zdravé stravovanie

Zdravé stravovanie

Posledná aktuálizácia prebehla 11. septembra 2016. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Zdravé stravovanie – čo nesmie chýbať?

zdravé stravovanie

Piliere zdravého stravovania sú orechy, semená, zelenina a ovocie. Celé zrná (ovsené vločky, hnedá ryža, celozrnný chlieb) poskytujú vlákninu, ktorá je prospešná pre tráviaci systém. Po ich konzumácii sa cítite plnší  po dlhšiu dobu. Obsahujú aj vitamíny skupiny B, čo môže pomôcť pri zvýšení energetického metabolizmu. Orechy, mandle a slnečnicové semená obsahujú živiny a vitamín E. Strukoviny- vrátane fazule, sójových bôbov, arašidov  a šošovice – poskytujú vlákninu, bielkoviny, železo, kyselinu listovú a ďalšie živiny. Nahradenie mäsa strukovinami pre získanie zdroja bielkovín je dobrá stratégia, ak chcete znížiť príjem nasýtených tukov.

Tuky

Asi každému je dobre známe, že ak sa chce začať zdravo stravovať, cítiť sa fit a schudnúť nadbytočné kilá, jeho stravovanie nemôže obsahovať veľa tukov. Rozoznávame však dva druhy tukov. Dobre tuky, ktoré nazývame polynenasýtené tuky alebo tiež mononenasýtené tuky.  Nájdeme ich v orechoch, rastlinných olejoch a v rybách ako je losos alebo pstruh. Tieto tuky nezvyšujú hladinu cholesterolu v krvi, pre telo pôsobia blahodárne, lebo môžu znižovať výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Vedci odporúčajú prijímať potravu, ktorá obsahuje omega 3 mastné kyseliny aspoň dvakrát do týždňa. Znížite tým riziko niekorých druhov ochorenia srdca a podporíte tým celkové zdravie svojho tela.

Máme tu vak aj zlé tuky, ktoré sa volajú trans-mastné kyseliny. Nachádzajú sa v mliečnych výrobkoch a výrobkoch z hovädzieho mäsa. Ak chcete dodržiavať zdravé stravovanie, tieto tuky prijímajte len v malom množstve. Ich nadmernou konzumáciou hrozí riziko vzniku srdcovocievnych ochorení. Tieto tuky nájdete aj vo fast-foodoch. Obsahujú ich hranolky, sušienky, krekry, hamburgery a príliš mastné jedlá.

Veľkosť porcií je dôležitá

Sledujte svoje porcie. Odporúča sa jesť päť krát denne v malých množstvách. Dokonca sa hovorí, že porcie by mali byť takej veľkosti, aby sa zmestili do Vašej dlane. Jedzte skutočne menšie porcie viackrát do dňa. Nejedzte úplne do prasknutia. Budete sa cítiť možno hodinu, dve plný, ale potom Vás premôže hrozný hlad. Jedzte vždy do poloplna. Jedlo si rozumne naplánujte na celý deň. Časové rozpätie medzi jedlami je tiež dôležité. Dajte si pozor na to, aby ste nevynechávali raňajky a olovrant pretože zdravé stravovanie by mohlo byť narušené. Ľahko sa Vám môže stať, že potom budete od obeda až po večeru nepretržite hádzať niečo do úst, lebo tieto dve jedlá Vám proste budú chýbať. Takže si zapamätajme, že pravidelnosť je dôležitá.

Zelenina, ovocie

Zelenina a ovocie sú neodmysliteľnou súčasťou zdravého stravovania. Obsahujú množstvo vitamínov, ktoré sú pre naše zdravie nevyhnutné. Aj ľudia, ktorí nemajú radi špenát alebo brokolicu by si mali nájsť cestu ku konzumácii zeleniny. Môžu ju zakomponovať so chutného rizota, kde bude aj mäso. Na internete nájdete mnoho skvelých a chutných zdravých receptov. Vďaka zelenine môžete zvýšiť objem Vašich porcii. Takže už nikdy nebudete hladný.

Na ovocí si môžete tiež skvele pochutiť. Odporúča sa jesť ovocie doobeda a zeleninu poobede a večer. Ovocie obsahuje fruktózu. Pri jeho konzumácii vo večerných hodinách by mohla byť Vaša snaha o chudnutie oslabená.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

  • Zelený čaj  400 mg
  • Kofein 200 mg
  • Citrus aurantium 400 mg
  • L-Karnitín 230 mg
  • Chilli 40 mg
  • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Zdravé stravovanie – pitný režim je dôležitý

Zdravé stravovanie je dôležité, ale nepodceňujme ani pitný režim. Odporúča sa vypiť 2-3 litre vody denne. Samozrejme čistej vody. Musíte sa vzdať sladených nápojov a malinoviek, ktoré sú plné umelých sladidiel.

Hneď ráno môžete prebudiť nielen seba, ale aj svoj metabolizmus. Stačí, ak si dáte pohár vlažnej čistej vody, do ktorej vytlačíte citrónovú šťavu. Tento nápoj konzumujte hneď po prebudení a nalačno, pred tým ako sa naraňajkujete. Váš metabolizmus začne pracovať omnoho rýchlejšie. Mnohé štúdie a výskumy dokazujú, že citrónová šťava má preukázateľné účinky pri strate hmotnosti. Môže za to pektín, ktorý obsahuje vo vysokom množstve. Pektíny sú aminokyseliny, ktoré sa vyskytujú v mnohých variantoch. Stimulujú pravidelný pohyb čriev. Pektín je veľmi užitočný pri udržiavaní hrubého čreva v čistote a tiež funguje ako silné antiseptikum. Veľmi blahodarne pôsobí na trávenie.

Viac sa o nich môžete dočítať tu.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor