Severská diéta

Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Odkiaľ pochádza severská diéta?

Mali by ste VEDIEŤ
Chcete reálne schudnúť 5 a viac kilogramov? KetoMIX je aktuálna novinka už aj na Slovensku, kde pomocou predpripravených jedál navodíte stav ketózy a vaša váha pôjde rapídne dole! Chcem si prečítať o KetoMIX programe 

Obsah článku

 1. Prehľad
 2. Zásady
 3. Povolené potraviny
 4. Rady
 5. Vplyv na zdravie
 6. Koľko schudnem?

Stručný prehľad

 • vylúčenie cukru je nahradené príjmom zdravých tukov
 • konzumuje sa zvýšené množstvo príloh k mäsu
 • jej zakladateľom je Claus Mayer
 • pre urýchlenie metabolizmu treba prijímať dostatok vody a čajov
 • na raňajky sa odporúčajú ovsené vločky s teplým nápojom

Zakladateľom severskej diéty, ktorá nesie názov aj nordická diéta či najzdravšia, je Claus Meyer, ktorý je vlastníkom slávnej dánskej reštaurácie Noma v Kodani, ktorá už dvakrát získala ocenenie najlepšia reštaurácia roka. Claus pri navrhnutí efektívnej diéty spolupracoval s odborníkmi na chudnutie a s nutričnými špecialistami.  Spoločnými silami prišli na to, ako jesť, nepribrať, spaľovať a zdravo žiť Ich cieľom bolo jedlom vyjadriť čistotu, sviežosť, jednoduchosť a etiku, ktorá sa často spája so Škandináviou = vznikla severská diéta.

Severské stravovanie je založené na prijímaní, resp. konzumovaní stredomorskej stravy, o ktorej sa už roky hovorí ako o najzdravšej. Táto diéta odporúča jesť celozrnné potraviny, zdravé omega-3 mastné kyseliny, teda tuk z morských rýb, orechov a semienok, zeleninu a ovocie. Milovníkov mäsa táto severská diéta poteší, pretože ho nezakazuje, no malo by ho byť menej a najlepšie zo zveriny a losov. Z olejov urobíte lepšie ak si namiesto olivového vyberiete repkový, ktorý má lepší pomer živín.

Tip pre Vás: Hľadáte vhodné riešenie na boj s nadbytočnými kilami? Chcete niečo, čomu môžete dôverovať a vďaka čomu môžete redukovať svoju váhu? Získajte všetky potrebné informácie a pozrite si naše hodnotenie produktov na chudnutie. Viac informácií nájdete tu…

Zásady severskej diéty

Ako každá diéta aj táto má isté pravidlá, ktorých by ste sa mali držať. Medzi tie základné patrí:

 • snažte sa jedlo pripravovať a jesť prevažne len doma;
 • zvýšte množstvo príloh. Väčšie množstvo prílohy namiesto mäsa vedie k štíhlej postave;
 • vynechajte bielu múku, cukor a priemyselne spracované potraviny;
 • počas týždňa môžete mäso večerať až trikrát, dvakrát morské plody a dvakrát vegetariánsku stravu;
 • bez obmedzenia jete koreňovú a listovú zeleninu, orechy, bobule, jablká, hrušky atď. Rovnako tak môžete urobiť s celozrnnými produktmi;
 • nezabúdajte prijímať dostatok tekutín v podobe čistej vody a bylinkové čaje s citrónom, ktoré urýchlia váš metabolizmus a dodajú vášmu telu silu, energiu a celkovú vitalitu.

Severská diéta – základné potraviny

 • koreňová zelenina = mrkva, červená repa, petržlen, zeler, reďkovka,
 • šalát, brokolica, špenát,
 • hríby,
 • strukoviny,
 • repkový olej,
 • jablká, hrušky,
 • bobule = brusnice, čučoriedky,
 • ryby = losos, herink,
 • losie mäso.

Rady k zdravému nordickému stravovaniu

 • Dbajte nato, aby ste úplne vylúčili cukor a nahradili ho príjmom zdravých tukov, ktoré sú súčasťou rýb. Ak si rybu pripravíte na pare alebo upečiete, bude nielen chutná, ale aj zdravšia ako vyprážané ryby, filety a ďalšie polotovary z obchodných regálov, ktorým sa treba vyvarovať.
 • Orechy, orechy a ešte raz orechy. Jedzte veľa orechov, najlepšie vlašské, ale môžete jesť aj ďalšie, samozrejme, nepražené a nesolené. Hodia sa takmer všade. Môžete si nimi ochutiť šaláty, pomazánky, cestoviny, dokonca existujú už rôzne recepty na hlavné jedlá, ktorých súčasťou sú orechy.
 • Začnite jedávať chutné, netradičné mäso zo zveriny.
 • Ovocie zo supermarketov skúste nahradiť zo záhrad alebo lesov. Tieto okrem čerstvosti obsahujú antioxidanty, žiadne pesticídy a úžasne chutia.
 • Šaláty nekupujte, ale si ich pripravujte. Surovú zeleninu vymeňte za zeleninu pripravenú na pare. Parenú zeleninu zmiešajte, pridajte orechy, trochu oleju, bieleho jogurtu a máte hotový chutný šalát.
 • Každý deň by ste mali začať ovsenými vločkami s teplým nápojom. Nemáte ich radi? Skúste náš recept, vďaka ktorému si ráno s vločkami už nebudete vedieť ani predstaviť!

Chutné ovsené vločky

Potrebujeme: ovsené vločky, sušené brusnice, sušené hrozienka, múku z ľanových semienok alebo ľanové semienka či oboje, jablčnú vlákninu, mletú škoricu, orechy, akékoľvek ovocie, napr. banán.

Postup: Všetky prísady dáme do jednej nádoby, zalejeme pohárom teplej vody a miešame pokým sa zo surovín nevytvorí zmes, potom už len konzumujeme chutné a zároveň aj zdravé raňajky.

Poznámka: Množstvo jednotlivých surovín je už na vašom hladnom žalúdku.

Chudnutie a aj zdravie?

Severská diéta sa spája s pojmom zdravšia, najzdravšia atď. Ale je to určite tak? Pozrime sa čo hovoria štúdie. Štúdie dokázali, že u ľudí s nadváhou, ktorý dodržiavali diétu počas 6 mesiacov, sa im zlepšil krvný tlak. Štúdie preukázali mierne, takmer nepatrné zníženie LDL cholesterolu. Štúdie nepreukázali zníženie hodnoty cukru v krvi, rovnako nebola preukázaná ani nižšia náchylnosť organizmu na zápaly.

Vymením 13 dní za 8 kíl

Ak chcete rýchlo schudnúť, existuje aj 13 dňová diéta, založená práve na spomínanom severskom stravovaní. Pri striktnom dodržiavaní môžete za 13 dní schudnúť až 8 kíl, ale budete sa musieť obrniť poriadnou pevnou vôľou. Hoci je to iba 13 dní, vzhľadom k tomu, že diéta obsahuje minimum cukru, môžete sa cítiť unavený, malátny. V takomto prípade siahnite po vode, ktorá vám zaplní žalúdok, čím zaženiete hlad a pocit únavy.

Účinný KetoMIX

ketomtix na 4 týždneKetoMIX je forma stravovacieho programu, ktorý zahŕňa predpripravené jedlá, ktoré uvedú váš metabolizmus do stavu ketózy. Tento stav spôsobí agresívne spaľovanie vašich tukov. 

Pri tomto type stravovania nehrozí jojo efekt, nakoľko sa stravujete prostredníctvom kompletnej jedálnej ponuky zahŕňajúcej kokteily, polievky, omelety a pod.+ vám odpadá starosť si takéto jedlá pripravovať.

Program obsahuje:

 • Kokteily, polievky, omelety, kaše + príchute
 • zdarma praktický shaker
 • kompletný manuál, recepty aj jedálniček

 

Môžete si vybrať stravovací program na mieru. Jedno jedlo vychádza v prepočte iba 1,4 eura. Stredný program obsahuje jedlá na 4 týždne, pri ktorom stabilne a postupne zhodíte až do 10kg.

Strava je pripravená špecialistami na nadváhu za účelom redukcie váhy. Dlhodobým užívaním (2 mesiace) viete spoľahlivo schudnúť viac ako 15 kg. Koľko chcete zhodiť kg záleží iba na vás.

alebo si prečítajte recenziu

Raňajky

Šálka kávy, kocka cukru (1. a 8. deň)

šálka čiernej kávy, kocka cukru (2. a 9. deň)

šálka čiernej kávy, hrianka (3. a 10. deň)

šálka čiernej kávy, kocka cukru (4. a 11. deň)

veľká nastrúhaná mrkva s kvapkou oleja, plátok citróna (5. a 12. deň)

šálka čiernej kávy, kocka cukru, (6. a 13. deň)

šálka čaju bez cukru (7. deň)

Obed

2 varené vajcia, paradajky, špenát alebo dusená brokolica (1. a 8. deň)

Hovädzie mäso, šalát s olivovým olejom a citrónom (2. a 9. deň)

Varený špenát alebo brokolica, paradajka, jablko alebo iné čerstvé ovocie (3. a 10. deň)

Nastrúhaný mrkva s kvapkou oleja, (4. a 11. deň)

Vajcia natvrdo, miska tvarohu (5. a 12. deň)

Plátok hovädzieho mäsa, hlávkový šalát a parená brokolica (6. a 13. deň)

Kurací šalát s olivovým olejom a citrónom (6. a 13. deň)

Grilované mäso s nízkym obsahom tuku (7. deň)

Večera

Dusený plátok hovädzieho mäsa, šalát s kvapkou oleja a citróna (1. a 8. deň)

Jeden väčší plátok šunky, 2 misky bieleho jogurtu (2. a 9. deň)

Hrubšia plátok šunky, 2 vajcia uvarené natvrdo, Šalát s olivovým olejom a citrónom (3. a 10. deň)
Ovocný šalát, 2 misky jogurtu (4. a 11. deň)

Väčšia dusená ryba 2 varené vajcia a strúhaná mrkva s kvapkou oleja (5. a 12. deň)

2 varené vajcia a strúhaná mrkva s kvapkou oleja (6. a 13. deň)
Nič (7. deň)

Nezabúdajte na šport!

Počas severskej diéty konzumujete dostatok potravín bohatých na vitamíny, minerály a energiu. Investujte ju do športu a rôznych aktivít, ktoré pri chudnutí jednoznačne pomôžu a celý proces môžu urýchliť. Ku severskému životnému štýlu patrí nepochybne aj príroda, preto strávte nejaký čas aj vonku na čerstvom vzduchu, v prírode na túre alebo krátkej prechádzke.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

One Response

 1. Noro 25. februára 2016

Leave a Reply