spinning

Spinning

Posledná aktuálizácia prebehla 14. júna 2018. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska

Keď človek cvičí dlhšiu dobu, môže sa stať, že cvičenie naberie na monotónnosti a už z neho nemá taký pôžitok a úžitok ako kedysi. Vtedy je čas na zmenu, čas skúsiť niečo nové. Je množstvo druhov cvičení, ktoré môžete skúsiť, od klasického posilňovania či plávania až cez zaujímavejšiu jogu, box a iné. A medzi tieto zaujímavé športové aktivity, ktoré by Vás mohli vymaniť zo stereotypu rozhodne patrí aj spinning.

Obsah článku

 1. O spinnignu
 2. Nevýhody
 3. Chyby
 4. Zásady
 5. Nastavenie bicykla
 6. Záver

Čo si predstaviť pod pojmom spinning?

Spinning je špecifický druh cvičenia, ktorý sa vykonáva na rotačných bicykloch pod dohľadom inštruktora. Že zabicyklovať si môžete aj po meste a sami? To síce určite môžete, ale spinning sa od normálneho bicyklovania dosť líši.

Hneď prvým rozdielom je, že nebicyklujete vonku v prírode či v meste, ale vo vnútri telocvične. Síce nemáte taký pekný výhľad, ale v zásade sa dá cvičiť za každého počasia. Druhým rozdielom je technika samotného bicyklovania. Pri spinningu sa viac zaťažuje kardiovaskulárny systém a ako zdroj energie sa využívajú tuky – čo značí, že je výborný ako cvičenie na redukciu hmotnosti. A okrem toho, že si pri tomto cvičení krásne rysujete stehná a zadok, pri správnom držaní tela posilníte a odvďačí sa Vám aj Váš chrbát.

Spinning cvičenie prebieha v telocvični, v skupine, pod dohľadom inštruktora/inštruktorky. Kolektívne športovanie Vám určite rýchlejšie ubehne ako by ste cvičili sami, a okrem toho dostávate presné inštrukcie čo a kedy treba vykonávať. Nehovoriac o tom, že to názorne aj uvidíte.

O spinningu

Ak máte radi bicyklovanie, je to jasná voľba do telocvične. A ak náhodou nie, sú tu aj iné dôvody! Spinning je ideálnym prostriedkom k nadobudnutiu vytúženej postavy a k chudnutiu. Lekcia bežne trvá okolo 45 minút a za túto dobu počas spinningu spálite až 400- 600 Kcal, čo je takmer až 12 krát viac ako pri aerobiku. Spinning nezaťažuje zbytočne Vaše kĺby, takže sa nemusíte obávať praskajúcich kolien.

Hodiny spinningu bývajú riadené profesionálom, čo znamená, že vie odhadnúť ako tempo musí nasadiť pri akej skupine. Nemusíte sa preto báť, že by ste nestíhali, alebo sa snáď nudili.

?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?

eslim 3 balenia

 eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.

Zloženie:

 • Zelený čaj  400 mg
 • Kofein 200 mg
 • Citrus aurantium 400 mg
 • L-Karnitín 230 mg
 • Chilli 40 mg
 • Vitamín C 40 mg

Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.

Alebo si prečítaj recenziu?

Spinning je  vhodný ako pre pokročilejších tak aj pre začiatočníkoch a nekladie sa tu dôraz ani na vek či pohlavie.  Netreba sa k nemu učiť žiadne špeciálne pohyby, a nenásilnou cestou budete pracovať na svojej kondičke.

?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?

Stravovanie ketomix na 7 dní

 Nepoznáte KetoMix?  mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka  s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.

Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.

?Obsah diéty:

 • Proteínové kokteily
 • Polievky
 • Kaše, omelety
 • Pečivo
 • Sladkosti a ďalšie.

?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?

Alebo si prečítaj recenziu?

Nevýhody spinningu:

 • Cvičenie prebieha vo vnútri, nie vonku. Môže sa stať, že bude v telocvični vydýchaný vzduch, či príliš teplo.
 • Nie každému, kto je navyknutý na cyklistiku, musí vyhovovať mäkké sedlo s postavenie bicykla
 • Musíte reagovať na pokyny inštruktora, to znamená, že cvičenie nie je vo Vašej réžii
 • Presne stanovená dĺžka spinningového cvičenia nemusí každému vyhovovať

Časté chyby pri spinningu

 • Zlé držanie tela : treba dbať na postoj vášho tela za každých okolností. Inak môžete poľahky uškodiť Vašej chrbtici miesto toho, aby ste jej prospeli. Keď sedíte na bicykli a šliapete, netreba to preháňať s kývaním sa do strán, či dopredu a dozadu. Bicykel je stacionárny, nepotrebujete udržiavať rovnováhu tak ako na klasickom bicykli. Preto  takýmito pohybmi zbytočne zaťažujete svoje kĺby.
 • Príliš veľká/malá záťaž : záťaž ktorú máte používať Vám síce pri tréningu stanovuje primárne inštruktor, ale napriek tomu musíte aj sami podľa svojich síl a kondície usúdiť, či zvolená záťaž pre Vás na začiatok nie je priveľa, alebo ak ste skúsenejší a zdatnejší, naopak primálo. Cieľom cvičenia je nakoniec dobre si precvičiť svalstvo a kondičku a nie si svaly natiahnuť.
 • Nesprávne dýchanie : pri spinningovom cvičení dostanete takpovediac ‚riadne do tela‘ a preto dýchanie je niečo, čo netreba zanedbávať. Dýchajte nosom a vydychujte ústami v pravidelných intervaloch.

Zásady pri spinningu

 • Dostatok tekutín:  vždy majte po ruke fľašku s vodou. Najlepšia je čistá a neperlivá voda, aby vám zbytočne nedráždila krk, či v prípade sladených vôd vo Vás neprivolávali pocit smädu príliš často. Treba rátať s tým, že sa poriadne zapotíte, a to čo vypotíte musíte zase telu doplniť.
 • Správne oblečenie: na spinning je vhodné športové oblečenie priliehavého charakteru, ktoré Vám bude odvádzať pot. Pre dámy je vhodná pevná športová podprsenka, aby ste si cvičenie nesťažovali vlastným hrudníkom, ktorý často nechce ísť v tom tempe ako Vy.
 • Správna obuv:  pre toto cvičenie sú vyvinuté špeciálne tenisky s drážkou na pedál, ktoré je výbornou voľbou si zaobstarať, ak viete, že budete spinning vykonávať pravidelne a častejšie. Ak ale idete cvičenie iba otestovať, alebo ho vykonávate sporadicky, určite si vystačíte aj s klasickými teniskami

Ako by mal byť nastavený bicykel?

Aby bolo cvičene bezpečné a efektívne, je veľmi dôležité, aby ste si bicykel pred lekciu poriadne ponastavovali podľa seba. Pred Vami ho pravdepodobne používal niekto s inou výškou a váhou, preto by Vám jeho nastavanie nemuselo vôbec vyhovovať.

 • Nastavenie sedačky : sedačku by ste si mali nastaviť do výšky, kedy pri stoji pri bicykli dosahuje práve Vašeho bedrového kĺbu. Keď na sedačku sadnete, a položíte nohu na pedál, Vaša noha by mala byť jemne pokrčená v kolene a chodilo smerovať rovnobežne s podlahou.
 • Nastavenie riadidiel: vzdialenosť medzi sedadlom a riadidlami by mala byť akurát na to, aby ste mali pri sede vystretý a nie zaguľatený chrbát. Výška riadidiel závisí od Vás, ak si chcete spraviť cvičenie efektívnejším, a chcete posilňovať aj brušné svaly, riadidlá si dajte približne do výšky sedadla. Nikdy nie však nižšie, pretože by dochádzalo k neželanému tlaku na chrbticu.

Zhrnutie

 Spinning je zaujímavým a efektívnym cvičením, ktoré nemusí byť pre každého, no mnohým ľuďom vyhovuje. Nemal by sa vykonávať viac ako dva krát do týždňa, a je dobrý nápad ho kombinovať a s nejakým iným, menej špecifickým, druhom cvičenia. Je ale výborný na zlepšenie kondície. 

Ak ste typ človeka, ktorý nerád cvičí sám, alebo nevie ako cvičiť, keď už cvičí, spinning je výbornou voľbou. Nie len, že budete pod dozorom kvalifikovaného trénera, možno naviažete ja nejaké zaujímavé sociálne kontakty.

Aktuálne skóre
[Celkovol: 0 Priemerne: 0]

Najlepšie a účinné diety na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
KetoMix
Ketomix stravovanie na 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoDiet
2 týždenný balíček basic 2 ketodiet

⚖️ - chudnutie od 6kg do 12kg
⏰ - od 6 do 12 týždňov
💰 - od 110 eur do 204 eur
ano 5 hviezdičiek
KetoFit
ketofit 2 týždne

⚖️ - chudnutie od 3kg do 15kg
⏰ - od 1 do 9 týždňov
💰 - od 54 eur do 190,3 eur
ano 5 hviezdičiek
ProfiDiet
profidiet recenzia

⚖️ - chudnutie od 2kg do 16kg
⏰ - od 2 do 14 týždňov
💰 - od 51 eur do 219,9 eur
ano 4 hviezdičky
MyKeto

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 12 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky
Prodietix
dieta prodietix s

⚖️ - chudnutie od 2kg do 14kg
⏰ - od 1 do 14 týždňov
💰 - od 54 eur do 210 eur
ano 4 hviezdičky

Najlepšie a účinné tabletky na chudnutie

ProduktWeb predajcuPovolenéRecenzia na produktNaše hodnotenie
eSlim
eslim 1 balenie

💰-29,90
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Fykotín
fykotin widget

💰-22,90 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
Garsin

💰-14,99 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 5 hviezdičiek
TriApidix300
triapidix

💰-59,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AfricanMango
african mango

💰-49,90 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
AcaiBerry900
acaui berry 900

💰-49 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Chilliburner

💰-16 Eur
⏰-na 8 týždňov
ano 4 hviezdičky
XLS Medical
xls-medical-direct

💰-23 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Colafit Slim

💰-21 Eur
⏰-na 3 týždne
ano 4 hviezdičky
Obezin

💰-21 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky
Lipoxal Radical

💰-38 Eur
⏰-na 4 týždne
ano 4 hviezdičky

Napíš nám svoj názor