Zemiaková diéta

Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Zemiaková diéta pomôže očistiť tráviaci trakt

Zemiaková diéta má svoj pôvod z dávnych domorodých amerických Latino časov. Oni používali zemiaky pre  hĺbkové čistenie tráviaceho traktu a celkovú telesnú detoxikáciu. 

Mali by ste VEDIEŤ
Chcete reálne schudnúť 5 a viac kilogramov? KetoMIX je aktuálna novinka už aj na Slovensku, kde pomocou predpripravených jedál navodíte stav ketózy a vaša váha pôjde rapídne dole! Chcem si prečítať o KetoMIX programe 

Obsah článku

 1. Prehľad
 2. Postup
 3. Pravidlá stravovania
 4. Výhody
 5. Hodnotenie
 6. Riziká

Stručný prehľad

 • diétu treba dodržiavať 3 až 5 dní
 • obohatíte telo o draslík
 • pri diéte prijmete takmer polovičnú dennú odporúčanú dávku vitamínu C
 • pite veľa bylinných čajov a vody
 • pomáha eliminovať ťažkosti s trávením

Možno ste počuli o novom výskume, ktorý naznačuje, že zemiaky môžu pomôcť znížiť krvný tlak. Bola vykonaná štúdia, ktorá skúmala osemnásť ľudí  s nadváhou a obéznych ľudí s vysokým krvným tlakom. Účastníci tohto výskumu konzumovali dva krát do dňa šesť až osem zemiakov strednej veľkosti ( približne veľké ako golfová loptička) po dobu jedného mesiaca. Príprava zemiakov bola rôzna; s kožou, bez kože, v mikrovlnnej rúre, bez oleja. Ich priemerný diastolický krvný tlak klesol  o 4,3 percenta a systolický tlak sa znížil o 3,5 percenta. Okrem tohto pozitívneho účinku zemiakov na krvný tlak sa zistilo, že žiadny z účastníkov nepribral na váhe .

Táto informácia nie je prekvapujúca, pretože iné štúdie identifikovali prírodné látky v zemiakoch, ktoré pôsobia podobne ako zložky v liekoch na krvný tlak. Okrem iného sú  zemiaky výborným zdrojom draslíka, živín a je známe, že udržiavajú  krvný tlak pod kontrolou.   V tejto štúdii boli použité  fialové zemiaky, pretože pigment, ktorý im dáva ich pekný odtieň je bohatý na prospešné antioxidanty. Poskytujú nášmu telu tiež  vlákninu, vitamín C a vitamíny B. Akonáhle sa uvaria a potom ochladia, zemiaky sa naložia rezistentným škrobom, čo je jedinečný druh sacharidu. Bolo preukázané, že dokáže prirodzene naštartovať spaľovanie tukov z nášho tela.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Zemiaková diéta a ako pri nej postupovať!

 1. Jedzte len zemiaky, ráno, na obed a večer. Môžu byť pečené, pripravené ako zemiaková kaša, dusené, ale nikdy nie vyprážané.
 2. Nepridávajte do nich maslo ani mlieko. Použite pažítku, mätu, rascu, kurkumu, fenikel, papriku, kôpor, muškátový oriešok, rozmarín a čerstvý cesnak. Pre vytvorenie lahodnej zemiakovej kaše, namiesto mlieka a masla použite zemiakovú šťavu alebo bylinné čaje.
 3. Veľmi dôležité – konzumujte aj kožu zo zemiakov. V koži je obsiahnutých viac ako 75% minerálnych látok.
 4. Pite veľa vody a bylinkových čajov

Pravidlá pre dodržiavanie zemiakovej diéty

Pravidlá zemiakovej diéty sú jednoduché. Vyhýbajte sa konzumácii iných potravín ako sú zemiaky.

1. Držte zásady tejto diéty po dobu 3 až 5 dní
2. Jedzte 0,9 – 2,2 kilogramov zemiakov každý deň
3. Nie sú povolené žiadne iné potraviny (patrí sem maslo, kyslá smotana, syr a kúsky slaniny!)
4. Soľ, korenie, ocot sú povolené, ale nie vo veľkom množstve
5. Nezabúdajte na pitný režim. Najlepšie je piť čistú vodu a bylinkové čaje.
6. Počas tejto diéty sa vyhýbajte ťažkému a náročnému cvičeniu. Odporúčajú sa len ľahšie cviky.

Očakávané výsledky z 3-5 dní zemiakovej diéty:

 • Strata tuku 1-3kilá
 • Zníženie zápalu, bolesti kĺbov
 • Odstránenie zažívacích ťažkostí
 • Zvýšenie citlivosti na inzulín, zníženie hladiny glukózy v krvi
 • Obnova zdravých črevných baktérií
 • Pokračujúci úbytok hmotnosti po obnovení normálnej stravy (výskyt jojo efektu je oveľa menej pravdepodobný ako pri iných redukčných diétach)

Mnohým ľuďom vyhovuje zemiaková diéta z jednoduchého dôvodu. Zemiaky sú skutočné chutné, môžete si ich pripraviť na rôzne spôsoby a zasýtia vás. Užívatelia tejto diéty si pochvaľujú, že vôbec nepociťovali hlad, čo je bežné pri iných diétach. Okrem toho sa zistilo, že vďaka tejto diéte môžete získať lepší spánok a dokonca môže vyliečiť aj chrápanie.

Účinný KetoMIX

ketomtix na 4 týždneKetoMIX je forma stravovacieho programu, ktorý zahŕňa predpripravené jedlá, ktoré uvedú váš metabolizmus do stavu ketózy. Tento stav spôsobí agresívne spaľovanie vašich tukov. 

Pri tomto type stravovania nehrozí jojo efekt, nakoľko sa stravujete prostredníctvom kompletnej jedálnej ponuky zahŕňajúcej kokteily, polievky, omelety a pod.+ vám odpadá starosť si takéto jedlá pripravovať.

Program obsahuje:

 • Kokteily, polievky, omelety, kaše + príchute
 • zdarma praktický shaker
 • kompletný manuál, recepty aj jedálniček

 

Môžete si vybrať stravovací program na mieru. Jedno jedlo vychádza v prepočte iba 1,4 eura. Stredný program obsahuje jedlá na 4 týždne, pri ktorom stabilne a postupne zhodíte až do 10kg.

Strava je pripravená špecialistami na nadváhu za účelom redukcie váhy. Dlhodobým užívaním (2 mesiace) viete spoľahlivo schudnúť viac ako 15 kg. Koľko chcete zhodiť kg záleží iba na vás.

alebo si prečítajte recenziu

Prečo sú zemiaky pre vás lepšie ako myslíte?

Jeden stredne veľký zemiak s kožou obsahuje:

 • Len 110 kalórií v jednej porcii
 • Viac draslíku (620 g) ako banán
 • Takmer polovicu dennej dávky vitamínu C (45 percent)

Neobsahuje žiadny tuk, sodík alebo cholesterol

Recept na záver

Na koniec sa rozlúčime receptom. Je skutočne jednoduchý a veľmi chutný. Ide o zapekané zemiaky, nie však tak, ako ich poznáte.

Vezmite si ľubovoľný počet zemiakov (môžu byť aj bataty), poriadne ich umyte od akýchkoľvek nečistôt, urobte do nich vidličkou diery a dajte na dve minúty do mikrovlnky. Podľa sily vašej mikrovlnky môžete dobu zohrievania zmeniť. Pozrite, či sú dostatočne mäkké. Prerežte ich pozdĺžne na polovicu a vnútro vydlabte do misky. Vnútro zemiakov môžete mierne osoliť, pridať trošku olivového oleja a pridať koreniny, napríklad oregano, majorán alebo klasické čierne korenie. Zmes poriadne premiešajte, môžete z nej spraviť aj jemnú kašu.

Masu vložte naspäť do zemiakov a vložte do predhriatej trúby na 200 stupňov. Pečte približne 15 minút, kým nebude všetko poriadne mäkké a zapečené. Dobrú chuť!

 

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Leave a Reply