinky
- obed: celozrnná (50g) s kuracou pečeňou(100g)
- desiata: nelúpaná ryža(40g) so sójovou omáčkou
- večera: Basmati do 50g a dusená zelenina
Ako väčšina diét, aj tá ryžová má svoje negatíva. Tým najväčším, ako už býva zvykom, je jojo efekt. Taktiež ryža je zdrojom malého množstva živín, rozhodne preto neodporúčame ryžovú diétu každému.
V CZ: Rýžová dieta
Ak máte skúsenosti s konzumáciou ryži za účelom diétneho stravovania, budeme radi ak sa s nami podelíte v komentároch o Vaše skúsenosti.