strava po pôrode

Strava po pôrode

Posledná aktuálizácia prebehla 15. februára 2021. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Ako sa stravovať po pôrode

S obdobím po pôrode súvisí veľké množstvo najrôznejších zmien či už telesných, psychických, sociálnych. Je preto dôležité starať sa o zdravie seba i vášho dieťaťa. Treba začať zvnútra, čiže od stravy.  Strava po pôrode, ktorú konzumujete, je dôležitá najmä z dôvodu dojčenia. Je potrebné, aby materské mlieko bolo čo najkvalitnejšie a obsahovalo tie najlepšie živiny, čím prispelo k čo najzdravšiemu vývinu dieťaťa. Strava by mala spĺňať všetky výživové hodnoty pre kvalitné materské mlieko a zároveň by mala podporovať aj jeho množstvo a tvorbu. 

Bezprostredne po pôrode je dôležité, aby vaša strava bola ľahko stráviteľná. Podľa lekárov a odborníkov na výživu majú čerstvé mamičky často problém so zápchou a s nadúvaním. Preto sa odporúča v prvých dňoch po pôrode kašovitá strava. Ak netrpíte žiadnymi problémami, po pár dňoch môžte prejsť na potravinovo pestrejšiu stravu.

Energetický príjem dojčiacej matky

Väčšina mamičiek po pôrode stratí počas prvého polroka približne 2 až 6 kilogramov. Avšak sú dva extrémy v stravovaní sa žien po pôrode. Niektoré čerstvé matky v snahe čo najskôr získať postavu, akú mali pred tehotenstvom pristúpia k drastickej redukčnej diéte. Drastická diéta však spôsobí rýchle odbúravanie zásob telesného tuku, z ktorého sa môžu uvoľňovať toxické látky, a tým sa môže prirodzene zvýšiť aj ich uvoľnenie do materského mlieka.

Druhým extrémom je nadmerné prejedanie sa a tým aj nadmerný prísun kalórií. Nie je pravda, že prejedaním sa zlepší kvalita materského mlieka. Môže tu ísť o naučené stravovanie ešte z tehotenstva či tzv. návalové jedenie.

Tvorba materského mlieka znamená pre organizmus matky zvýšenú záťaž a zvýšený výdaj energie, živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Preto musí byť jej strava v období dojčenia bohatšia a výdatnejšia. Energetický príjem dojčiacej ženy by nemal klesnúť pod 2 000 kcal za deň.

Príjem bielkovín počas dojčenia sa má zvýšiť asi o 15 g na deň. Dospelá žena potrebuje približne 50 g bielkovín, dojčiaca teda 65 g. Tuky sú najväčším zdrojom energie, až v 30 %. Jedálniček dojčiacej ženy má obsahovať rybí tuk a rastlinný olej, napr. olivový alebo repkový, a to dve polievkové lyžice denne.

Obsah minerálnych látok: vápnik, fosfor, horčík, sodík a draslík,  je v materskom mlieku viacmenej stabilný, nie je tak významne ovplyvnený stravou matky. No inak je to so železom, selénom a jódom, ktorých nedostatok v strave matky sa môže prejaviť v ich zníženej hladine v materskom mlieku.

Nejesť za dvoch, ale dvojnásobne zdravšie!

strava po pôrode

Počas tehotenstva sa hovorí, že máte jesť za dvoch, čo je vlastne i doslovná pravda. Avšak táto často omieľaná pravda by sa mala krátko po pôrode trošku zmeniť. Nie je potrebné jesť za dvoch, ale dvakrát zdravšie. Prejedanie sa neovlyvní množstvo ani kvalitu mlieka, iba ak váhu matky, keď ku tehotenským kilogramom pribudnú ešte ďalšie. Pred kvantitou jedál je lepšie teda radšej uprednostniť kvalitu a dbať na správny výber potravín. Do istej miery sa môžu brať do úvahy aj vlastné chute. Chuťami telo jasne naznačí, čo mu chýba, akú látku práve potrebuje.

Pitný režim je dôležitý

Nedostatok tekutín alebo dokonca dehydratácia pôsobí veľmi nepriaznivo pri dojčení, pretože si tým môžte spôsobiť zníženú tvorbu mlieka. Avšak neplatí tu rovnica, že čím viav mlieka vypijete, tým ho i viac vyprodukujete. Keďže dojčenie dieťaťa môže trvať aj trištvrte hodiny, je vhodné ak máte po ruke fľašu či pohár vody. Úplne ideálne je, ak pijete spolu s dieťaťom.

Tekutiny treba prijímať pravidelne v menších množstvách, pričom polovicu celkového množstva je treba vypiť dopoludnia. Avšak prehnané „nalievanie sa” tiež nemá zmysel. Najlepšia možnosť a tiež najprirodzenejšia je napiť sa vždy, keď pocítite smäd. K tekutinám okrem minerálok (najmä nesýtených), dojčenskej vody patrí i mlieko, polievky. Taktiež sa môžte osviežiť nesladenými ovocnými čajmi, šťavami z čerstvého ovocia a zeleniny. Neodporúčajú sa nápoje s kofeínom, chinínom a priveľa čierneho čaju. Správny je príjem tekutín by mal byť približne 2 – 3 l denne, v horúcom počasí i viac.

Ako by teda mala ideálne vyzerať strava po pôrode?

Prvou zásadou dojčiacej ženy je, že strava po pôrode má byť síce pestrá, ale vyvážená. Máme na mysli zastúpenie všetkých základných skupín potravín vo forme potravinovej pyramídy:

 • základňu tvoria obilniny a zemiaky: jednej porcii zodpovedá 1 krajíček chleba (60 g) alebo 1 rožok či 2 kopčeky ryže či 250 g cestovín. Z tejto skupiny má mamička zjesť denne 3 – 6 porcií
 • zelenina a ovocie: jedna porcia predstavuje 1 hrnček surovej listovej zeleniny alebo 1 paradajka alebo 1 paprika alebo 1 mrkva alebo pol hrnčeka nastrúhanej či uvarenej zeleniny, alebo 1 stredne veľké jablko alebo 1 banán alebo 1 pohár ovocnej šťavy (200 ml). Z tejto skupiny má mamička zjesť najmenej 5 porcií denne.
 • niektoré bábätká, či už trpiace viac na vetry alebo s citlivou pokožkou, majú problémy, ak mamička pije ovocné šťavy a džúsy. Berúc ohľad na možnú senzibilizáciu dieťaťa a neskôr i rozvoj alergie je v tejto skupine najviac odporúčaných obmedzení počas dojčenia.
 • mlieko a mliečne výrobky: jednu porciu predstavuje 1 pohár (200 ml) mlieka alebo 1 jogurt alebo 1 kúsok (50 g) nízkotučného syra. Z tejto skupiny má mamička denne skonzumovať 3 – 4 porcie.
 • mäso, hydina, ryby a vajcia: 1 porciu predstavuje 100 – 200 g kurčaťa bez kože alebo 100 – 200 g našej sladkovodnej ryby alebo pol vajíčka. Z tejto skupiny má dojčiaca mamička zjesť denne 2 porcie. Vajíčka pre riziko salmonelózy odporúčame radšej uvariť na tvrdo.
 • Hrot pyramídy tvoria potraviny, ktorým sa treba skôr vyhýbaťživočíšne tuky, cukry, soľ a pod.

Existujú „zakázané potraviny“, strava po pôrode, ktorým sa treba vyhýbať?

Na to, ktoré potraviny vám skôr škodia ako pomáhajú, by mala prísť každá žena sama. Individuálne podľa reakcie a problémov jej dieťatka. Niektoré deti reagujú plynatosťou, dojčenskými kolikami, redšou stolicou alebo výsypom či vyrážkou na určitú potravinu, ktorú mamička skonzumovala.

 Nadúvací, kolikovitý účinok môžu mať najmä niektoré druhy zeleniny: cesnak, cibuľa, kapusta, špenát, pažítka, petržlen, brokolica, hrach, fazuľa, kaleráb, reďkovka. Z korenín je to tymián, čierne korenie a z ovocia jablká, najmä tie neošúpané. 

Dojčenie a alergia

Vieme, že viaceré potravinové alergény z matkinej stravy môžu prejsť do jej mlieka. U dedične predisponovaného dieťatka (rodičia s alergiou) môže aj kontakt s minimálnym množstvom potravinových alergénov viesť k senzibilizácii (vytvoreniu chorobnej precitlivelosti) detského imunitného systému.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?

Stravovanie ketomix na 7 dní

 Nepoznáte KetoMix?  mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka  s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.

Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.

?Obsah diéty:

 • Proteínové kokteily
 • Polievky
 • Kaše, omelety
 • Pečivo
 • Sladkosti a ďalšie.

?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?

Alebo si prečítaj recenziu?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

 • Zelený čaj  400 mg
 • Kofein 200 mg
 • Citrus aurantium 400 mg
 • L-Karnitín 230 mg
 • Chilli 40 mg
 • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Preto je vhodné, aby sa mamička v období dojčenia vyhýbala najznámejším potravinovým alergénom. K hlavným potravinovým alergénom patria: morské ryby, kraby, oriešky, arašídy, kakao, čokoláda, exotické ovocie (citrusy, kiwi)sója.

Alkohol a kofeín počas dojčenia?

Na záver by som pridala informáciu, že napriek tomu, že alkohol má upokojujúce účinky, vystresovaným mamičkám odporúčame radšej iné relaxačné techniky (príjemná hudba, aromatický kúpeľ, joga, autogénny tréning). Alkohol bráni uvoľňovaniu mlieka, mení zápach mlieka a dieťa menej pije. Taktiež ohrozuje zdravý duševný a pohybový vývoj dieťaťa.

Kofeín patrí k psychoaktívnym látkam, ktoré majú povzbudivý účinok na centrálny nervový systém. Káva, čaj, kola sú síce obľúbené, ale za väčší prísun v materskom mlieku do ktorého ľahko prechádzajú sa môže dieťatko negatívne odmeniť nespavosťou, podráždenosťou či vytrvalým krikom. Mamička by mala vypiť maximálne 1 až 2 kofeínové nápoje za deň (aj to treba individuálne sledovať reakciu dieťatka).

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné diety na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
KetoMix
Ketomix stravovanie na 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoDiet
2 týždenný balíček basic 2 ketodiet

⚖️ - chudnutie od 6kg do 12kg
⏰ - od 6 do 12 týždňov
💰 - od 110 eur do 204 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoFit
ketofit 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 3kg do 15kg
⏰ - od 1 do 9 týždňov
💰 - od 54 eur do 190,3 eur
ano 5 hviezdičiek
ProfiDiet
profidiet recenzia

⚖️ - chudnutie od 2kg do 16kg
⏰ - od 2 do 14 týždňov
💰 - od 51 eur do 219,9 eur
ano 4 hviezdičky
MyKeto

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 12 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky
Prodietix
dieta prodietix s

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor