Posledná aktuálizácia prebehla 15. februára 2021. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska
Obsah článku
Ketodiet – teda proteínová dieta
V poslednej dekáde sme svedkami stále nových a nových diét, pričom nie všetky môžeme považovať za hodnoverné. To však určite neplatí o KetoDiet. Proteínová diéta bola prvý krát popísaná v roku 1974 na Harvardovej univerzite, kde bola navrhnutá ako kompletný diétny program.
Stručný prehľad
- prvý krát bola popísaná v roku 1974
- je rozdelená na tri časti
- stravu konzumujeme 5 – 6x denne
- jedlá sa pri tejto diéte stále opakujú
- možný vznik jojo efektu
Ide o diétny komplex, ktorý prostredníctvom vopred stanovených podmienok zredukuje váhu.
Proteínová diéta určená nielen pre ženy ale aj pre mužov, v súčasnosti podlieha niekoľkým modernejším názvom ako ketogénna diéta, ketodiet, bielkovinová diéta tzv. Protein Sparing Modified Fast podobná aj Atkinsonovej diéte. Túto diétu prvý krát popísal dr. Blackburn na Harvarde. Princíp fungovania PSMF – znížime celkový príjem sacharidov aspoň pod hranicu 50g za deň , tuky dáme na minimálnu prijateľnú hranicu a zároveň zvýšime príjem bielkovín, aby sme ochránili svalovú hmotu.
Ako sa spaľujú tuky?
Keď dochádza k spaľovaniu tukov prostredníctvom ketogénnej diéty (je to vtedy, keď telu dochádza rýchli zdroj energie teda cukry), začnú sa vytvárať ketolátky, ktoré sa postupne vyplavujú z tela močom. Tento stav voláme ketózou a ide o prirodzenú reakciu tela na nedostatok cukru, ktorú je telo nútené kompenzovať spaľovaním tukov.
Ako dlho sa drží ketogénna diéta?
Proteínová diéta trvá istý a čas a treba pri nej splniť tieto tri podmienky, aby mohla byť účinným nástrojom na redukciu hmotnosti.
- Prvá časť trvá približne 3 až 6 týždňov. V tejto časti nastáva chudnutie, no musí sa dodržiavať prísny jedálniček.
- V druhom kroku, ktorého prioritou je stále chudnúci proces, by mal trvať približne 1,5 násobku toho prvého. Ide stále o dodržiavanie jedálnička, avšak niektoré potraviny sú už povolené. Ide o postupnú prípravu na bežnú stravu.
- V záverečnom, teda treťom kroku sa snažíme o návrat k bežnému jedálničku, ktorý ale bude bohatý na proteíny a tiež ovocie a zeleninu. V tejto fáze stále aktívne cvičíme, pokiaľ začíname naspäť priberať, vraciame sa k druhému kroku.
Aké sú jednotlivé etapy?
Prvá fáza
V úvodnej fáze sa konzumuje hlavne veľa proteínov a vybranej zeleniny. Medzi povolené druhy zaraďujeme sóju, brokolicu, kapustu, klíčky, baklažán, patizón,čínska kapusta, žerucha, fazuľové struky, cuketa, reďkovky, uhorka, pór, kel, čakanka, špenát, zeler, všetky druhy šalátov a ďalšie. Z týchto povolených druhov zeleniny a odporúča zjesť denne cca pol kila zeleniny. Čo sa týka prípravy, zeleninu jeme iba surovú, dusenú alebo varenú. V tejto fáze ostávame reálne 2-4 týždne, pokiaľ konzultujeme aj s výživovým poradcom, ostávame v nej maximálne šesť týždňov.
Druhá fáza
Pri druhej fáze sa je 3x denne určené proteínové jedlo a stále sa konzumuje dostatok zeleniny. Hlavný rozdiel medzi prvou a druhou fázou spočíva v tom, že sa pridávajú potraviny bohaté na bielkoviny ako mäsá, ryby či vajcia. Dĺžka druhej fázy sa pohybuje od troch do približne ôsmich týždňov. V tejto fáze ketogénnej diéty sa zo zeleniny konzumujú tieto druhy – cibuľa, repa, tekvica, cesnak, paprika, rajčiny, artičoky do množstva 200g/deň.
?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?
Nepoznáte KetoMix? mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.
Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.
?Obsah diéty:
- Proteínové kokteily
- Polievky
- Kaše, omelety
- Pečivo
- Sladkosti a ďalšie.
?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?
Tretia fáza
V poslednej veľkej etape KetoDiet sa dovoľuje konzumovať akýkoľvek druh zeleniny. Jedia sa tiež jedlá bohaté na bielkoviny, veľa ovocia či spomínanej zeleniny. Strava sa podáva 5x denne, z čoho by mali byť približne dve jedlá proteínového charakteru. Tu je dobré pravidelne športovať podľa svojej obľúbenej športovej aktivity. Pri konci tejto časti je dobré, pokiaľ ste ešte nezačali, pustiť sa do vybranej športovej aktivity. Pokiaľ už cvičíte, bolo by dobre svoje úsilie ešte zvýšiť. Do jedálnička postupne priraďujeme poslednú zložku, teda cukry a vraciame sa k tzv. bežnému jedálničku. Ketogénna diéta plní svoj účel, pokiaľ sme sa dokázali vyhnúť jo-jo efektu.
Vhodné potraviny
Pri výbere vhodných potravín dbajte na nízke hodnoty sacharidov/cukrov. Uvedené hodnoty sú na v pomere na 100g
Nevhodné potraviny
Tieto potraviny/nápoje nie sú vhodné k dosiahnutiu stavu ketózy. Majú vysoký podiel cukrov k pomere k svojej váhe. Diskutabilné môže byť jedine ovocie, resp. ovocie by nemalo byť prijímané, na druhej strane kyslé jablko bude obsahovať podstatne menej cukrov ako napríklad sladký banán.
Povolené nápoje pri ketogénnej diéte
Klasické nápoje ako voda, rôzne čaje (nie sladené) sú úplne v poriadku. Vyhýbať sa treba sladeným vodám a alkoholu vo všeobecnosti. Kvalitné víno môže byť príležitostne tolerovateľné.
Prínosy ketogénnej diéty
- Pri KetoDiet sa travujeme 5 až 6 krát denne, čo je veľmi priaznivé pre tráviaci trakt
- Zo začiatku rýchli úbytok hmotnosti – organizmus sa odvodňuje
- Pravdepodobne pri vyšších dávkach bielkovín dôjde k potlačeniu chuti do jedla
Ketogénna diéta – nevýhody a riziká
- Jedálniček sa nemení a jedlá sa neustále opakujú
- Postupne dochádza k veľkej chuti na sladké a psychologický efekt zo zakázaných potravín rastie
- Kedže niektoré potraviny sú úplne vylúčené, dochádza k nedostatku dôležitých živín. Chýbajú vitamíny, minerály a hlavne vápnik
- KetoDiet môže byť aj nebezpečná. Zvýšené množstvo bielkovín môže poškodiť obličky, ktoré môžu aj zlyhať
- V dôsledku nadmernej konzumácie mäsa môže dôjsť k poškodeniu hrubého čreva
- Dochádza k zvyšovaniu rizika ochorenia srdcovo-cievneho systému a to v dôsledku zvýšeného príjmu živočíšnych tukov a cholesterolu
- Vždy je pravdepodobnosť jo-jo efektu
- Ketogénnu diétu nemožno podávať dlhodobo, nakoľko sa neriadi zásadami zdravého a pestrého stravovania
Ketogénna diéta – jedálniček
- deň
- Raňajky: tvaroh 250g so šalátovou uhorkou
- Olovrant: jogurt, najlepšie biely
- Obed: šalát zo zeleniny
- Olovrant: vajíčka
- Večera: pstruh na dusený spôsob so šalátom
2.deň
- Raňajky: jogurt, najlepšie biely s rajčinou
- Olovrant: uhorka na šalát
- Obed: morčacie prsia so šalátom
- Olovrant: syr
- Večera: rybie filé na pare
- deň
- Raňajky: tvaroh 250g + pažítka
- Olovrant: vajíčka
- Obed: varené kuracie mäso so šalátom
- Olovrant: jogurt, najlepšie biely
- Večera: šalát zo zeleniny s kúskami morčacieho mäsa
Inštrukcie na záver
Jednotlivé porcie by mali byť primerané k tomu, čo vás zasýti. Neprejedajte sa, avšak ani sa netrápte hladovaním. Energiu potrebujete na cvičenie, ktoré vás čaká. Dávka mäsa by nemala prekročiť 150g a mäso musí byť pripravované iba varením či dusením, vyprážanie pečenie či grilovanie sa vylučuje. To isté platí aj pri príprave zeleniny. Zabudnite teda na vyprážaný karfiol. Na výhovorky „veď to je zelenina“ rovno zabudnite. Ak je to obalené v múke a strúhanke, následne opražené v masti alebo oleji, nie je to zdravé.
V CZ: Ketodiet